close
تبلیغات در اینترنت
اخبار جامعه
loading...

oliv

اخبار جامعه

Akbar Balinparast بازدید : 51 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 نظرات ()
ماهی یک بار وقت مراجعه به دکتر برایش مقرر شده. چند سال بعد از عمل دماغ به سرش زد تا از شر چین و چروک‌های صورت هم خلاص شود. برای همین بوتاکس را انتخاب کرد تا ۳۰-۴۰ روز یک بار او را به مطب دکتر بکشاند.

مژگان ۴۰ساله مجرد است و وضع مالی خوبی دارد. اکتفا به همین عمل‌های کوچک برایش سخت است برای همین است که فکر عمل‌های جراحی زیبایی بیشتر و را در سر دارد و دادن بیشتر حقوقش بابت این جراحی‌ها را جزو برنامه آینده‌اش قرار می‌دهد.

بدریخت انگاری، عدم عزت نفس، کسب اعتماد به نفس یا خود برتربینی و یا هرچه، دلیلش هرکدام باشد باعث شده تا ایران در رده‌های بالای کشورهای با عمل‌های زیبایی بالا قرار گیرد؛ چنان که طبق آمار انجمن تحقیقات راینولوژی ایران، سالانه بیش از ۸۰ هزار مورد فقط جراحی زیبایی بینی در کشور انجام می‌شود. با این حال و به گفته مسئولان، آمار دقیقی از میزان اعمال جراحی که در ایران انجام می‌شود وجود ندارد.

سیدعبدالحسن امامی، رئیس انجمن جراحان پلاستیک ایران در این باره گفته است: آمار دقیقی از میزان جراحی‌های زیبایی در کشور نداریم زیرا تاکنون از هیچ مرکز زیبایی و پزشکی آمار دقیقی جمع آوری نشده و پزشکان به دلیل برخی مسائل اقتصادی، اجتماعی و پزشکی تمایلی به ارائه آماری از تعداد مراجعان خود ندارند اما در هر صورت تعداد مراجعه و انجام عمل‌های جراحی زیبایی بسیار رو به افزایش است.

با توجه به اینکه عمل‌های جراحی روز به روز بیشتر می‌شود هزینه‌های این جراحی‌های زیبایی نیز روند صعودی طی می‌کنند، این نکته هم جالب توجه است که با رشد فزاینده قیمت‌ها، اقبال این جراحی‌ها میان مردم نه تنها پایین نیامده، روز به روز بیشتر هم می‌شود.

بر اساس تحقیقات میدانی، قیمت‌هایی که برای هر جراحی زیبایی در نظر گرفته می‌شود بسته به دکتر آن و منطقه‌ای که کلینیک در آن قرار گرفته است تغییر می‌کند. تعرفه نداشتن این جراحی‌های زیبایی دست پزشکان این بخش را تا جایی باز گذاشته که برخی جراحی‌ها رقم‌های نجومی به خود بگیرد. بیشترین قیمت جراحی‌های زیبایی در حالی ۳۰ میلیون تومان (آن هم برای جراحی صورت) است که متوسط هزینه یک عمل قلب در ایران ۲۰میلیون تومان تمام می‌شود!

 

قیمت‌های جراحی‌های زیبایی در جدول زیر می‌آید

ردیف نام عمل قیمت تقریبی
۱ لیفت توتال صورت شامل گردن، صورت و پیشانی و دور چشم‌ها از ۱۵ تا ۳۰ میلیون تومان
۲ برجسته کردن لب از ۱ تا ۳ میلیون تومان
۳ زیبایی پلک فوقانی ۳ میلیون تومان
۴ رفع گودی کاسه چشم هر چشم ۲ میلیون تومان
۵ زیبایی پلک پایینی از ۲ میلیون تا ۴میلیون تومان
۶ زیبایی بینی از پنج میلیون تا ۱۶میلیون تومان
۷ ترمیم گوش شیطونی هر گوش دو میلیون تومان
۸ کوتاه کردن استخوان چانه با تراشیدن از پنج میلیون تا ۷میلیون تومان
۹ فک پایین ۱۴میلیون تومان
۱۰ فک بالا ۱۸میلیون تومان
۱۱ لیپوساکشن غبغب ۲میلیون تومان
۱۲ لیپوماتیک (پیکر تراشی) از۱۰میلیون تا ۳۰ میلیون تومان. هر ناحیه ۳/۵ میلیون تومان
۱۳ سینه از هفت میلیون تا ۱۲ میلیون تومان
۱۴ لیفت سینه و پروتز ۱۵میلیون تومان
۱۵ پروتز گونه ۳/۵ تا ۸ میلیون تومان
۱۶ کاشت مو از ۳ میلیون تا ۶ میلیون تومان
 

اخبار اجتماعی - خبرانلاین

Akbar Balinparast بازدید : 53 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 نظرات ()
رئیس کمیسیون امر به معروف و نهی از منکر شورای اسلامی شهر مشهد از وجود 18 نماد شیطان‌پرستی در مشهد و حقوق 10 میلیونی شهردار این شهر خبر داد.

 حجت‌الاسلام علی‌اصغر لطفی در نشست خبری اظهار کرد: برخی سازمان‌ها تخلفات گسترده‌ای را در شهر انجام داد‌ه‌اند، ارشاد در بهترین موقعیت پارک ملت ساختمانی احداث کرده که به هیچ وجه قانونی نیست، همچنین در پارک کوهسنگی مشهد حدود 18 نماد شیطان پرستی وجود دارد.


رئیس کمیسیون امر به معروف و نهی از منکر شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: هتل هفت ستاره 36 طبقه بر روی کوه نیز از دیگر تخلفات شهری مشهد است که با ورود رهبری مشکل حل شد.


لطفی با بیان اینکه هم‌اکنون حقوق مصوب شهردار توسط وزارت کشور 3 میلیون و 500 هزار تومان است، گفت: در این موضوع میان برخی افراد در شورای شهر اختلافاتی وجود دارد به گونه‌ای که حقوق مصوب ایشان 3 میلیون و 500 هزار تومان بوده اما دریافتی از شهرداری حدود 10 میلیون تومان در ماه است.

 

اخبار اجتماعی - خبرآنلاین

Akbar Balinparast بازدید : 41 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 نظرات ()
مدیرکل ثبت احوال استان تهران ضمن اعلام اسامی پرطرفدار برای نوزادان دختر و پسر تهرانی، گفت: کمیته نامگذاری هر ماه در سازمان تشکیل می شود.

محمد مهدی اعلایی در گفت‌وگو با مهر افزود: براساس آخرین اطلاعات پایگاه ثبت احوال تهران ۵اسم پر طرفدار پسران در تهران به ترتیب امیر علی، محمد طه، امیرحسین، امیرعباس و علی است .

وی به اسامی دختران نیز اشاره کرد و گفت: فاطمه، زهرا، نازنین زهرا ، یسنی و باران نیز ۵ اسمی است که بیشترین فراوانی را درمیان اسامی دختران در استان تهران به خود اختصاص داده است.

مدیرکل ثبت احوال استان تهران به کمیته نامگذاری اشاره کرد و افزود: این کمیته ماهانه یک بار با حضور کارشناسان و زبان شناسان فارسی و عربی و همچنین کارشناسان سازمان ثبت احوال برگزار می شود و اسامی که برای اولین بار طی این مدت از سوی خانواده ها پیشنهاد شده ، در کمیته مطرح و برای آنها تصمیم گیری می شود.

اعلایی تاکید کرد: اسامی که در کمیته مطرح می شود در بانک نام ثبت احوال وجود ندارد به همین دلیل بر روی معنا، ریشه و ...آن بحث و بررسی کارشناسی می شود.

وی با اشاره به اینکه کمتر از یک یا دو درصد اسامی درخواستی خانواده ها که در کمیته مطرح می شود مورد تایید قرار نمی گیرد گفت: نامها بیشتر به دلیل معنا و یا استفاده از لغت غیر ایرانی و ریشه نادرست حذف می شوند.

به گفته اعلایی، بیش از ۵ هزار نام ایرانی در بانک نام سازمان ثبت احوال وجود دارد.

اخبار اجتماعی - مهر

 

Akbar Balinparast بازدید : 40 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 نظرات ()
اینجا طبقه ششم بازار موبایل علاءالدین است. پنج ماه پس از پلمب. راه پله‌برقی در انتها می‌رسد به ایرانیتی که مسیر رسیدن به طبقه هفتم؛ طبقه دردسرساز را مسدود کرده و برچسب‌های زردرنگ پلمب روی در واحدهای تجاری هنوز خودنمایی می‌کنند.

«حاج علاءالدین یه‌دونه‌س»: این را می‌گوید و جواب مشتری‌هایش را می‌دهد. تلفنی شماره کارت بانک را می‌گوید و بعد تأکید می‌کند که «٩٩‌درصد شهرداری مقصر است. فقط با زندگی یک عده جوان بازی کردند.

 

همه را آواره کردند، الان هم که رأی دارد برمی‌گردد. در هیچ جای تهران نمی‌شود آجر روی آجر بگذارید و شهرداری کاری نداشته باشد، حالا چطور می‌شود در مرکز تهران در مرکزی تجاری، دوهزار متر تجاری بدون مجوز ساخته شده باشد و شهرداری نفهمیده باشد؟ حاجی تمام مجوزها را گرفته بود. اسنادش هم هست.» اینها صحبت‌های یکی از کاسبان متضرر در جریان تخریب و پلمب طبقه هفتم بازار موبایل است.

اینجا طبقه ششم بازار موبایل علاءالدین است. پنج ماه پس از پلمب. راه پله‌برقی در انتها می‌رسد به ایرانیتی که مسیر رسیدن به طبقه هفتم؛ طبقه دردسرساز را مسدود کرده و برچسب‌های زردرنگ پلمب روی در واحدهای تجاری هنوز خودنمایی می‌کنند.

چندی‌پیش تندگویان، نایب‌رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شهرداری، از توقف تخریب پاساژ علاءالدین خبر داده بود و حالا حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری، درخصوص آخرین وضعیت پرونده علاءالدین، گفته: کارهای کارشناسی در این پرونده رو به اتمام است و به‌زودی رأی نهایی صادر می‌شود.

وی درخصوص توقف تخریب طبقه هفتم مجتمع علاءالدین که این روزها به‌عنوان یکی از اخبار مهم در مطبوعات منتشر شده است گفته: «این روال قانونی رسیدگی به پرونده‌های مطرح‌شده در دیوان عدالت اداری است. در این پرونده از آنجایی که طرف پرونده تقاضای صدور دستور موقت کرده‌ بود، فعلا کار تخریب متوقف شده است، اما پس از صدور رأی، شاهد اجرای آن خواهیم بود.»

حالا اینکه رأی چه باشد، مشخص نیست. پنج ماه پیش روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها نوشتند شاخ غول علاءالدین شکست. در میانه دعوای شهرداری و علاءالدین، صاحب پاساژ، ١١٠واحد طبقه ‌هفتم پاساژ علاءالدین شامگاه پنجشنبه پلمب شد. ١١٠واحدی که به گفته کسبه، مالک بدون هیچ سندی به آنها فروخته بود. ‌رضا علاءالدین، مالک این پاساژ، از ابتدای سال ٩٣ فروش ١١٠ واحد طبقه هفتم را شروع می‌کند. واحد‌ها از ٨٠٠ میلیون تا یک‌میلیارد‌و‌٣٠٠میلیون تومان به‌صورت اقساط واگذار شد. کسبه می‌گویند هنگام خرید، مالک نامه‌ای را به آنها نشان داده که می‌گوید با شهردار منطقه برای ساخت این واحد توافق کرده است.

در آن روزها کاسب‌ها که یک‌شبه دارایی‌شان را از دست داده بودند، از ظلم‌هایی می‌گفتند که در پاساژ به آنها روا داشته می‌شود، از شارژ پنج میلیون تومانی تا خرید بدون سند و مدرک واحدهای پلمب‌شده، اما این روزها آنها حرف‌های دیگری می‌زنند، دیگر کسی لب به گله و شکایت از حاجی باز نمی‌کند، گویا حاجی همه را راضی کرده است.

طبقه به طبقه بازار موبایل را که بالا می‌آیی، بافت پاساژ عوض می‌شود. در طبقات بالا خبری از مغازه‌های در‌دار نیست. واحدها با یک میز از فضای پاساژ جدا می‌شوند. در هر واحد چند کاسب مشغول کاراند. این طرف و آن طرف، خریداران و فروشنده‌ها در فضای پاساژ سیگار می‌کشند،

فروشنده‌های دوره‌گرد لیموناد و غذا به دست مشتری‌ها می‌دهند و در هر ساعت از روز اینجا می‌توان ازدحام جمعیت و خریداران را دید. رد کاسبان متضرر را می‌توان به‌راحتی در پاساژ پیدا کرد. یکی از آنها مرد میان‌سالی است که در واحد دومتری مشغول کاسبی است و سرش حسابی شلوغ است. می‌گوید: «حاجی همه را راضی کرد. یک عده پول گرفتند، یک‌سری هم مغازه و عمده‌فروش‌ها هم انبار و ما از روز اول هم گفتیم از صاحب ملک هیچ شکایتی نداریم. ما چون جزء مقربین درگاه بودیم، مغازه گرفتیم.

 

بعد هم ما این مغازه‌ها را قسطی خریدیم، خدایی کاری نداریم؛ طوری که ما خریدیم، هیچ‌جا به ما مغازه نمی‌دادند. سر قضیه پلمب و تخریب ضرر زیادی کردیم؛ هزینه دکور و کاسبی که تا عید خوابیده بود. ٩٠ تا مغازه طبقه بالا بود و طبعا هیچ کسی مانند علاءالدین، نمی‌توانست یک‌شبه به همه کاسبان بالا جا بدهد. ما خودمان از عید اینجا مستقر شدیم. دو، سه‌ماه طول کشید. همه ضرر کردند؛ چه علاءالدین، چه ما. یک عده هم هنوز هیچ چیز نگرفتند؛ نه پول و نه مغازه. این‌قدر به حاجی اعتماد داشتند که منتظر رأی دیوان‌اند».

فروشنده دوم مرد مسنی است، موهای جلوی سرش ریخته، با چند جوان در یک فضای شش متری مشغول کاسبی است. می‌گوید: «حاجی گفت یا پولتان را بگیرید یا صبر کنید به شما مغازه می‌دهم. ما پولمان را گرفتیم و آمدیم اینجا، بعد هم دیوان رأی به توقف تخریب داده و نه فک پلمب. ما می‌توانستیم پولمان را بگیریم یا صبر کنیم ببینیم تکلیف چه می‌شود».

می‌پرسم: «چقدر پول گرفتید؟ چقدر در مجموع پرداخت کرده بودید؟» جواب می‌دهد: «این را که نمی‌گویم. اینها قراردادی است. تو روزنامه که نباید مبلغ‌ها را بنویسید، مابین فروشنده و خریدار توافق می‌شود». «اما گفته می‌شود بین ٧٠٠ تا یک میلیارد و یک‌میلیارد و ٢٠٠ به اقساط خریده‌اید؟» «حتما همان است؛ دیگر بعضی‌ها قسطی خریدند، برخی نقدی». می‌پرسم چقدر ضرر کردید؟ می‌گوید: «هیچی». در حال رفتنم که مرد جوان کناردستی‌اش می‌گوید: «ما زرنگیم، ضرر نمی‌کنیم».


فروشنده بعدی مرد جوان فربه‌ای است که با سه فروشنده دیگر، یک خانم و دو آقا، مشغول به کار است. می‌گوید: «ما پولمان را نگرفتیم، منتظر ماندیم مغازه‌مان را پس بگیریم». می‌پرسم: چقدر پول پرداخت کرده بودید؟ به تأکید می‌گوید: سه تومن؛ سه میلیارد تومن. شش‌ماهه پولمان خوابیده، البته همین صاحب پاساژ گفت بیایید پولتان را بگیرید اما ما نگرفتیم. من سه واحد داشتم و منتظرم مغازه‌ام را پس بگیرم. هیچ‌کس از کاسبان شکایت نکردند. شکایت ندارد».

در این ٦ ماه چه کار کردید؟
«یک مغازه بهمان دادند تا ببینیم تکلیف چه می‌شود. ٩٠ تا مغازه بالاست و فقط شش، هفت نفر مثل ما پولشان را نگرفتند، مابقی پولشان را گرفتند. هیچ‌کس هیچ‌چیز نمی‌داند. منتظریم.»


خیلی‌ها حرف نمی‌زنند و تنها می‌گویند: «ما هیچ‌چیز نمی‌دانیم، منتظریم.» مردی میانسال می‌آید جلو و کارتش را نشان می‌دهد. خودش را بازرس معرفی می‌کند و می‌گوید: «اینجا همه دروغ می‌گویند، حرف‌هایشان را ١٨٠ درجه بچرخانید تا راست شود».مرد قدبلند موجوگندمی در حال عبوری را نشان می‌دهند که این هم جزء فروشندگان طبقه هفتم بوده. می‌گوید: «منتظریم برویم بالا، شما این‌طور باید بنویسید. منتظریم برویم بالا تا کار ادامه داشته باشد. من یک واحد دارم. برادرم هم یک واحد داشت. حاجی مفت به ما داده بود، قیمتش خیلی عالی بود. الان با این قیمت‌ها جایی به کسی مغازه نمی‌دهند».

می‌پرسم: در این شش ماه چه کار کردید؟ «حاج‌آقا نصف پول‌های برخی را داده، بعضی‌ها کامل گرفته‌اند و به بعضی‌ها مغازه داده، به عمده‌فروش‌ها انبار داده. یک‌جوری با همه کنار آمده‌اند. ما خودمان نصف پولمان را گرفتیم و نصف یک مغازه را. به نظر من شهرداری زور می‌گوید. اینها فکر می‌کنند شهر مال خودشان است، حیاط‌خلوتشان است. ٣٠٠، ٤٠٠ تا خانواده ضرر کردیم، از کاسبی و زندگی افتادیم. شب بخوابی، صبح پاشی، خانه‌ات را پلمب یا تخریب کنند، چه حالی می‌شوی؟ چه نامزدی‌ها و ازدواج‌هایی سر این قضیه به‌هم خورده، چون هیچ پشتیبانی نداشتیم. بعضی‌ها خانه پدری‌شان را فروختند و این مغازه‌ها را خریدند و مانده‌اند بلاتکلیف».

کاسب جوان دیگری که در همان‌جا مشغول کار است، می‌گوید: «من یک مغازه بالا خریدم. صبح آمدیم نصفه‌شب گفتند می‌خواهند خراب کنند. بعد هم این حاج‌آقایی که خریدند، جواز داشته، ایرادی از جانب ایشان نبوده که بگوییم خسارت ما را بده. الان هم با گرفتاری داریم اینجا کاسبی می‌کنیم؛ گوشه مغازه دوستمان. اصلا مسئله پول نیست، خیلی‌ها که پولشان را گرفتند، بقیه هم بخواهند پولشان را می‌گیرند».

اخبار اجتماعی - روزنامه شرق

 

Akbar Balinparast بازدید : 59 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 نظرات ()
آمار ازدواج رو به کاهش و آمار طلاق رو به افزایش دارد. احمد تویسرکانی –رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور- چند روز پیش اعلام کرد "آمار ازدواج در سال 93 با 6 درصد کاهش همراه بوده، درحالی‌که آمار طلاق در همین سال افزایشی 2.9 درصدی داشته است." بنابر گفته تویسرکانی تعداد 712 هزار و 875 ازدواج و 163 هزار و 228 طلاق در سال گذشته رخ دادند که موجب نگرانی است.

تهران در صدر!
به گزارش فرارو، این آمار در شهرهای مختلف کشور متفاوت‌اند. این تفاوت به اعتقاد کارشناسان به بافت‌های اجتماعی و فرهنگی شهرهای مختلف بازمی‌گردند. در این میان نقش تهران، مانند سال‌های گذشته، در درصد طلاق، پر رنگ‌تر است. پیش از این سیاوش شهریور –مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران- گفته بود که طلاق در ایران، تنها در 9 ماهه اول سال 93، 20درصد افزایش داشته است. همچنین آمار ازدواج نیز در همین روند، با کاهشی چشمگیر روبرو بوده است. طبق آمار مرکز آمار در سال 90، بیشترین آمار ازدواج به ترتیب به استان‌های اردبیل و خراسان شمالی بازمی‌گردد و کم‌ترین آمار ازدواج در استان تهران است. در این میان، آنچه اهمیت دارد، روند سریع تغییرات در ازدواج و طلاق همه شهرهای کشور است.

 

بنابر آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن در دی‌ماه 1393
چند درصد از زنان و مردان در سن ازدواج تاکنون ازدواج نکرده‌اند؟

جنسیت

روستا

شهر

زن

30.5 درصد

30 درصد

مرد

38.6 درصد

37.8 درصد

 
آمار طلاق و ازدواج در سال‌های 90، 91، 92 و 93

آمار طلاق

آمار ازدواج

سال

142,841

874,792

1390

151,420

791,656

1391

155,369

774,513

1392

163,228

712,875

1393

 

به طور کلی و در کل کشور، روزانه 434 طلاق در کشور رخ می‌دهد؛ یعنی چیزی حدود 18 طلاق در هر ساعت! این آمار، این روزها بدل به موضوع نگران‌کننده‌ای شده است، تا جایی که از آن یک خطر بی سابقه نام می‌برند. بیکاری و مشکلات اقتصادی، مسائل فرهنگی، تغییر در سبک زندگی، افزایش استفاده از رسانه‌های جمعی و ارتباطی، تفکیک جنسیتی و... بخشی از دلایلی است که در پی چرایی کاهش ازدواج و افزایش طلاق آورده می شود.

چرا کاهش ازدواج و افزایش طلاق؟
بهمن 1393، روزبه کردونی –مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت کار و رفاه اجتماعی- از تاثیر معنادار شبکه‌های اجتماعی مجازی بر روی خانواده و طلاق سخن گفت. که با توجه به عوامل مختلف و پیچیدگی مسائل اجتماعی در ایرن در نوع خود اظهار نظر جنجالی و سطحی بود. در ابتدای سال جاری محمود گلزاری –معاون ساماندهی امور  جوانان وزارت ورزش و جوانان- تفکیک جنسیتی را بر کاهش ازدواج در جامعه موثر خواند. بیکاری و مسائل اقتصادی نیز از دلایلی بودند که همواره از سمت مسئولان و برنامه‌ریزان به آن اشاره شده است. همچنین راه‌اندازی سایت‌های همسریابی و اجباری‌کردن مشاوره‌های قبل از ازدواج از راه‌کارهایی بوده‌اند که مسئولین به آن‌ها تاکید کرده‌اند.

جامعه‌شناسان و کارشناسان اجتماعی اما تلاش کرده‌اند تا فراتر از آمار و دلایلی این‌چنینی حرکت کنند. دکتر حمیدرضا جلائی‌پور –جامعه‌شناس و استاد دانشگاه تهران- معتقد است "آمارها و هشدارها نسبت به بحران در خانواده ایرانی به معنای فروپاشی و وضعیت وخیم آن نیست و ارائه این آمارها از سمت مسئولین و برنامه‌ریزان بدون پژوهش‌های دقیق صورت می‌گیرد. وضعیت طلاق و ازدواج در جامعه ما باید مورد واکاوی‌های عمیق‌تری قرار بگیرند... ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که افراد آن برای ازدواج آماده نشده‌اند، بنابراین در چنین شرایطی باید شاهد رشد طلاق در جامعه نیز باشیم." به گفته جلائی‌پور" یکی از عوامل طلاق در نپخته‌بودن ازدواج‌ها نهفته است".

دکتر عالیه شکربیگی –جامعه‌شناس و عضو گروه خانواده انجمن جامعه‌شناسی ایران- نیز دلایل مختلفی را برای افزایش آمار طلاق در جامعه برمی‌شمرد؛ تعجیل در ازدواج قبل از شناخت دقیق زوجین از یکدیگر، ترویج فضای نادرستی و بی‌اعتمادی در جامعه، تشویق و ترغیب زودهنگام و ناکارا برای ازدواج، تحمیل هزینه‌های اقتصادیِ غیرقابل پیش‌بینی برای زوجین و... از عواملی است که این جامعه‌شناس به آن‌ها توجه کرده است.

دکتر سعید معیدفر جامعه‌شناس معتقد است "یکی از دلایل کاهش ازدواج و همچنین شکل‌گیری ازدواج‌های نادرست، نبود فضاها و عرصه‌های عمومی برای آشنایی عمیق زوج‌ها با یکدیگر است."

رشته گم شده
اما متخصصان اجتماعی اعتقاد دارند که موضوعی مهمی در پشتِ پرده آمار طلاق‌ها و ازدواج‌ها نهفته است، که کمتر کسی به آن اشاره می‌کند. آن موضوع تفکیک طلاق‌های طبیعی و بیمارگونه از یکدیگر است. دکتر معیدفر، یکی از متخصصانی است در گفتگو با فرارو تصریح کرده "طلاق را باید به دو وجه طبیعی و غیرطبیعی تقسیم کنیم و بدانیم که جلوی طلاق طبیعی را نباید بگیریم. اما ما باید بیش از همه به بعد آسیب‌گونه طلاق که در بعد غیرطبیعی آن نهفته است، توجه کنیم. این بعد از طلاق، حاصل شرایط نامناسب جامعه است؛ شرایطی مانند فقر، تورم، بیکاری، عدم شناخت دو جنس از یکدیگر و غیره. شرایطی که می‌تواند به نظام خانواده آسیب وارد کند."  معیدفر معتقد است هرچند که این بعد از طلاق نیازمند پیشگیری است، اما ما باید بتوانیم در بخش‌ زیادی، طلاق را به عنوان راه‌حلی که منجر به بهبود شرایط خانواده می‌شود –مانند کشورهای غربی- بپذیریم. این استاد دانشگاه همچنین سخت بودن جدایی‌ها در ایران را یکی از دلایل خیانت‌های زناشویی می‌داند.

دکتر باقرساروخانی –استاد دانشگاه تهران و جامعه‌شناس- در همین رابطه و در واکاوی مسائل ازدواج و طلاق در جامعه می‌گوید" میزان طلاق کم، لزوما نشانه سلامت آن جامعه نیست. برای مثال در زمان قاجار میزان طلاق و جدایی خیلی پایین بود، چرا که زنان به «شروع زندگی با لباس سفید و پایان زندگی با کفن سفید» باور داشتند. در نتیجه افراد خود را مجبور به تحمل زندگی مشترک می‌کردند.

باقر ساروخانی همچنین در تحلیل موضوع طلاق و ازدواج در ایران، جامعه پراگماتیست (یا عملگرا) را معرفی می‌کند و می‌گوید: «جامعه پراگماتیست، جامعه‌ای است که در آن انسان به تعریف تازه‌ای از زندگی رسیده است. در این جامعه افراد بر این باورند که زندگی بازگشت‌پذیر و تکرارپذیر نیست و باید از آن استفاده کرد و لذت برد، در نتیجه هنگامی که الزامی به ماندن در یک خانواده وجود ندارد، فرد باید خانواده خود را تغییر دهد تا به خانواده‌ای برسد که نیازهایش در آن به طور کامل ارضا شود.»

 

اخبار اجتماعی - فرارو

 

Akbar Balinparast بازدید : 45 دوشنبه 21 ارديبهشت 1394 نظرات ()
وی همچنین در خصوص تخلفات پروژه هتل اسپیناس دو افزود: بررسی های لازم از سوی کارشناسان شهرداری در این خصوص انجام شده و پرونده این هتل در کمیسیون ماده 100 بررسی شده است.

شهردار تهران گفت: خبر واگذار نشدن پروژه مصلی به شهرداری صحت ندارد و مطالعات این پروژه در شهرداری تهران در جریان است.

به گزارش ایرنا محمدباقر قالیباف در حاشیه آیین افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر ممنوع شدن واگذاری پروژه مصلی به شهرداری تهران گفت: این خبردرست نیست و صحت ندارد.

وی همچنین در خصوص تخلفات پروژه هتل اسپیناس دو افزود: بررسی های لازم از سوی کارشناسان شهرداری در این خصوص انجام شده و پرونده این هتل در کمیسیون ماده 100 بررسی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در پروژه بهرود هتل اسپیانس واقع در منطقه دو تخلفی صورت نگرفته است.

قالیباف با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی گل و گیاه بر اساس توالی زمانی هر سال برگزار می شود تصریح کرد: این نمایشگاه با همکاری شرکت های خارجی و همکاران داخلی برگزار می شود.

وی گفت: برگزاری چنین نمایشگاه هایی به توسعه استفاده گل و گیاه در منازل شهروندان و زیبایی فضای بصری شهری کمک می کند.

قالیباف خاطر نشان کرد: در چند سال اخیر برگزاری نمایشگاه های گل و گیاه در منطقه موجب افزایش سرانه مصرف گل و گیاه شده است.

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه، تجهیزات پارکی و صنایع وابسته صبح دوشنبه در آیینی با حضور رییس شورای اسلامی شهر و تنی چند از نمایندگان این شورا، شهردار تهران و سایر مدیران شهری و جمعی از سفرای کشورها در پایتخت گشایش یافت.

 

اخبار اجتماعی - ایرنا

Akbar Balinparast بازدید : 40 یکشنبه 20 ارديبهشت 1394 نظرات ()
سردار حسینی گفت: پلیس برای تشخیص قطعی وضع غیر عادی برخی از رانندگان معلوم الحال اقدام به گرفتن تست الکل می کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از تشدید طرح برخورد قانونی پلیس با رانندگان حادثه ساز خودروهای مدل بالا در پایتخت خبر داد.

به گزارش  صدا و سیما سردار سرتیپ تیمور حسینی درحاشیه اجرای این طرح در خیابان شهید اندرزگو  گفت: این طرح در شش ماه نخست امسال (بهار و تابستان) برای برقرای آرامش و امنیت  مردم که به علت خُنکی هوا در ساعات پایانی شب از تفرجگاه ها استفاده می کنند، با شدت بیشتری در تهران اجرا می شود.

وی افزود: پیشگیری از سرعت های سرسام آور، کَل کَل کردن های بچه گانه برای به رخ کشیدن قدرت خودروهای لوکس یکدیگر، حرکات مارپیچ، لایی کشیدن های بی مهابا و شناسایی رانندگانی که در حالت غیر عادی به رانندگی پرخطر اقدام می کنند، مهمترین اهداف این طرح است.

سردار حسینی گفت: پلیس برای تشخیص قطعی وضع غیر عادی برخی از رانندگان معلوم الحال اقدام به گرفتن تست الکل می کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ افزود: معرفی راننده متخلف به مراجع قضایی، توقیف خودرو به مدت سه شبانه روز، اعمال قانون به مبلغ دو میلیون ریال و درج پنج نمره منفی در انتظار رانندگان متخلف و حادثه ساز خودروهای لوکس پایتخت است.

در این طرح که دیشب (پنجشنبه شب) از ساعت 22 تا 5 بامداد درشمال شهر تهران به ویژه خیابان های شهید اندرز گو و محدوده سعادت آباد با حضور بیش از 240 تیم راهور، انتظامی و امداد اجرا شد در مجموع 47 خودروی لوکس حادثه ساز شناسایی، توقیف و به پارکینگ منتقل شد.


  اخبار اجتماعی  -  صدا و سیما

Akbar Balinparast بازدید : 46 یکشنبه 20 ارديبهشت 1394 نظرات ()
ماهنامه تصمیم در نخستین شماره خود که نیمه اردیبهشت ۹۴ منتشر شده است، به بررسی بنزینی که دوردورهای شبانه بچه پولدارهای تهران مصرف می کند،‌ پرداخته است.

همزمان شدن تصادف منجر به مرگ چند تن از جوانان تهرانی با خودروی لوکس در نیمه‌های صبح یکی از روزهای بهاری باعث شد تا مقام معظم رهبری در دیدار با شرکت‌کنندگان در همایش فرماندهان و مدیران و روسای عقیدتی و سیاسی نیروی انتظامی‌دستوری جدید صادرکنند «جولان دادن برخی جوان‌های سرمست غرور ثروت با خودروهای گران‌قیمت درخیابان‌ها از مظاهر ایجاد ناامنی روانی در جامعه است؛ نیروی انتظامی باید برای ابعاد مختلف ناامنی برنامه داشته باشد و مقابله کند.»

این درحالی است که طی سال‌های گذشته یکی از مشکلات اجتماعی که بسیاری از خانواده‌های تهرانی را آزار داده است ترافیک 6 خیابان مناطق شمالی شهر در روزهای پنجشنبه و جمعه است. کافی است در روزهای مذکور بین ساعت 20 تا 24 سری به این خیابان‌ها بزنید تا از نزدیک شاهد ترافیک سنگین خودروهای لوکسی باشید که رانندگان اغلب آنان را جوانان زیر 25 سال تشکیل داده‌اند. جوانانی که از ساعت 20 چرخ زدن در این خیابان‌ها را آغاز می‌کنند و در خوشبینانه‌ترین حالت ساعت 24 به خانه‌های خود باز می‌گردند. هر چند که ترافیک این خیابان‌ها تا ساعت 4 صبح روز بعد بالاخص در جمعه شب‌ها ادامه دارد.

این درحالی است که برآوردهای «تصمیم» نشان می‌دهد که چرخ‌زدن خودروهای لوکس تنها در شش خیابان تهران در دو روز پایانی هفته بین ساعت 20 تا 24 باعث سوزانده شدن حدود یک میلیون لیتر بنزین تنها در این مناطق می‌شود. که در این صورت با احتساب آمار معاونت امور بین الملل شرکت ملی نفت مبنی بر عرضه هر لیتر بنزین فوب خلیج‌فارس در یک هفته گذشته در حدود 51 سنت، جوانان تهرانی برای چرخ‌زدن در خیابان‌های این شهر در دو روز پایانی هفته، زمینه هدر رفت 1.5 میلیارد تومان ثروت ملی را فقط برای تردد در 6 خیابان که کل مسافت آن شاید کمتر از یک دهم درصد مسافت خیابان‌ها و بزرگراه‌های کل شهر تهران، باشد را فراهم می‌کنند.

این درحالی است که این میزان مصرف در روز پایانی هفته در تهران بیش از مصرف بنزین یک روز یک استان مانند ایلام است.


براساس آمارهای موجود به‌طور میانگین روزانه 764هزار لیتر بنزین در استان ایلام مصرف می‌شود در حالیکه تنها به دلیل چرخ زدن جوانان در 6 خیابان تهران در دو روز هفته و در 8 ساعت یک میلیون لیتر بنزین هدر می‌رود.

مبنای این گزارش 6 خیابان محبوب جوانان تهرانی چون سعادت آباد،پاسداران،ایران زمین،جردن،نیاوران و بلوار اندرزگو بوده است.

در این محاسبه خیابان سعادت‌آباد حد فاصل یادگار امام تا بلوار خوردین در رفت و برگشت حدود 6 کیلومتر،خیابان پاسداران حدفاصل سه راه ضرابخانه تا اتوبان صدر رفت و برگشت حدود 11 کیلومتر،خیابان ایران زمین در رفت و برگشت حدود 7 کیلومتر،خیابان جردن از تقاطع جهان کودک تا اتوبان مدرس در رفت و برگشت حدود 7 کیلومتر،بلوار اندرزگو از قیطریه تا ارتش در رفت و برگشت حدود 4 کیلومتر و در انتها خیابان نیاوران از میدان قدس تا میدان باهنر در رفت و برگشت حدود 8 کیلومتر در نظر گرفته شده است.( این ارقام براساس محاسبه نقشه تهران به دست آمده است)

براساس این محاسبه و در نظر گرفتن طول 3 متری هر خودرو و فضای متعادل برای تردد و چهار بانده بودن مجموع مسیر رفت و برگشت، همزمان در ساعت مذکور در روزهای پایانی هفته 28 هزار و 600 دستگاه ماشین که اغلب آنها در لیست خودروهای لوکس قرار می‌گیرند در این خیابان‌ها تردد می‌کنند.

این درحالی است که اگر در حالت ترافیک سوزاندن سوخت در هر 100 کیلومتر را 10 لیتر محاسبه کنیم که البته این رقم بسیار خوشبینانه خواهد بود چرا که کارشناسان بر سوزاندن سوخت بیش از 12 لیتر در این شرایط تاکید دارند از ساعت 20 تا 24 یک روز پنجشنبه از محل چرخ زدن جوانان تهرانی در 6 خیابان تهران 493 هزار لیتر سوخت هدر می‌رود.

برآوردها نشان می‌دهد هر خودرو اگر تنها یک بار خیابان پاسداران از سه راه ضرابخانه تا اتوبان صدر را در این ساعت‌ها طی کند 4.3 لیتر بنزین می‌سوزاند.

جوانان تهرانی تنها برای ساعاتی تفریح در سطح شهر و در روزهای پایانی هفته بدون آنکه بدانند 1.5 میلیارد تومان ثروت ملی را هدر می‌دهند و در این میان اگر از هنجارهای اجتماعی و آمارتصادفات مرگ‌و‌میر ناشی از این تفریحات بگذریم باید به نبود برنامه‌ای دقیق و اساسی برای مقابله با این ناهنجاری اجتماعی اشاره کنیم.


 اخبار اجتماعی  -  خبر  آنلاین

Akbar Balinparast بازدید : 46 یکشنبه 20 ارديبهشت 1394 نظرات ()
تحقیقات دستگاه قضایی نشان می دهد متهمِ دستگیر شده حادثه مهاباد یک مهندس طراحی داخلی است و هیچ سابقه همکاری با هیچ دستگاه دولتی را ندارد؛چه برسد به اینکه مامور امنیتی باشد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایحان غربی و به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان آذربایجان غربی، رییس کل دادگستری آذربایجان غربی توکل حیدری با اشاره به حادثه هتل مهاباد گفت: متهم مهندس و متخصص طراحی داخلی ساختمان است و فعالیت وی در زمینه ارتقاء استاندارد هتلداری بوده است وی برای همین منظور در هتل تارا مهاباد حضور داشته و تحقیقات ما هرگونه وابستگی وی به دستگاههای دولتی را رد می‌کند؛ چه برسد به اینکه وی بازرس یا مامور امنیتی باشد.


رییس کل دادگستری آذربایجان غربی با بیان اینکه بررسی 25 پیامک رد و بدل شده بین متهم و متوفی نشان می‌دهد که متهم، متوفی را به اتاقش دعوت کرده است، تصریح کرد: متهم اعلام کرده که چند دقیقه پس از حضور متوفی در اتاق و گفت‌ وگوی آن دو با یکدیگر، رییس هتل که متوجه عدم حضور متوفی شده، تلفنی ماجرا را به مادر متوفی اطلاع می‌دهد و مادر متوفی نیز به دخترش زنگ می‌زند که رییس هتل دنبال تو می گردد. پس از این تماس متوفی با یکی از همکارانش تماس می گیرد تا سر و گوشی آب دهد و ماجرا را به وی اطلاع دهد.


حیدری افزود: بر اساس گفته های متهم، همکار متوفی پس از بررسی به وی اطلاع می دهد که رییس هتل مشغول کنترل دوربینهای مدار بسته است. متهم دستپاچه شده و تصمیم می گیرد اتاق را ترک کند و این کار را از طریق بالکنها انجام می دهد. وی چند بالکن کناری را که هر یک حدود 80 سانتیمتر با یکدیگر فاصله داشته‌اند، طی می کند و پس از آن تصمیم می گیرد که از طریق بالکن به طبقه پایین تر بپرد که پس از آویزان شدن از بالکن موفق به این کار نشده و به پایین پرت می شود.


حیدری خاطرنشان کرد: معاینات پزشکی قانونی هرگونه شایعه در مورد تجاوز به متوفی را رد می کند و نشان می دهد که رابطه‌ای در این حد بین متوفی و متهم وجود نداشته و دادگستری آذربایجان غربی ماجرای هتل تارا را از حیث ایمنی ساختمان و فقدان موانع لازم در بالکنها نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.


رییس کل دادگستری آذربایجان غربی تصریح کرد: بدنبال دامن زدن رسانه‌های معاند به شایعات بی‌اساس در این مورد، این شایعات به سرعت در شبکه های اجتماعی گسترش پیدا کرده و در نهایت به اعتراضاتی منجر شده و انتشار فوری تصاویر و فیلم های مربوط به این اعتراضات در رسانه های ضد انقلاب مشکوک بنظر می رسد و حتی برخی رسانه‌های بیگانه اقدام به کشته سازی برای این تجمع هم کردند.


رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی در پایان سخنانش گفت‌: خواهان هوشیاری مردم و توجه نکردن به شایعات رسانه‌های معاند هستم و دستگاه قضایی همه ابعاد این حادثه را بدقت و بسرعت مورد بررسی قرار داده و نتایج را پس از قطعیت، به اطلاع مردم خواهد رساند.


   اخبار  اجتماعی  -  خبرآنلاین

Akbar Balinparast بازدید : 39 شنبه 19 ارديبهشت 1394 نظرات ()
عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه خمیر مرغ فاسد شدنی و حاصل ضایعات و اسکلت جداشده مرغ است،گفت: باید امنیت و سلامت غذایی مردم بیش از پیش مورد توجه مسئولان قرار گیرد چرا که آمار بیماری ها نشان می دهد تولیدات مواد غذایی داخلی بعضا نامطلوب است.

 محمدباقر شریعتی در گفت وگو با  خانه ملت، با تاکید بر ممنوعیت مصرف خمیر مرغ در فرآورده‌های غذایی،گفت: خمیرمرغ به عنوان یکی از مواد اولیه برای تولید سوسیس و کالباس در ایران از دهه 1960  مورد توجه تولدکنندگان قرار گرفته و حدود 15 سال است که این ماده در چرخه تولید ایران استفاده می شود.

نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی افزود: خمیرمرغ به عنوان یکی از مواد اولیه تولید فرآورده های گوشتی رایج است که به علت قیمت پایین وتکنولوژی مطلوب،مورد استقبال تولیدکنندگان قرارگرفته اما رنگ و طعم و بافت نامطلوب و بار میکروبی بالا از اشکالات  خمیرمرغ است که متاسفانه تولیدکنندگان فراورده های گوشتی به این موارد که تهدیدی برای سلامت مردم است،توجهی ندارند.

خمیر مرغ  ماده اولیه خام،فاسد شدنی و پرخطر
عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد:موارد ذکر شده خمیر مرغ  را به یک ماده اولیه خام و فاسد شدنی و پر خطر تبدیل می کند که مطالعات چندانی مربوط  به وضعیت تولید و ویژگی های آن در ایران صورت نگرفته است.

شریعتی با یادآوری اینکه بر روی بسته های سوسیس و کالباس نوشته است تولید شده از 60 تا 70 درصد گوشت خالص یا مرغ،گفت:  وقتی که قیمت خالص هر کیلو گوشت 27 هزارتومان است با چه منطقی می توان چنین ادعایی را پذیرفت از سوی دیگر با لحاظ کردن هزینه های تولید،فراوری، حمل و نقل و نیروی انسانی اصلا این ادعا  با توجه به قیمت سویس وکالباس قابل قبول نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم اضافه کرد: بر این اساس این مسئله به ذهن می رسد که آیا تولیدکنندگان برای مردم از خودگذشتگی می کنند که وارد چنین صنعت زیان دهی می شوند و  یا آنچه که در خصوص سوسیس و کالباس در جامعه مطرح است واقعیت دارد؟
 
خمیرمرغ حاصل ضایعات و اسکلت جداشده مرغ است
عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: بنابراین بهتر است بگوییم خمیر مرغ آن چیزی است که در قالب کارخانه های ایران تولید می شود و حاصل ضایعات و اسکلت جداشده مرغ است که از رستورانها و مرغ فروشی های سطح شهر جمع آوری می شود.

 گرایش روز افزون جامعه ایرانی به فست فود نیاز به واکاوی فرهنگی دارد
وی گفت: متاسفانه گرایش روزافزون جامعه ایرانی به فست فودها نیاز به واکاوی فرهنگی دارد و باید معلوم شود چرا ذائقه ایرانی که سرشار از مواد سالم و خوب بود،در کوتاه مدت با محوریت فست فود قرار گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: در سفره های ایرانی مواد با ارزش غذایی بالا وجود دارد که گسترش  فست فودها نقش این غذاها را دارد کم رنگ می کند و این مسئله موجب می شود عادات خوب تغذیه ای در ایران نابود شود و ذائقه مردم  تغییر کند.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با بیان اینکه امیدواریم سلامت و جان مردم برای تولیدکنندگان در اولویت و اهمیت باشد،تاکید کرد: باید امنیت و سلامت غذایی مردم بیش از پیش مورد توجه مسئولان قرار گیرد چرا که آمار بیماریها نشان می دهد تولیدات مواد غذایی داخلی  بعضا نامطلوب و ناامیدکننده است.

اخبار اجتماعی - خانه ملت

 

Akbar Balinparast بازدید : 56 پنجشنبه 17 ارديبهشت 1394 نظرات ()
مگر انقلاب هدفش مستعضعفین نبود؟ رفاه آن‌ها نبود؟ این چه عدالتی است پس. کدام اسلام است که دختر خانم 20 ساله ماشینی داشته باشد که قیمتش اندازه اجاره‌ای است که اهالی این محل در یک سال مي‌دهند.

  صاحب یکی از بزرگترین نمایشگاه‌هاي اتومبیل در قیطریه است. از ما مي‌خواهد نه نام حقیقی اش منتشر شود و نه نام گالری اتومبیل‌هاي لوکس اش، قرار شد اسمش جلیل باشد. جلیل حدودا 50 ساله است و مانند بسیاری از ایرانی‌ها به ویژه شهروندان تهران ماجرای مرگ دختر ثروتمندی 20 ساله که اوایل اردیبهشت سوار بر یک پورشه زرد رنگ در خیابان شریعتی با درخت تصادف کرد و کشته شد را شنیده است: "والله من پریوش را نمي‌شناختم. ماشاالله بچه پولدار اینقدر تو تهران زیاد شده که آدم فکر مي‌کنه موناکو زندگی مي‌کنه. 4، 5 سال پیش هر کی پورشه داشت در تهران را من مي‌شناختم."

گالری اتومبیل او بسیاری بزرگ و بسیاری از خودروهای گران قیمت بازار که ظاهری دلفریب و چشم نواز دارند را در خود جای داده است، از پورشه پانامرا و مازراتی مدل کواتروپورته اسپرت جی‌تی‌اس گرفته تا بی ام و ۷۶۰Li سری ۷ مدل ۲۰۱۵. قیمت‌ها همگی بالای یک میلیارد است: "والا مشتری‌هاي ما همه جور آدم هستند. برج ساز، جراح‌هاي درجه 1، تاجرها، کسایی که تو کار تولید هستند و کارخانه دار ها. 4 تا مشتری فوتبالیست داشتم که اسم نمي‌برم."

جلیل با حس رضایت و لبخند و اشتیاق بسیار این‌ها را تعریف مي‌کند، او هم شنیده است که بسیاری از کاربران اینترنتی در اینستاگرام به صفحه پریوش رفته و دشنام و ناسزا گفته اند و عده دیگری نیز از او دفاع کرده اند:" والا جوان‌هاي ما که از سر بیکاری و افسردگی همه کار مي‌کنند. خب این دختر معصوم چون پدر پولداری داشته و ماشین خوب سوار میشه، الان خائن به وطن است که به مرده اش توهین میشه؟ این مردم مسلمون هستند مثلا؟ اونکه دستش از دنیا کوتاه است. این نفرت و بددلی از کجا میاد؟"

با این حال همه مردم مانند جلیل فکر نمي‌کنند. برای نمونه نیوشا، دانشجوی 21 ساله بیولوژی در دانشگاه شهید بهشتی که به همراه دوستانش به کافه برج اسکان در میرداماد آمده، افرادی که پورشه سوار مي‌شوند را "مریض روانی " مي‌خواند: " ببین من خودم بچه شهرکم (شهرک غرب)، یه عالمه از این بچه پولدارها رو هم میشناسم. ببین بحث اصلا این نیست که این همه ثروت بده یا خوبه و حرفای مارکسیستی و اینا. من ولی ازت مي‌خواهم یک کار میدانی بکنی، مثلا از این بچه‌ها بپرسی پایتخت افغانستان چیه؟ مولانا شاعر است یا باقالی فروش؟ کودتا عليه مصدق چه سالی بوده؟ 3 جمله ساده به انگلیسی بگو؟ نمي‌دونند خب لعنتی‌ها. این‌اش گنده. یعنی یک مشت آدم بی مصرف و بی سواد و تنبلند که از هیچی سر در نمي‌آورند جز عشق و حال و سکس و مشروب و مهمونی و دراگ بازی. بابا چیزای دیگه زندگی هم هست. وجه مشترک همه اینها یک بی‌شعوری گسترده است. به نظر من این هست که مردم رو عصبانی مي‌کند. چرا افراد بی‌شعور باید این همه ثروت داشته باشند؟ شما قیافه اون پریوش را دیدی که؟ خدایی این آدم به نظرت کاری تو زندگی جز عکس گرفتن از هیکل خودش بلد بوده؟"

گلاره، دوستش مي‌خندد و مي‌گوید: " حالا هیکل خاصی هم نداشت، البته به نظر من وجه روشنفکرانه اش همین است که باز جراحی نکرده بود. نشون میده دختر متفکری بوده باز تو اینا." هر دو به اتفاق الهام که در این بحث خاموش بود، مي‌خندند. صاحب یکی از داروخانه‌هاي مشهور در جردن هم یک پورشه زیتونی رنگ دارد.

 

وقتی حرف‌هاي نیوشا و دوستانش را برایش روایت مي‌کنم، خنده ای عصبی مي‌کند و مي‌گوید: "بنده 10 سال فقط در دانشگاه درس خواندم. البته پدر من هم داروساز بود و خدا را شکر دستش به دهنش مي‌رسید، در اراک یکی از بزرگترین دراگ استور‌ها را داشت. یعنی بنده با صفر کلاس سواد هم مي‌توانستم به همه چیز برسم. اما اشتیاق تحصیلات در خانواده ما بود. الان هم که داروخانه خودم را دارم. یعنی این نشد حرف حساب که هر کس ماشین خوب دارد، یعنی سواد ندارد. با سواد و تلاش مي‌شود همه چیز داشت. مشکل مردم ما این است که عادتشان است بشینند استراحت کنند، تخمه بخورند و برای هر کس که موفق بود، یک بدنامی برایش درست کنند."

در تهران دست کم از خیابان ساعی به بالا، روز به روز تعداد اتومبیل‌هاي لوکس که قیمت شان بین 150 میلیون تومان تا 1.5 میلیارد تومان است، بیشتر و بیشتر مي‌شود. ماشین‌هاي معمولی مانند پراید، پژو 206، سمند و پژو پارس و 405 هنوز اکثریت قاطع اتومبیل‌ها را در مناطق متوسط رو به بالا تشکیل مي‌دهند. بهروز که در مرکز خرید تندیس در میدان تجریش مانتو فروشی دارد، مي‌گوید: "ببین اینها اعصاب آدم را بهم مي‌ریزند.

 

من الان ماشین ام مزدا 3 هست. کلی جون کندم این رو خریدم. مثلا 5-6 سال پس انداز کردم. به خیال خودم ماشین خوبی سوار شم. ولی از وقتی مازراتی و پورشه ریخته تو خیابون، آدم همه اش فکرش درگیر است که کی من این رو بخرم. میدونی هم که هیچ وقت نمي‌تونی بخری. میدونی همه دخترا هم با این پسرا مي‌پرن، خب بدجوری آدم سرخورده میشه. بعد همه اش مال بچه‌هاي این آقازاده‌هاست. بیشتر میره رو اعصابت. چون میدونی پول بی زحمت دراومده. عرق واسش نریختند، اما عشق دنیا هم زیر پاشون هست."

با این حال در پایین شهر یافتن اتومبیل لوکس کار آسانی نیست. برای نمونه در نازی آباد، مثلا در خیابان مدائن که خیابان پر رفت و آمدی هم هست بعد از 30 دقیقه تماشا کردن اتومبیل‌ها نهایتا یک اسپرن ایج و یک هیوندا آزرا را در خیابان دیدم. با این حال حس نامطلوب برخی از شهروندان این منطقه محله به پورشه سوارها بسیار بالا است. ماجرای مرگ پریوش دهن به دهن و سینه به سینه نقل شده و خبر له شدن اتومبیل او در شریعتی حالا به کوچه باریک و یک طرفه شهید نیک مرام نیز رسیده است.

بین کفش فروشی شاپور و یک مغازه لوازم آرایشی، روی آسفالت کنار پیاده رو، تابلو سبز رنگ هیات رهروان شهدا نصب شده است که قدمتش به سال 1360 باز مي‌گردد و شب‌هاي چهارشنبه مراسم مي‌گیرند. یکی از اعضای این هیات، مردی مسن اما بلند قامت و چهارشانه که 5 سال در جبهه جنوب و خط مقدم در نبرد هشت ساله ایران و عراق جنگیده، مي‌گوید: "خبر مرگ این خانم را من از دخترم شنیدم.

 

خداوند رحمتش کند. اینکه پشتت سر مرده حرف زدند در شان ما نیست. ولی خب این وضعیتی که ما در خیابان‌ها مي‌بینیم، هم در شان ما نیست. بنده کارم نصب آسانسور است، شرکتی که تکنیسین اش هستم هم در نیاوران. خب هر روز اینها را مي‌بینم. دختر من دانشجوی خواجه نصیر است در ونک، هر روز مي‌بیند. خب ما که قانع هستیم، ولی مگر انقلاب هدفش مستعضعفین نبود؟ رفاه آن‌ها نبود؟ این چه عدالتی است پس. کدام اسلام است؟ که دختر خانم 20 ساله ماشینی داشته باشد که قیمتش اندازه اجاره ای است که اهالی این محل در یک سال مي‌دهند. به جای برخورد با حجاب دخترا، با اینها مبازره کنند. این پول‌ها از کجا مي‌آید. فساد اینجا است، نه تو موی دختر مردم که سوار گشت ارشاد مي‌کنند به زور."

او به اواخر سال 87 بر مي‌گردد: " نمي‌دانم به سن شما قد مي‌دهد یا نه، یادت هست یا نه، اسفند 87 آقای مهندس ... آمدند اینجا. همین میدان حافظ. حسینیه حجت سخنرانی کردند. گفتند جلوی این فساد و بریز و بپاش را مي‌گیرند. ولی الان کجاس آقا ...؟" یکی از دوستان او که کنارش ایستاده به این بحث وارد مي‌شود و مي‌گوید: " مي‌دانید که ماشین مال امیر قلعه نوعی بوده. پسرش. شما مي‌دونید امیر قلعه نوعی مي‌آمد همینجا فوتبال بازی مي‌ کرد، پیش ما بازی مي‌کرد واسه 10 هزار تومان. به قرآن واسه 10 هزار تومان. از فرشاد پپوس بپرسید. با ما بازی مي‌کردند. خونه اش شوش بود. حالا ببین چی میشه تو این مملکت که فقط پسرش پورشه داره و پورشه اش را معامله هم مي‌کند."

در خیابان مدائن نازی آباد، ساعت 4 عصر بانک صادرات تعطیل شده و به دست فروشان امکان این را داده است تا با خیال راحت بساط خود را روبروی آن پهن کنند. اکبر که موهای فرفری و چهره آفتاب سوخته ای دارد، روبرویش کارتون‌هاي روبازی است که در آن همستر و خرگوش "میوک" می‌فروشد. کنار او علی ادکلن مي‌فروشد، خودش را در دکه ای حبس کرده که از پشت پنکه ای برقی به کندی مي‌چرخد. روبروی این دو، آن سمت پیاده رو نیز، مهدی پیراهن و تی شرت مي‌فروشد.

اکبر میانه ای با نظر دادن درباره پورشه سواران ندارد، مدام مي‌گوید: "چی؟، چی؟" . یا اسم پورشه به گوشش نخورده و یا حوصله جواب دادن به پرسش‌ها را ندارد اما علی با اشتیاق مي‌گوید: "نوش جونشان که دارد. والا از من بپرسی من هم آرزوم این است که پورشه بخرم. نشد بنز. نشد لکسوس." مي‌خندد با صدای بلند و ادامه مي‌دهد: "من عاشق ماشین هستم. باور کن به ارتفاع 2 متر مجله ماشین دارم. پورشه ماشین خیلی امنی است. این دختر خانم ماشالله خیلی بد فرمون بوده است که با همچین ماشینی تو شریعتی خودش را به کشتن داده است. حیف این ماشین‌ها دست اینها . یکی اش زیرپای من باشه، دنیا را تکون میدم به علی."
 
 اخبار ا جتماعی  -  ایران وایر
 

Akbar Balinparast بازدید : 52 پنجشنبه 17 ارديبهشت 1394 نظرات ()

اخبار,اخباراجتماعی , سندرم بینایی رایانه

این کارشناس، علائم سندرم بینایی رایانه و یا CVS را شامل تاری دید، دو بینی، خشکی چشم، درد چشم، اشکال در تمرکز و سردرد عنوان کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: بیش از ۴۰ میلیون ایرانی در معرض سندرم بینایی رایانه قرار دارند. کاهش بهره وری کاربران رایانه تا حدود ۲۰ درصد، از جمله عوارض اقتصادی این سندرم است.

به گزارش شبکه خبر، دکتر عباس عظیمی گفت: برابر بررسی ها ۸۰ درصد کسانی که روزانه بیش از دو ساعت با رایانه کار می کنند، در معرض ابتلا به سندرم بینایی رایانه هستند.

وی با بیان اینکه سندرم (یا «نشانگان») مجموعه ای از علائمی است که به علت یک دلیل واحد ایجاد می گردد، افزود: سندرم بینایی کامپیوتر عبارت است از تمام مشکلات و علائمی که به دنبال کار طولانی با کامپیوتر ایجاد می شود.

وی کاهش بهره وری کاربران رایانه تا حدود ۲۰ درصد را از جمله عوارض اقتصادی سندرم بینایی رایانه عنوان کرد.

این کارشناس، علائم سندرم بینایی رایانه و یا CVS را شامل تاری دید، دو بینی، خشکی چشم، درد چشم، اشکال در تمرکز و سردرد عنوان کرد.

عظیمی با اشاره به پانزدهمین کنگره اپتومتری خراسان رضوی با موضوع سندرم بینایی کامپیوتر افزود: در این کنگره سه روزه که از ۲۳ تا ۲۵ اردیبهشت ماه به همت انجمن اپتومتری خراسان رضوی برگزار می شود، متخصصان اپتومتری از سراسر کشور گردهم می آیند.

به گفته وی در این کنگره روش های تشخیصی و درمانی سندرم بینایی رایانه و ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار می گیرد.

 

 اخبار  اجتماعی  -  شبکه  خبر

Akbar Balinparast بازدید : 39 چهارشنبه 16 ارديبهشت 1394 نظرات ()
بر اساس این گزارش، این گوشت از فرانسه به الجزایر صادر شده است.

در کشور الجزایر، گوشت خوک حلال اسلامی نیز به بازار آمد.

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود به نقل از شفاف آورده است: تصویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد در الجزایر گوشت حلال خوک توزیع شده است!

روی قوطی حاوی این گوشت نوشته شده «لحم خنزیر حلال مذبوح علی الطریقه الاسلامیه» یعنی گوشت خوک حلال که به شیوه اسلامی ذبح شده است.

بر اساس این گزارش، این گوشت از فرانسه به الجزایر صادر شده است.


 اخبار  اجتماعی  -  جمهوری اسلامی

Akbar Balinparast بازدید : 46 سه شنبه 15 ارديبهشت 1394 نظرات ()
منتظر می مانیم تا ببینیم وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی آموزش و پرورش، چه واکنشی در قبال سخنان مهم رئیس جمهور درباره آموزش زبان خارجی در مدارس خواهند داشت و نیز ، ریاست جمهوری تا چه حد پیگیری خواهد کرد؟

در حالی که برخی مسؤولان وزارت آموزش و پرورش، به صراحت آموزش زبان انگلیسی حتی در فوق برنامه مدارس ابتدایی را غیرقانونی و ممنوع اعلام کرده اند، رئیس جمهور در مراسم روز معلم بر لزوم آموزش زبان های خارجی در مدارس تأکید کرد و گفت:

«جوان ممکن است به کلاسهای دیگر برود تا زبان یاد بگیرد، اگر در کلاس زبان یاد نگیرد. می‌رود خصوصی یاد می‌گیرد.


او که می فهمد زبان لازمه زندگی امروز است. عقلش می‌رسد این چیزی نیست که به زور بگوییم الا و بلا تو باید یک زبان یاد بگیری در دنیا هم هر جا هم رفتی مشکل طرف مقابل است که فارسی نمی‌فهمد.


امروز برخی از زبان ها یادمان نرود که زبان علم است. یعنی بدون مجهز شدن به آن زبان ما راه به علم و اعماق علم پیدا نمی‌کنیم کما این که اگر کسی به زبان عربی مسلط نباشد اعماق دین را نمی‌تواند سیر کند. زبان یک ویژگی‌ها و نکاتی دارد.


شما قرآن را با ترجمه فارسی ده بار هم بخواهید با کسی که به عربی مسلط است فرق می‌کند البته باید حداقل ترجمه را داشته باشیم اما فرق می‌کند.»

 یک هفته پیش از سخنان روحانی، در نقد تصمیم آموزش و پرورش مبنی بر ممنوعیت آموزش زبان انگلیسی در فوق برنامه مدارس ابتدایی، یادداشتی تحت عنوان "زبان انگلیسی و سیاست نابخردانه آموزش و پرورش!" نوشته بود و اینک جای خرسندی فراوان دارد که برای اولین بار در سطح رئیس جمهور، این موضوع با نگاه مثبت مورد تأکید قرار می گیرد.

البته زبان انگلیسی در دوره متوسطه تدریس می شود ولی بیشتر "ویترینی" است چرا که:
1 - با از دست دادن دوران طلایی آموزش زبان غیر مادری یعنی مقطع دبستان و پیش دبستان، تأخیری چند ساله وجود دارد که جبران پذیر نیست


2 - ساعات اندک آموزش زبان انگلیسی (در حد 2 ساعت در هفته) اساساً چیزی جز شوخی با مقوله زبان آموزی نیست و به نوعی برای خالی نبودن عریضه، عرضه می شود
3 - روش تدریس نیز با استانداردهای روز فاصله دارد و بسیار ناکارآمد است

با این حساب، نقد روحانی بر سیستم آموزش زبان خارجی و مشخصاً زبان انگلیسی (که به عنوان زبان علم مطرح شده است)، کاملاً صحیح است، اما از آنجا که "دوصد گفته چون نیم کردار نیست"، با صرف حرف زدن کاری از پیش نمی رود.


اکنون، نه فقط وزارت آموزش و پرورش که شورای عالی آموزش و پرورش هم در اختیار دولت است چرا که قریب به اتفاق اعضای آن را وزرا، معاونان وزرا و منصوبان مستقیم یا غیرمستقیم دولت تشکیل می دهند؛ بنابراین، با توجه به سخنان صریح رئیس جمهور، انتظار می رود:

الف - در گام نخست ، وزارت آموزش و پرورش از سیاست نابخردانه کنونی اش در ممنوعیت آموزش زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی عقب نشینی کند


ب - وضعیت آموزش زبان در دوره متوسطه را اصلاح کند و ارتقا دهد


ج - شورای عالی آموزش و پرورش با مصوبات مقتضی، زمینه های قانونی و بسترهای لازم برای آموزش زبان انگلیسی در دوران ابتدایی را فراهم کند.

منتظر می مانیم تا ببینیم وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی آموزش و پرورش، چه واکنشی در قبال سخنان مهم رئیس جمهور درباره آموزش زبان خارجی در مدارس خواهند داشت و نیز ، ریاست جمهوری تا چه حد پیگیری خواهد کرد؟

اخبار اجتماعی - عصر ایران

Akbar Balinparast بازدید : 55 جمعه 11 ارديبهشت 1394 نظرات ()
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز فروش سیم کارت های کودک در سراسر کشور خبر داد.

آقای واعظی امروز درگفتگو با صدا و سیما در قم به مزایای سیم کارت کودک اشاره کرد و گفت: تمام کنترل‌ها بر روی این سیم کارت توسط والدین صورت می‌گیرد ، نوع تماس‌ها و تعداد آنها و همچنین استفاده کودکان و نوجوانان از این سیم کارت‌ها توسط پدران و مادران کنترل خواهد شد.

وی افزود : سیم کارت کودک را راهی برای صیانت از حقوق خانواده‌ها دانست و تصریح کرد : این امر نگرانی‌های خانواده را از کاهش خواهد داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه همراه اول و رایتل واگذاری سیم کارت کودک را شروع کرده‌اند  ، افزود: ایرانسل هم به زودی این کار را انجام خواهد داد و قیمت آن چهار هزار و 750  تومان خواهد بود.

وی با بیان اینکه هرگونه فعالیتی در راستای صیانت از نسل جوان در مقابل سایت‌های مخرب بخشی از پیوست فرهنگی طرح‌های ارتباطی خواهد بود گفت : اولویت ما این است که همگام با توسعه زیرساخت‌ها ، مانع از در اختیار قرار گرفتن سایت‌های مخرب و غیر اخلاقی شویم و همچنین حریم خصوصی افراد بر اساس منشور حقوق شهروندی حفظ و رعایت شود و محتوای ضد دینی رواج پیدا نکند.


  اخبار  اجتماعی  -  صدا و سیما

Akbar Balinparast بازدید : 40 پنجشنبه 10 ارديبهشت 1394 نظرات ()
اغلب اپراتورهای مخابراتی در کشورهای مختلف وایبر و وایبربازان را نه تهدید بلکه به چشم فرصت دیده و با فناوری‌های جدید کنار آمده‌اند تا درامد خود را حفظ کنند.

به گزارش خبرآنلاین اپراتور بزرگ مخابراتی «بایت» در کشور لیتوانی در اقدامی جالب به مشتریانی که عضو شبکه موسوم به «لاباس» شوند، دسترسی نامحدود با وایبر را هدیه می‌کند.

در خدمات ویژه مشتریان مخابرات «بایت»، تعرفه‌های تماس نامحدود در هر زمان، هزینه رایگان پهنای باند استفاده شده برای اشتراک گذاری تصاویر و خلاصه هر کاری که از طریق وایبر انجام می‌دهند، تعریف و عرضه می‌شود.

درواقع کاربران در ازای هر نوع کاری که با وایبر و یا از طریق وایبر انجام می‌دهند، پولی پرداخت نمی‌کنند، ضمن اینکه از تمامی سرویس های خود وایبر نیز به صورت رایگان بهره‌مند می‌شوند و پهنای باند استفاده‌شده برای این کار کنتور نمی‌اندازد.

  اخبار  اجتماعی  -  خبر  آنلاین 

Akbar Balinparast بازدید : 38 پنجشنبه 10 ارديبهشت 1394 نظرات ()

طنز/ برنامه رونی کلمن در عربستان، روسیه، چین و هند!


 سوشیانس شجاعی‌فرد در ستون طنز روزنامه شهروند در خصوص حواشی ایجاد شده برای رونی کلمن، از برنامه حضور او در سایر کشورها پرده برداشته است.

جنجال حضور رونی‌کلمن و لغو برنامه‌های او، برای ما طنزنویس‌ها نعمتی است بالاتر از احمدی‌نژاد! سوژه‌ای است تمام‌نشدنی که تا به حال سه مطلب در این‌باره نوشته‌ام! مثلا شما فرض بفرمایید همین آقای رونی‌کلمن به کشورهای دیگری می‌رفت و برخی نهادهای آن کشور با اجرای برنامه عادی او مخالفت می‌کردند!

رونی‌کلمن در هند:
به رونی‌کلمن اطلاع داده می‌شود به دلیل مخالفت مسئولان ٨٤٣ حزب فعال در هند با برنامه‌های او، کلیه برنامه‌هایش تغییر می‌کند. بنابراین او را به شکل آویزان با قطارهای هند به کنار رود سند می‌برند تا نسبت به یک‌میلیارد آدمی که خاکسترشان داخل رودخانه ریخته شده، ادای احترام کند. در همین حین رونی‌کلمن با احترام به سنت‌های هندی داخل رود سند می‌رود و خود را می‌‌شوید، خبرنگار ٢٠:٣٠ شبکه ماهاریشی هند از او می‌‌پرسد: انگیزه شما برای احترام به سنت‌های هندی و آبتنی در رود سند چیست؟! آیا شما قصد دارید به آیین هندو مشرف شوید؟! رونی‌کلمن درحالی‌که خود را از آب بیرون می‌‌کشد می‌‌گوید: من فقط اون نامردی که منو هول داد داخل آب پیدا نکنم...!

در پاکستان:
به کلمن اطلاع داده می‌‌شود به دلیل این‌که ارتش در مخالفت با برنامه‌های رونی‌کلمن قصد انجام کودتا دارد، برنامه‌های او تغییر کرده است. بنابراین می‌‌خواهند او را به پیشاور ببرند که به دلیل چند انفجار پیاپی در این شهر برنامه لغو می‌‌شود. پس برای رفتن به شهر کراچی تدارک می‌‌بینند که آن‌جا هم تظاهرات شدید و خشونت‌باری درحال انجام است. پس بهتر می‌‌بینند که کلمن را به راولپندی ببرند، اما پنج عملیات انتحاری همزمان در این شهر کلمن را منصرف می‌‌کند.

در عربستان‌سعودی:
به رونی‌کلمن اطلاع داده می‌‌شود به دلیل مخالفت مفتی اعظم وهابیون مبنی بر ممنوعیت دیدن کلمن و فلاسک و پارچ، برنامه‌های او تغییر کرده است. از برنامه‌های احتمالی کلمن در این کشور اطلاعی در دست نیست!

در ارمنستان:
به کلمن اطلاع داده می‌‌شود به دلیل همزمانی حضور او با سفر بانوی تپه‌ها، کیم کارداشیان و خواهر از کیم بهترش، کلو کارداشیان، تمام برنامه‌های رونی‌کلمن که سهل است، حتی پارلمان ارمنستان و رئیس‌جمهوری ارمنستان و برنامه سفر رئیس مجلس ایران به ارمنستان و کلا همه‌چیز لغو شده است. برنامه رونی‌کلمن هم به شرکت در کنسرت کارداشیان و ایفای نقش بادیگارد او تغییر می‌‌یابد. این تنها باری است که کلمن از تغییر برنامه‌اش راضی است و به جای دستمزد، یک چیزی هم دستخوش می‌‌دهد!

در افغانستان:
به کلمن اطلاع داده می‌‌شود به دلیل بازشماری آرای ریاست‌جمهوری برای بار هجدهم، کلیه برنامه‌های او لغو شده است. به ناچار او صبح به دیدار رئیس‌جمهوری اشرف غنی می‌رود و عصر به دیدار عبدا... عبدا...، فردای آن روز با وزیر ورزش افغانستان دیدار می‌کند و عصر آن با نماینده عبدا... عبدا... در وزارت ورزش، شبش با رئیس تنها باشگاه پرورش‌اندام کابل دیدار می‌کند و یک ساعت بعدش با نماینده عبدا... عبدا... در آن باشگاه!‌ هارون نجفی‌زاده... بی‌بی‌سی...کابل!

در روسیه:
به کلمن چیزی اطلاع داده نمی‌‌شود. او را به یک اتاق تاریک می‌‌برند و او خودش جلوی دوربین‌های تلویزیونی اعلام می‌کند که برنامه‌ای نداشته، جز این‌که به مسکو بیاید و از آقا پوتین برنامه بدنسازی جدید بگیرد و در صورتی که آقا پوتین صلاح بدونند، چند تا فیگور بگیرند.

در چین:
به دلیل همزمانی سفر کلمن با کنگره سراسری حزب کمونیست چین، برنامه‌های او از طرف سازمان‌های امنیتی لغو می‌شود. بنابراین کلمن را به تورهای تفریحی دیوار چین، شهر ممنوعه، فستیوال شانگهای می‌برند و در ازای 150هزار دلاری که برای آمدن او پول پرداخت کردند، ٢٥٠‌هزار دلار به او جنس چینی قالب می‌‌کنند!

در یمن: یمن کشور ایده‌آلی برای سیاهپوست‌های آمریکایی است، چون مدام می‌گویند ye man! و بعد یمنی‌ها فکر می‌کنند که اینها دارند به کشورشان ابراز علاقه می‌کنند و خوششان می‌آید. رونی‌کلمن هم بعد از لغو برنامه‌هایش به دلیل شرایط نامساعد جوی، قصد ملاقات با سران دولت یمن را داشت که به دلیل سرعت زیاد در عوض شدن و ناپدید شدن مسئولان، کمی تمرکزش را از دست می‌دهد.

 اخبار ا جتماعی  -  خبر  آنلاین 

Akbar Balinparast بازدید : 45 پنجشنبه 10 ارديبهشت 1394 نظرات ()
اهدای اعضای بدن مرد جوانی که هنگام کار دچار حادثه شده و جان خود را از دست داده بود به ۱۱نفر زندگی دوباره داد.

به گزارش همشهری، اين جوان 27ساله كه امير ترك ارزنفودي نام داشت روز دوشنبه هفته گذشته هنگام كار در ساختماني واقع در تهرانسر دچار حادثه شد. او كه لوله كش بود روي يك بشكه فلزي رفته بود اما چند لحظه بعد تعادلش به هم خورد و از پشت روي زمين سقوط كرد. پس از انتقال او به بيمارستان، پزشكان اعلام كردند كه وي دچار مرگ مغزي شده است.

خانواده امير كه خودشان را از همدان به تهران رسانده بودند وقتي مطمئن شدند او ديگر برنمي‌گردد با پيوند اعضاي بدنش موافقت كردند و گفتند براي رضاي خدا و كمك به بيماران نيازمند حاضرند دست به اين اقدام بزرگ بزنند. به اين ترتيب او به بيمارستان شهداي هفتم تير منتقل و قلب، كليه‌ها، كبد، ريه، قرنيه چشم و ساير اعضاي بدنش اهدا شد.

برادر امير در اين‌باره به همشهري گفت: پسر برادرم 40روزه بود كه اين اتفاق افتاد و حالا خوشحاليم كه با اهداي اعضاي بدنش، ياد او براي هميشه زنده مي‌ماند.


  اخباراجتماعی  - همشهری

Akbar Balinparast بازدید : 47 چهارشنبه 09 ارديبهشت 1394 نظرات ()

 

سازمان غذا و دارو، اسامی 9 محصول غیر مجاز که به دلیل جعل اسناد بهداشتی سازندگان از سوی اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده های غذایی،آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو غیر مجاز شناخته شده اند را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا از سازمان غذا و دارو، سازمان غذا و دارو اعلام کرد واحدهای تولیدی گلاب با نام تجاری علی اصغر، آب انار شرکت سرخ نازگل نوشان با نام تجاری نازگل، نمک با نام دیبا، دسر تیرامیسو شکلاتی با نام تجاری ملکه، غیرمجاز و تقلبی هستند.

همچنین انواع عرقیات افشرده های گیاهی (معجون معده) موسسه درمانگر سبز، زیتون پرورده با نام تجاری به طعم شمال ، فلافل لبنانی با نام تجاری یگانه ، لواشک میوه ای شرکت پخش ملک زاده با نام تجاری پالیز و جعبه مقوای بهداشتی با نام تجاری ایلسون به دلیل جعل مستندات مورد نظر اداره کل نظارت و ارزیابی فراورده های غذایی،آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو غیرمجاز هستند.

سازمان غذا و دارو از افرادی که محصولات نامبرده را در سطح عرضه مشاهده می کنند خواست معاونت های غذا و داروی دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور یا نیروی انتظامی را مطلع سازند تا نسبت به جمع آوری آنها در کوتاهترین زمان ممکن اقدام شود.

شماره تلفن 66405569 روابط عمومی سازمان آماده دریافت مکان های عرضه فرآورده های غیرمجاز است.

 

اخبار اجتماعی - ایرنا

 

Akbar Balinparast بازدید : 42 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 نظرات ()
معاون درمان وزیر بهداشت از اعلام تعرفه‌های درمان 94 خبر داد.

دکتر محمد آقاجانی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بر اساس مصوبه هیئت محترم وزیران نرخ ویزیت پزشکان اعم از پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص در بخش دولتی و خصوص در سالجاری 15 درصد افزایش یافت.

وی گفت: بر این اساس نرخ ویزیت در بخش دولتی برای پزشکان عمومی 92000 ریال، متخصصین 115000 ریال و فوق تخصص‌ها 138000 ریال و در بخش خصوصی برای پزشکان عمومی 190000 ریال، متخصصین 300000 ریال و پزشکان فوق تخصص 380000 ریال می‌باشد.

به گفته آقاجانی، بر اساس این مصوبه تعرفه نرخ اقامت در بیمارستان‌های دولتی ( هتلینگ ) 20 درصد افزایش یافته است.

وی همچنین گفت: در قالب مصوبه جدید هیئت محترم دولت، میانگین رشد کل تعرفه خدمات پزشکی تنها 9درصد خواهد بود. این در حالیست که هموطنان واجد بیمه پایه سلامت در هنگام بستری تنها شش درصد از مبلغ صورت حساب تنظیمی را بر اساس تعرفه و قیمت مصوب پرداخت می‌نمایند. از سوی دیگر روستائیان، عشایر و ساکنین شهرهای زیر 20 هزار نفر (دارای دفترچه بیمه روستایی) و سایر افرادی که از طریق نظام ارجاع به بیمارستانهای مشمول برنامه مراجعه می‌کنند، 3 درصد از هزینه خدمات را پرداخت می‌کنند.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: با توجه به بازنگری کتاب ارزش‌های نسبی خدمات سلامت (ویرایش اول) در سال 1393 و اجرای ویرایش دوم این کتاب و اصلاح این ارزش‌ها از اول فروردین ماه 94، رقم ریالی ضریب حق الزحمه خدمات پزشکی در سال 94 در بخش دولتی و خصوصی تغییری پیدا نخواهد کرد.

آقاجانی گفت: همچنین نرخ خدمات پاراکلینیک در بخش دولتی تغییری پیدا نخواهد کرد .

اخبار اجتماعی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 67 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 نظرات ()
در فضای وایبر مشاهده شده که با صیغه محرمیت خدمات ماساژ ارائه می دهند و همین واحدها هستند که واحدهای دیگر را بدنام می کنند و آبروریزی این واحدها برای ما است.

سید مهدی سجادی نیری در خصوص قیمت ماساژ در سطح شهر تهران گفت: قیمت ها متفاوت است به طوری که در برخی مناطق 55 هزار تومان و در برخی 110 هزار تومان است البته این تفاوت به موادی است که مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 وضعیت بازار صنف گرمابه داران،سونا و ماساژ را چگونه ارزیابی می کنید؟
وضعیت بازار صنف گرمابه داران در فصل بهار مناسب است و هرچه به تابستان نزدیک می شویم بهبود می یابد؛ اما واحدهای سونا در کنار استخر زیر نظر ما نیست و تنها دو واحد سونا زیر نظر ما است که با توجه به گرم شدن هوا بازار چندان خوبی را نمی توان برای آن انتظار داشت.
 
قیمت ها چگونه است؟
بیشترین افزایش قیمت در اواخر سال است که مراجعه کننده بیشتر است، قیمت ها درنقاط شهر با توجه به مکان و سرویس دهی که انجام می دهند متغیر است.
 
آیا در بحث قیمت گذاری نظارت وجود دارد؟
برحمام ها و سالن های ماساژ نظارت داریم؛ دو سونا مجزا نیز زیر نظر ما وجود دارد که در تابستان تعطیل هستند.
 
وضعیت سالن های ماساژ را چگونه ارزیابی می کنید؟
برای سرو سامان دادن به سالن های ماساژ تلاش بسیاری انجام شد؛ اما این بخش صنفی طرفدار زیاد دارد، از طرفی وزارت بهداشت مدعی شد که برای سروسامان دادن به این بخش باید یک گروه پزشکی مسئولیت قبول کند و از طرفی هم سازمان تربیت بدنی نیز مدعی شد و در این کش و قوس در صدد این هستیم که نظارت نهایی بر این واحدها داشته باشیم.
 
 نرخ گذاری هر یک ساعت ماساژ چگونه است؟
کف قیمت برای ماساژ کل بدن از 55 هزارتومان تا 110 هزار تومان است.
 
 علت این تفاوت قیمت چیست؟
در برخی سالن های ماساژ از روغن های گیاهی استفاده می شود و در برخی از واحدها تنها از روغن زیتون استفاده می شود،برخی سالن ها هم با ماساژ بدن را نرم می کنند که همین اختلاف در روش ماساژ دهی موجب اختلاف قیمت شده است.
 
 ماساژورها دوره های خاصی را برای این کار گذرانده اند؟
سه واحدی که از ما مجوز گرفته‌اند همگی دوره رفته‌اند و مدارک معتبر و مورد تایید دارند، چند موسسه معروف در تهران وجود دارد که ادعای آموزش ماساژ دارد؛ اما ما این موسسات را تایید نمی کنیم.
 
 یعنی برای ماساژورهای این واحدها ارزیابی وجود دارد؟

تلاش بر این است که افراد متخصص در این واحدها فعالیت کنند.
 
اخباری شنیده شده مبنی بر فعالیت ماساژورهای زن در سالن‌های ماساژ، واقعیت دارد؟
تعهد های لازم را اتحادیه از واحدها گرفته است و اماکن بر این واحدها نظارت دارد؛ اما در فضای وایبر مشاهده شده  که با صیغه محرمیت خدمات ماساژ ارائه می دهند و همین واحدها هستند که واحدهای دیگر را بدنام می کنند و آبروریزی این واحدها برای ما است.
 
 افراد برای مراجعه به سالن های ماساژ چه مواردی را رعایت کنند؟
فقط می توانم بگویم مسائل امنیتی و ایمنی را در ماساژ رعایت کنند وبه واحدهایی مراجعه کنند که مجوز دارد.

 

اخبار اجتماعی - روزنو

 

Akbar Balinparast بازدید : 39 شنبه 05 ارديبهشت 1394 نظرات ()
ژاپنی ها در آسیا قدرتمند ترین پاسپورت را دارند و می توانند به 172 کشور تردد داشته باشند و بعد از ژاپن،سنگاپور و مالزی قرار گرفته اند.

مطالعات جدید نشان می دهد سوئد معتبرترین پاسپورت در جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش عصرایران به نقل از ایندیپندنت،شهروندان سوئدی با پاسپورت خود می توانند با پرداخت 28 یورو ، یک ساعته ویزا بگیرند و به 174 کشور سفر کنند تا معتبرترین پاسپورت را در اختیار داشته باشند.


البته فنلاندی ها و آلمانی ها هم با پاسپورت خود می توانند به 174 کشور سفر کنند با این تفاوت که صدور آن برای فنلاندی ها 5ساعت و برای آلمانی ها 7ساعت کاری زمان می برد و قیمت آن هم برای فنلاندی ها 37 و برای آلمانی ها 45 یورو است.

انگلیس، آمریکا،دانمارک،کانادا ،اسپانیا،بلژیک و هلند هم در رتبه بندی ده کشور برتر دیده می شود.

ژاپنی ها در آسیا قدرتمند ترین پاسپورت را دارند و می توانند به 172 کشور تردد داشته باشند و بعد از ژاپن،سنگاپور و مالزی که اتباعش می توانند به 166 کشور بروند بالاتر از دیگر آسیایی ها قرار گرفته اند.

معتبرترین پاسپورت را در میان همسایگان ایران ،شهروندان ترکیه دارند که می توانند با پرداخت 166یورو و بعد از 95 ساعت کاری پاسپورت بگیرند و به 100 کشور سفر کنند و با دو رتبه فاصله، امارات قرار دارد که اگرچه به ترتیب 2ساعته پاسپورت می دهد و با 9یورو ارزان ترین پاسپورت جهان را دارد اما شهروندانش می توانند به 77کشور بروند و قطر هم بعد از امارات در رتبه 44 قدرتمندترین پاسپورت های جهان قرار دارد.

در پایین فهرست 51 رتبه ای ایندیپندنت ، عراق و افغانستان قرار دارند و بر اساس گزارش نشریه مذکور عراقی ها 3ساعته و با پرداخت 13 یورو پاسپورت می گیرند و کشور عراق با 31 کشور موافقتنامه لغو روادید دارد و افغان ها هم با پرداخت 69 یورو و بعد از 183 ساعت کاری می توانند ویزا بگیرند و به 28کشور بدون ویزا سفر کنند.


بر اساس این گزارش ، ترکیه ،استرالیا و سوئیس گرانترین پاسپورت های جهان را دارند و لیبریایی ها هم با 278 ساعت انتظار در پایین ترین رتبه برای کسب پاسپورت قرار دارند و این انتظار برای مکزیکی ها 266 ساعت کاری است.

اگرچه در این فهرست نامی از ایران دیده نمی شود اما بررسی وضعیت اخذ گذرنامه ایران هم حاکی است که مبلغ حدودا 20 یورو و مدت زمان صدور آن هم حدود یک هفته عنوان می شود.

همچنین بررسی های قبلی که شاخص های آن نیز با شاخص های ارزیابی جدید متفاوت است نشان می داد که پاسپورت ایران در سال 2013 در رتبه 86 قرار داشته است.

گزارش سال 2013 موسسه «هنلی و شرکا» نشان می داد کشورهایی که ایرانیان می‌توانند بدون ویزا به آنها سفر کنند 40 کشور است و آنگولا، جیبوتی و میانمار نیز در کنار ایران قرار داشتند و کشورهای کنگو، لیبی، سودان جنوبی، سوریه، کوزوو، لبنان، سریلانکا، نپال، اریتره، سرزمین‌های‌ اشغالی فلسطین، پاکستان، سومالی، عراق و افغانستان پایین‌تر از ایران قرار داشته اند.


 اخباراجتماعی  -  عصر  ایران
 

Akbar Balinparast بازدید : 39 شنبه 05 ارديبهشت 1394 نظرات ()
خوانساری در دوره هفتم اتاق تهران رئیس کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات و در انتخابات دور هشتم از اعضای ائتلاف برای فردا بود.

 در نخستین نشست هیات نمایندگان دور هشتم اتاق تهران که هم اکنون در حال برگزاری است، مسعود خوانساری به عنوان رییس جدید اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران انتخاب شد.

به گزارش ایرنا، نخستین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در دور هشتم، صبح امروز و با حضور 55 نفر از اعضا برگزار شد و برابر قانون اتاق های بازرگانی دستور جلسه این نشست، که هم اکنون نیز ادامه دارد، انتخاب هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران است.

براساس این گزارش، در نخستین رأی گیری این نشست خوانساری تنها نامزد پست ریاست اتاق تهران با کسب 51 رأی از 54 رای گلدان به عنوان رئیس اتاق تهران انتخاب شد.

خوانساری در دوره هفتم اتاق تهران رئیس کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات و در انتخابات دور هشتم از اعضای ائتلاف برای فردا بود.

پیش از این یحیی آل آسحاق از سال 1385 برای دو دوره ریاست اتاق تهران را برعهده داشت، وی نخستین فردی بود که رأی خود را به صندوق انداخت.

 

 اخبار اقتصادی -  ایرنا

Akbar Balinparast بازدید : 41 جمعه 04 ارديبهشت 1394 نظرات ()
یک مرد فلج روس داوطلب شده اولین نفر برای عمل خارق العاده پیوند سر باشد.

به گزارش خبرآنلاین،والری اسپیریدونوف، مرد جوان روس که از ناحیه دست و پا فلج است، خود را برای یکی از پر خطر ترین و هیجان انگیز ترین عمل های پیوند در جهان آماده می کند.

قرار است سر این بیمار به بدن فردی که دچار مرگ مغزی شده پیوند زده شود.

او در این باره می گوید: "من فکر می کنم که چنین جراحی ممکن است شانس بسیاری خوبی باشد تا من بتوانم زندگی طولانی تری داشته باشم.اما اگر بدشانسی بیاورم این گونه نخواهد شد. من می دانم که پس از عمل جراحی اطلاعات زیادی حاصل خواهد شد که ممکن است برای موفقیت پزشکان در آینده مفید باشد."

دکتر سرجو کاناورو جراح ایتالیایی که قرار است تابستان امسال، در آکادمی جراحان اعصاب و ارتوپد آمریکا این پروژه را آغاز کند، پیشتر اعلام کرده بود این کار تا دو سال دیگر امکان پذیر خواهد شد.

او می گوید این کار را با تیغهای بسیار پیشرفته تر و برنده تر جراحی کنونی انجام خواهد داد و خواهد توانست بین سی تا شصت درصد فیبر ها را که برای کشش لازم است احیا کند.

اخبار اجتماعی - خبرآنلاین

 

Akbar Balinparast بازدید : 62 جمعه 04 ارديبهشت 1394 نظرات ()
عربستان به بهانه اینکه زن مجرد با سنی کمتر از 40 سال است، به او ویزا نداد. پشت دروازه‌های یمن هم ماند، چون جنگ شده بود. با این حال حدود 10 هزار کیلومتر از مسیرش را که قرار است تا چین ادامه داشته باشد، با موتورسیکلت طی کرده و اکنون به ایران رسیده است.

مهسا همایون‌فر، بانوی ایرانی موتورسواری است که سفرش را حدود دو سال پیش از اسپانیا (کشوری که نزدیک به 20 سال است در آن زندگی می‌کند) شروع کرد و به دلیل شکستن یکی از پاهایش در تصادفی در جزیره قشم، سفر اولش را نیمه‌کاره رها کرد. حالا او بار دیگر با موتور یاماها ایکس‌تی 360CC خود به دل جاده‌ها زده و می‌خواهد آرزوی همیشگی‌اش را برای دیدن رشته کوه «پامیر» در میان تاجیکستان و قرقیزستان برآورده کند.

همایونفر در سفر قبلی‌اش با موتور به اسپانیا، مراکش، موریتانی، مالی، سنگال، گامبیا، گینه، پاکستان و ویتنام رفته و در طول چهار ماه 18 هزار کیلومتر را طی کرده بود و می‌خواست از نوار ساحلی خلیج فارس هم گذر کند که به دلیل تصادفی در جزیره قشم سفرش نصفه ماند و مجبور شد به اسپانیا برگردد. او پس از بهبودی دوباره با موتورش همراه شده و این‌بار سفر در کشورهایی را آغاز کرده که ذهنیت متفاوتی درباره آن‌ها داشته است.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
با مهسا همایونفر وقتی در تهران بود درباره برنامه جدید سفرش گفت‌وگو کردیم. این‌بار انگیزه‌اش از آمدن به ایران که می‌گوید "بیشتر مسیرهای آن را قبلا با موتور رفته"، گرفتن ویزای کشورهای ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان و چین بیان می‌کند. ظاهرا گرفتن ویزای همه این کشورها قرار است چند هفته‌ای از وقت‌اش را بگیرد و زمان‌بندی سفرش را کمی تغییر دهد.

پیش‌بینی می‌کند اگر ویزاها را کامل بگیرد، حدود یک و نیم ماه دیگر برای ادامه سفرش تا چین، زمان لازم داشته باشد.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
به گفته‌ همایونفر، مشکلات لجستیکی همیشه بزرگترین مسأله چنین سفرهایی بوده و برنامه‌ریزی‌ها را با اختلال مواجه کرده است. مثلا او می‌خواسته به عربستان برود، اما قوانین این کشور برای زنان مجرد زیر 40 سال که بدون محارم نمی‌توانند به این کشور سفر کنند، مانع از صدور ویزا شد.

این بانوی ایرانی موتورسوار می‌گوید: قبلا یک دختر جوان اهل اسلواکی موفق شده با موتور در عربستان سفر کند. البته او شکل و وسیله‌ی سفرش را به مقامات این کشور اعلام نکرده بود و با مانعی هم مواجه نشد. همایونفر هم می‌خواست که با موتور تجربه سفر به عربستان را پیدا کند، اما مجبور شد برنامه‌اش را تغییر دهد.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
او که این‌بار با موتور خودش سفرش را انجام می‌دهد، قبلا با موتور دیگری در ایران سفر کرده بود، یک کاوازاکی 250CC. دلیل‌اش هم برای این انتخاب هزینه بالای انتقال موتور از اروپا به ایران بود، با این وجود این بار تصمیم گرفت همه مسیرش را از آفریقا تا کشورهای حاشیه خلیج فارس و از ایران تا چین را با همان موتور خودش طی کند.

بانوی ایرانی موتورسوار تاکنون 10 هزار کیلومتر از مسیرش را با موتور آمده است.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی


همایونفر برای خبرنگار گردشگری ایسنا برنامه سفر جدیدش را این‌طور تعریف می‌کند: مبدأ حرکت این‌بار اتیوپی در آفریقا بود، کشوری با آب و هوای مناسب و جمعیت زیاد که یک امپراطوری بزرگ به حساب می‌آید. سفر در اتیوپی سه ماه طول کشید. قبلا درباره‌ی این کشور تعریف‌های خوبی نشنیده بودم، مثلا این‌که کودکان به سمت موتورسواران و دوچرخه‌سواران سنگ پرتاب می‌کنند. انتظار سفری سخت و نازیبا را داشتم، اما اتیوپی کشوری بود که زیباترین لبخندها را در آن دیدم و آن را کشوری زیبا و هیجان‌انگیز یافتم.

این بانوی ایرانی موتورسوار می‌گوید: زیباترین قسمت سفر این است، جاهایی که انتظار داشتم و فکر می‌کردم سخت و نازیبا باشد، بهترین بودند، مثل اتیوپی.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
او ادامه می‌دهد: می‌خواستم به جیبوتی و سپس از راه دریا با کشتی‌های چوبی به یمن بروم؛ اما یمن جنگ شد و ویزا ندادند. مشکل سفر از همان ابتدا آغاز شد. برای همین برنامه را به سمت حاشیه‌ی خلیج فارس و به مقصد عمان تغییر دادم. به کشور سومالی‌لند رفتم؛ اما آنجا قایقی نبود تا به عمان بروم. دوباره به اتیوپی برگشتم تا با هواپیما به عمان بروم.

وی اضافه می‌کند: عربستان هم یکی دیگر از مقاصد این سفرم بود، اما به خاطر آن‌که مشمول قوانین این کشور برای زنان مسافر نمی‌شدم، نتوانستم ویزا بگیرم و آن کشور را هم حذف کردم.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
همایونفر درباره تصوراتش از عمان می‌گوید: تا پیش از دیدن عمان، هیچ برداشتی از آن نداشتم؛ ولی مردم آن را بسیار متشخص و مهربان دیدم. عمان کشور امنی بود که به راحتی می‌شد در خیابان‌های آن و کنار خانه‌های مردم‌اش کمپینگ زد و بدون هیچ مزاحمتی شب را استراحت کرد.

او ادامه‌ی سفرش را این‌طور شرح می‌دهد: بعد از عمان به امارات رفتم و سپس از آن‌جا با هواپیما به تهران آمدم. قبلا ایران را با موتور گشته‌ام. می‌خواستم در این سفرم به آبادان و خرمشهر بروم که به دلیل معطلی ویزای دیگر کشورها، مجبور شدم وقت بیشتری را در تهران صرف کنم و ترجیح دادم در این مدت موتورم را تعمیر کنم تا برای ادامه سفر آماده باشد.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
همایونفر به محدودیت‌هایی که برای تامین تجهیزات و ابزار مورد نیاز موتورش در ایران وجود دارد، اشاره و اضافه می‌کند: با وجود این محدودیت‌ها فکر می‌کنم چند هزار کیلومتر دیگر بتوانم با موتورم برم.

بانوی موتورسوار برای ادامه سفرش هیجان بیشتری دارد، چرا که می‌گوید: هدف اصلی‌ام از این سفر رسیدن به رشته کوه و جاده‌ی معروف و زیبای «پامیر» میان دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان است که پر هیجان‌ترین بخش سفرم به حساب می‌آید. منتظر دیدن آن رشته کوه و جاده‌ی زیبای آن هستم.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
او برای رسیدن به پامیر باید به تاجیکستان و قرقیزستان برود؛ اما هدف نهایی سفرش رسیدن به چین است، برای همین باید از ترکمنستان و ازبکستان هم گذر کند که پیش‌بینی می‌کند طی این مسیر از این چهار کشور تا چین، یک‌ونیم ماه زمان ببرد.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
از همایونفر سوال می‌کنم با کدام گذرنامه برای گرفتن ویزاهای مورد نیازش اقدام می‌کند، ایرانی یا اسپانیایی که پاسخ می‌دهد: من با هر پاسپورتی اقدام کنم با مشکلاتی مواجه می‌شوم، مثل آنچه در عربستان و یا یمن رخ داد و یا حتی چین که اجازه نمی‌دهند با موتور به هر جایی که خواستم آزادانه بروم. باید پلاک، گواهی‌نامه و راهنمای چینی بگیرم و انجام همه‌ی این کارها ساده نیست.

او ادامه می‌دهد: سفر زمینی مشکلات خاص خود را دارد؛ اما با این وجود من همه کارهای گمرکی، نقل و انتقال موتور و گرفتن ویزاها و سایر مدارک مورد نیاز را شخصا انجام می‌دهم.

همایونفر، تاریخ، هنر و بازرگانی خارجی خوانده و به زبان‌های اسپانیولی و آلمانی مسلط است. در مواجهه با شخصی چون او که روزهای زیادی از سال را در سفر است و برای جابجایی موتور و مسافرتش حتما هزینه‌ی قابل توجهی را متقبل می‌شود، این سوال مطرح است که شغل بانوی ایرانی موتورسوار چیست که در پاسخ می‌گوید: یک‌سری از افراد کارشان نانوایی، معلمی، وکالت و کارهایی از این دست است که هر روز باید سر کارشان حاضر شوند، کار من هم سفر کردن است، این‌که برنامه سفرم را برای فردا تنظیم کنم. البته یک شرکت کوچک گردشگری به نام "Not Just Tourist" در اسپانیا دارم که تور اجرا می‌کنم.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
این بانوی ایرانی موتورسوار درباره این‌که با توجه به موقعیت کاری و همچنین نوع سفری که برگزیده چقدر برای جذب دیگران به ایران تلاش و یا تبلیغ می‌کند؟ می‌گوید: جذب گردشگر به ایران تاکنون کمی سخت بوده و شاید حدود یک سال و نیم باشد که ایران به عنوان کشوری گردشگرپذیر مطرح شده است، برای همین گردشگران سفر به کشورهای دیگر را راحت‌تر انتخاب می‌کنند، در این شرایط جذب آن‌ها به ایران کمی دشوار است.

او ادامه می‌دهد: پیش‌داوری درباره مردم سایر کشورها همیشه یک مانع بزرگ بوده است، خیلی‌ها از ایران می‌ترسند. خیلی‌ها حتی نمی‌دانند ایران در آسیا است و من سعی می‌کنم در سفرم درباره‌ی این ابهام‌ها روشنگری کنم.

همایونفر معتقد است، سفرش با موتورسیکلت به سایر کشورها به عنوان یک بانوی ایرانی تبلیغ مستقیمی برای ایران است و در این‌باره توضیح می‌دهد: موتور من اسپانیایی است و کسی از دیدن آن و زنی که با این موتور در حال سفر است تعجب نمی‌کند، ولی وقتی می‌گویم ایرانی هستم همه تعجب می‌کنند. این موضوع جالبی برای مردم است و باعث می‌شود آن‌ها از ایران بیشتر بدانند.

وی اضافه می‌کند: وقتی می‌خواستم از امارات به ایران بیایم با موتورسوارانی در این کشور روبرو شدم که اصلا نمی‌دانستند می‌توانند با موتور به ایران سفر کنند و سوال‌های زیادی پرسیدند. برای‌شان جالب بود که می‌توانند کشوری را در نزدیکی خود برای موتورسواری انتخاب کنند.

همایونفر که برنامه این سفرش به دلیل شرایط خاص کشورهای مقصد مدام تغییر می‌کند، درباره این‌که روزانه چه مسافتی را با موتور طی می‌کند، می‌گوید: مسافت به شرایط زیادی بستگی دارد، مثلا وقتی از بندر لنگه تا تهران می‌خواستم بیایم حدود چهار روز راه داشتم؛ ولی آن را یک روزه آمدم. پیش آمده مسیری که 670 کیلومتر بوده را حدود هفت ساعته طی کردم.

 

اخبار,اخبار اجتماعی ,موتورسواری زن ایرانی

 
همایونفر با آن‌که در این برنامه با موتورش در ایران سفری نداشته؛ اما در هر فرصتی که بدست می‌آورد و حتا برای ترددهای داخل شهری از موتور استفاده می‌کند و درباره برخوردهایی که با او می‌شود، بیان می‌کند: در هر سفری که با موتور به ایران داشتم هیچ مشکلی نداشتم. خیلی وقت‌ها از پلیس کمک گرفتم و آن‌ها همیشه به خوبی جواب داده‌اند و هیچ مشکلی نبوده است. البته جز بی‌دقتی برخی از مردم در رانندگی، دیگر مساله‌ای وجود ندارد و محبتی که ایرانی‌ها دارند بسیار قابل توجه است.

 

اخبار اجتماعی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 43 پنجشنبه 03 ارديبهشت 1394 نظرات ()
سازمان تامین اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به تصویب میزان افزایش حقوق بازنشستگان در جلسه روز گذشته هیأت دولت؛ سازمان تأمین اجتماعی با تجهیز منابع مالی لازم، آماده است تا پس از دریافت این مصوبه نسبت به افزایش حقوق مستمری‌بگیران تحت پوشش این سازمان اقدام کند.

به گزارش خبرآنلاین در این اطلاعیه آمده است: بر اساس مصوبه هیأت دولت؛ افزایش حقوق بازنشستگان در سال 94 به میزان 15 تا 17 درصد است که افزایش 17 درصدی در رابطه با بازنشستگانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند اعمال می‌شود. افزایش حقوق سایر بازنشستگان و مستمری بگیران نیز به میزان 15 درصد خواهد بود.

حدود 40 درصد بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی حداقل حقوق را دریافت می‌کنند که افزایش حقوق این افراد در سال جاری به میزان 17 درصد است.

لازم به ذکر است؛ افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال جاری از اردیبهشت ماه اعمال می‌شود.
 
اخباراجتماعی -  خبر  انلاین  

Akbar Balinparast بازدید : 37 چهارشنبه 02 ارديبهشت 1394 نظرات ()
عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: «به واحدهای تجاری و تعاونی‌هایی که واحد صنفی مزاحم را به خارج از شهر منتقل کنند، وام قرض الحسنه تعلق می‌گیرد.»

«شورای اسلامی شهر مشهد در بودجه سال 94 به بحث ساماندهی مشاغل مزاحم توجه ویژه‌ای داشته و در سال 94 شاهد پیشرفت قابل توجهی در این ارتباط خواهیم بود.»
وی به «فارس» گفت: «ساماندهی مشاغل مزاحم و آلاینده یکی از ضروریات شهری است که با توجه به آلودگی و مزاحمت برای شهروندان باید با سرعت این مشاغل ساماندهی شوند یا به خارج شهر انتقال یابند.»


ستاری با بیان اینکه شورای اسلامی شهر مشهد یکی از اولویت‌های کاری خود را به ساماندهی مشاغل مزاحم اختصاص داده است، بیان داشت: «کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد پیگیر ساماندهی این گونه مشاغل در سطح شهر مشهد است و امسال این روند سرعت ویژه‌ای پیدا می‌کند.»


رئیس کارگروه ساماندهی مشاغل مزاحم شورای شهر مشهد تصریح کرد: «با تصویب شورای اسلامی شهر مشهد در بودجه سال 94 به واحدهای تجاری که واحد صنفی آلاینده خود را به خارج از شهر منتقل کنند وام قرض الحسنه تعلق می‌گیرد و بر اساس مصوبه به تعاونی‌هایی که اقدام به جمع‌آوری واحدهای صنفی از سطح شهر کنند، نیز تسهیلاتی پرداخت می‌شود.»

 

اخباراجتماعی - خبرآنلاین

Akbar Balinparast بازدید : 40 یکشنبه 30 فروردين 1394 نظرات ()
  کاربران نرم‌افزار ارتباطی وایبر طی روزهای گذشته با کاهش شدید سرعت این نرم‌افزار و اختلالات متعدد آن مواجه شدند.

به گزارش ایسنا، طی روزهای پایانی هفته گذشته کاربران برخی شبکه‌های اجتماعی موبایل با کندی‌ نسبی مواجه شدند اما این اختلالات در نرم‌افزاری مانند وایبر به نقطه اوج خود رسیده و در نهایت شرایط به گونه‌ای پیش رفت که بسیاری از کاربران این شبکه نه تنها در ارسال فایل‌های تصویری خود ناکام ماندند بلکه برای انتشار متن‌های خود نیز به سختی افتاده و در موارد متعدد پس از تلاشهای چند باره و با ساعتها وقفه موفق به انجام این کار شدند.

البته کندی و اختلال شبکه‌های ارتباطی موبایل موضوع جدیدی نیست و از زمان آغاز به کار این شبکه‌ها و گسترش آنها در میان کاربران ایرانی، چندین بار این اختلالات مشاهده و رسانه‌ای شده است اما می‌توان گفت حجم این اختلالات و دایره فراگیری آنها به شدت تعطیلات هفته گذشته نبوده است. پیش از این از سوی مسوولان وزارت ارتباطات معمولا اینگونه اعلام می‌شد که این کندی‌ها برعهده خود شرکت ارائه کننده خدمات است و دولت در این موضوع نقشی نداشته است اما بررسی سایت رسمی وایبر نشان داد که طی روزهای گذشته این نرم‌افزار اختلالی نداشته است.

 

 اخبار  اجتماعی  - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 36 شنبه 29 فروردين 1394 نظرات ()
مخابرات استان تهران از مشترکان درخواست می کند به منظور اطمینان از هرگونه اطلاع رسانی (پیامکی) به آدرس الکترونیکی سایت www.tct.ir مراجعه و نسبت به پیامک دریافت شده اطمینان حاصل کنند.

شرکت مخابرات استان تهران نسبت به پیامک های ارسالی توسط افراد سودجو با مضمون برنده شدن در جشنواره بهاری که در آن آدرس سایت مخابرات استان تهران درج شده است هشدار داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مخابرات استان تهران، به تازگی مشاهده شده است که افراد سودجو تحت عناوین و مناسبت های مختلف با ارسال پیامک با مضمون برنده شدن جایزه نقدی و یا غیرنقدی و با اعلام آدرس الکترونیکی شرکت مخابرات استان تهران نسبت به اخاذی از شهروندان اقدام می کنند.

براساس همین گزارش شرکت مخابرات استان تهران از مشترکان درخواست می کند به منظور اطمینان از هرگونه اطلاع رسانی (پیامکی) به آدرس الکترونیکی سایت www.tct.ir مراجعه و نسبت به پیامک دریافت شده اطمینان حاصل کنند.

لازم به ذکر است اطلاع رسانی از سوی شرکت مخابرات استان تهران از طریق سایت و درج در مطبوعات و یا صدا و سیمای جمهوری اسلامی به شهروندان انجام می شود.

 

 اخبار  اجتماعی  -  ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 48 سه شنبه 25 فروردين 1394 نظرات ()
دود سفید هروئین در این تاریکی شبیه ارواح خبیثه است، با نسیمی کج وکوله می شود و شکلک در می آورد. صدای فندک ها یک لحظه قطع نمی شود، همه دارند چیزی دود می کنند، بیشتر هم هروئین و شیشه.

جام‌جم در گزارشی از 4 پاتوق معتادان کارتن خواب در پایتخت نوشت:

معذورم از گفتن نام‌ها، از آوردن اسامی محل‌ها، خیابان‌ها و اتوبان‌ها که معتادان در آن پاتوق کرده‌اند و نقاب از چهره اعتیاد برداشته‌اند و چم و خم مصرف مواد را به عریانی کشانده‌اند.
 
اسامی پاتوق ها پیشم محفوظ است چون اهالی مشرف به این پاتوق ها با فاش شدن اسامی دچار سوءتفاهم می شوند و وقتی نام محله شان برده می شود مقابل خبرنگار جبهه می گیرند و بد و بیراه می گویند و نفرین به بند دلش بند می کنند. پس همین بس روایت حوادث چهار پاتوق معروف تهران که پاتوق دارهای حرفه ای محافظتش می کنند و از سگ های پاچه گیر تا نوچه های تفنگ به دست حریمش را می پایند و آدم های تازه وارد را همچو بید از ترس به خود می لرزانند.

ماشینمان روی پلی سواره رو ترمز می کند، پیاده می شویم، برج میلاد را واضح و نزدیک می بینیم. گفته بودند باید چادر از سربردارم تا کارتن خواب ها بد به دل راه ندهند و به گمان مامور بودنم، نگریزند یا واکنشی تند نشان ندهند. باد می پیچد زیر بینی ام و با خود بوی تعفن می آورد، بوی لاشه گندیده، آمیخته با بوی ادرار مانده یا مدفوع به عفن نشسته.

مددکاران جمعیت تولد دوباره جلوتر از ما سرخم می کنند و می خزند توی یک سوراخ. پاتوق آنجاست، آن ور آن سوراخ که ابتدا باید مددکارها واردش شوند تا ساکنان پاتوق چهره های آشنا را ببینند و از بوی غریبه ای چون من به تکاپو نیفتند. چند دقیقه معطل می شویم و باد آن بوی شامه آزار را می کوبد توی صورتمان؛ دلم آشوب می شود.

مددکارها اشاره می کنند که بیایید، دلشوره ول کنم نیست، اشتیاق ورود به محفل معتادان کارتن خواب اما قوی تر از آن دلشوره است، این شور مرا پیش می برد، می کشاند دم سوراخ، سرم را خم می کند، پایم را می گذارد روی پله ای مرتفع و پرت می کند روی زمینی ناهموار.

قد راست می کنم، رسیده ام به قلب ماجرا، به نهانی ترین بخش زندگی معتادان، به ته خط. حالا درون بدنه پل ماشین رو هستیم، زیر پای راننده ها، زیر بار هزاران تن سیمان و میلگرد، جایی یادآور قبر، وسیع اما کم ارتفاع. از پله که می پرم صدای سلام سلام می آید، در تاریکی نمی شود صورت ها را خوب تشخیص داد، اما سلام گوها معتادان خمارژنده پوشی هستند که ردیف ردیف کنار هم یله داده اند و برخی زرورق به دست هروئین دود می کنند.

دود سفید هروئین در این تاریکی شبیه ارواح خبیثه است، با نسیمی کج وکوله می شود و شکلک در می آورد. صدای فندک ها یک لحظه قطع نمی شود، همه دارند چیزی دود می کنند، بیشتر هم هروئین و شیشه. فضای غار مانند و دوده گرفته پاتوق مسموم است، بوی گندیدگی و دخانیات سر را به دوران می اندازد. سرفه ام می گیرد، دلم هوای تازه می خواهد، ریه هایم له له اکسیژن می زند، اما می مانم و خیره می شوم به معتادانی دست نیافتنی که چند وجب با آنها فاصله دارم و به من اعتماد کرده اند.

مددکارها میانشان غذا و آب معدنی توزیع می کنند، این لقمه نان و تخم مرغ جیره ای است که معتادان این پاتوق به خوردنش عادت کرده اند. سر می چرخانم، دست همه پاتوق نشین ها لقمه ای درشت است که باگازهای گنده تکه ای از نان را می کنند و می جوند. دلم برایشان می سوزد، برای آن دهان های کم دندان، صورت های چروک، دست های کثیف شبیه زغال، چشم های وغ زده، شکم های گرسنه و جوانی از دست رفته.

با احتیاط قدم می زنم و به جانب دیگر پاتوق می روم، نمی خواهم کسی از بودنم احساس خطر کند پس به چشم کسی زل نمی زنم، اما گذرا می بینم که شیشه توی پایپ ها در حال دود شدن است. روی زمین دنبال سرنگ می گردم، دنبال نشانه هایی از تزریق، اما لابه لای زباله های کف پاتوق سرنگی نمی بینم. علتش را می پرسم، مددکار می گوید پاتوق ها قانون خودشان را دارند، اینجا ورود تزریقی ها ممنوع است و این قانون معتادان ساکن پاتوق است که تزریقی ها را پس می زنند چون باور کرده اند تزریق یعنی آخر زندگی.

از دید خیلی ها اما همه زرورق به دست ها و فندک زن ها و پایپ به دست ها به ته خط رسیده اند، اینجا معتادها تزریق را بد می دانند ولی هر کدامشان هر ماده ای که گیرشان بیاید دود می کنند و مصرف چندماده ای میانشان باب است؛ به اعتقاد ما این مفهوم رسیدن به انتهای زندگی است.

پرده ای کهنه و کثیف و آویخته از سقف کنار می رود، سه زن مشغول مصرف موادند، همراه یک مرد. قیافه ها همه درب و داغان است، کمرها خمیده، صورت ها و دست ها سیاه و دندان ها ولثه ها فاسد. یکی از زن ها می گوید راستی زری مُرد و منظورش خانمی از اهالی پاتوق است که قبل از عید اوردوز کرد و قلبش ایستاد. زری بچه هم داشته، محصول ارتباط با مردان همین پاتوق که حالا معلوم نیست کجاست، شاید تحت حمایت بهزیستی، شاید فروخته شده به یک باند، شاید هم مرده و فنا شده.

بار این همه بدبختی روی دوش من است، ایستاده سرگلویم به شمایل بغض و خزیده در چشم هایم به شکل اشک. دلم هوای تازه می خواهد، بیشتر اگر بمانم این غار مرا خفه می کند، می شود قبرم، ته زندگی ام. از پله بالا می روم، سرخم می کنم و از سوراخ می زنم بیرون، می رسم به چمن کاری های حاشیه اتوبان و ابرهای خوشگل آسمان را بوسه می دهم.

خانه ای ته دره
اتوبان های پیچ درپیچ و مجلل تهران زیر پای ماست. لباسم بوی سیگار و افیون های دود شده می دهد و چهره زارم جور درنمی آید با خانه های پرطمطراق روی بلندی ها و ساکنان عطر و ادکلن زده اش. چند سراشیبی را پایین می رویم و می رسیم به دامنه چند تپه نسبتا بلند در برهوتی از سکوت. پیاده می شویم، مددکارها دوباره جلو می افتند که خبر بدهند، آمده ایم. پاتوق این بار خانه ای است که سقفش هم سطح جاده است و خودش دو سه متر پایین تر. از روی سقف سست خانه رد می شویم و می رسیم به تکه ای دیگر از سقف که محکم تر است، پله ای برای پایین رفتن وجود ندارد و ناچار بیخ گلوی یک درخت خشک را می گیریم و پا روی شاخه های بی پوستش می گذاریم و لوله گاز را محکم می چسبیم و خودمان را می رسانیم آن پایین.

خانه که نه بیغوله ای است اینجا، خانه مردی است معتاد که سه اتاقش را به گروهی از معتادان اجاره داده و شبی 5000 تومان از آنها می گیرد. مددکارها پیشتر رفته اند داخل و من دودل مانده ام جلوی در یکی از اتاق ها. بوی تعفن اذیتم می کند، بوی سیگاری تند می زند توی صورتم و ریه ام تیر می کشد. پا پیش می گذارم، برای ورود به زندگی خصوصی معتادان به خود خوش آمد می گویم و می روم داخل. بو مجال ماندن نمی دهد، جلوی بینی را هم نمی شود گرفت که معتادها حساس شوند، نفس حبس می کنم در این اتاق تاریک دودگرفته بی روزن. دو مرد اینجا هروئین می کشند، با همان صدای فندک آشنا. روی زرورق هروئینی شبیه گل مالیده اند و مدام آن را بالا و پایین می کنند و زیرش فندک می گیرند تا آبش خشک شود؛ اینها ماجرای هروئین های پراز ناخالصی را برایم فاش می کنند که دیگر مثل قدیم ها به شکل گرد نیست.

سرم گیج می رود و ریه ام نفس کشیدن یادش رفته، اما باز هم پیش می روم و سرک می کشم به اتاق پشتی. اتاق تاریک است و لامپی کم جان در آن سوسو می زند، با این حال مردانی را می بینم که خوابیده اند، مردی را که هروئین دود می کند و زنی که کنار مردی دراز کشیده است. نمی دانم اینها چطور اینجا زنده می مانند، در این اتاق که پراز بوی تعفن است و روزنه ای برای ورود هوا ندارد.

نمی توانم ادامه دهم، دارم قبض روح می شوم و جان رسیده به لب را می بینم. پشت سرم می شنونم که یکی از مردها از مددکارها شامپوی ضد شپش می خواهد و مددکار هم قول آوردنش را می دهد. وحشت شپش و تخم گذاری اش لای موها می افتد به جانم و یک جور خارش روانی اذیتم می کند. نگاهی به این خانه توسری خورده می اندازم، پاتوقی پرت که چند معتاد به آن دل بسته اند و در آن خماری ها را تیمار می کنند.

فرار! مامورها آمدند
آفتاب سرظهر مثل نیزه می رود توی چشم. دست را سایه چشم می کنیم و می زنیم به دل تکه زمینی استتار شده با درخت ها و درختچه ها. جو ناآرام است و آبستن یک حادثه. از دور چند معتاد با سر و وضعی آشفته می دوند و وحشت زده جمله ای می گویند و به پشت سرشان اشاره می کنند. گوش تیز می کنم، می گویند «بدویید، مامورا اومدن»، اما من مامور نمی بینم. با مددکارها جلوتر می رویم، صدای پارس سگی سیاه و قهوه ای می آید که لبه ساختمانی نیمه تمام و مشرف به پاتوق ایستاده و دمش را بی صبرانه و عصبی در هوا می چرخاند. می گویند در این پاتوق این سگ و چند سگ دیگر به غریبه ها حمله می کنند و نوچه صاحب این پاتوق اند، از صاحبشان اما خبری نیست، او هم باید فرار کرده باشد.

جلوترکه می رویم دو معتاد زار کز کرده و تکیه داده به دیوار نمایان می شوند که چهار مرد تفتیششان می کنند. مامورها همین ها هستند، همین چهار مرد لباس شخصی. اینها مواد جاساز شده در لباس کارتن خواب ها را می گیرند و می روند. مددکارهای جمعیت بی توجه به این صحنه به دو معتاد لقمه نان و تخم مرغ و آب می دهند، اما اینجا هوا پس است و فعلا لقمه ها خورده نمی شود.

پارس های سگ حالا به زوزه تبدیل شده و انگار تا کسی را ندرد آرام نمی شود؛ صدایش بدجوری روی مخ است که تیغ آفتاب هم ذله اش کرده. قصد برگشتن داریم که مامورها دوباره می آیند، این بار با لباس های فرم و شناس. اینها دو معتاد را گیر می اندازند و کسی هم قلوه سنگی به پای یکی شان می کوبد. هوا حسابی پس است و نمی شود اینجا درس اخلاق داد، اما می شود به تناقض سیاست ها فکر کرد که گوشه ای از آن به بگیر و ببند باور دارد و گوشه ای از آن به برنامه های مبتنی بر کاهش آسیب و ارائه خدمات سیار به معتادان کارتن خواب ساکن پاتوق ها ؛ من در راه بازگشت از این پاتوق به این دو طرز نگاه فکر نمی کردم.

زخم های عفونی
خلاصی از دندان های سگ پاسبان پاتوق، شانسی بود برای ما، مددکارها اما گفتند در پاتوق بعدی شانس این است که تیرنخوری چون در پاتوق حاشیه بزرگراه مردان اسلحه به دست به هر که نشناسند و بوی دردسر بدهد تیر شلیک می کنند و پای قصاصش هم می ایستند. تجسم شلیک گلوله، اصابتش به سر و متلاشی شدن مغز و پرتاب شدن خونابه ها به این طرف و آن طرف برای سست شدن پاها و قفل شدن قدم ها کافی است، اما ما پیشروی کردیم و من به عنوان غریبه ترین عضو گروه پشت کیسه نان و تخم مرغ ها سنگر گرفتم که بپاهای پاتوق بدانند آزاری ندارم.

پاتوق اما نیمه خالی بود، در ساختمانی متروکه وسط زمینی متعلق به نهادی دولتی سه مرد و یک زن بیتوته داشتند که بپایی هم برایشان نبود. از روی مصالح ویران شده ساختمان رد شدیم، چند بار سکندری خوردیم و رسیدیم به اتاقکی که یا حمامی بوده و یا آشپزخانه ای. پرده آویخته به ورودی اتاقک را کنار زدیم و چهار نفری را دیدیم لولیده به هم و در حال تخس مواد. زن سرش را بلند کرد، سلامی گفت و خوش و بشی کرد، با صدایی جوان، چهره ای تکیده، موهای یکپارچه سفید و دهانی بی دندان که نمک صورتش بود. مژگان مردهای اتاقک را بیرون کرد و پای چپش را نشان مددکار داد. پایش باندپیچی بود از نوک تا ساق. باندها کم کم باز شد، باز شد تا رسید به پا، به پایی که انگشت نداشت، به پایی خورده شده که پوستش قلفتی کنده بود. دلم هری ریخت، تنم ریش شد و پای چپم تیر کشید، مژگان اما بی خیال درد بود، نه آخی، نه وایی، نه سوزشی. او زخم پای دیابتی دارد ولی مصرف سنگین مواد به او مجال درد کشیدن نمی داد؛ از این بابت خوش به حالش بود.

مددکار زخم را شست، چرک خشک کن رویش مالید و باند تمیز دورش پیچید. ارائه دهندگان خدمات سیار به معتادان بی خانمان تا به حال هزاران زخم مثل این و بدتر از این را تیمار کرده اند، روی سوختگی های بدن معتادانی که خواسته اند با آتش زدن پلاستیک گرم شوند پماد سوختگی گذاشته اند و سوختگی های برقی معتادان کابل دزد را رفع و رجوع کرده اند. یکی شان می گوید معتادی را می شناخت که از جایی پریده بود و استخوان شکسته پایش دوباره شکسته بود و پلاتین ها چرک کرده بود و از بوی تعفن این پا مجبور به پلاستیک پیچی اش شدند تا او را برسانند به مرکزی درمانی.

گوش های پرطاقتی می خواهد شنیدن این حرف ها و روایت ها و شهامتی می خواهد وارد شدن به این حوزه ها. اما آنها که به کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد ایمان قلبی دارند معتاد کارتن خواب را همان طور که هست پذیرفته اند و باور کرده اند اگر نیازهای اولیه او در همان پاتوقی که ساکن است رفع شود معتاد دیگر نه برای دله دزدی به اموال مردم دستبرد می زند و نه برای سیر کردن شکمش در انظار ظاهر می شود و آن وقت مجالی هم نمی یابد که بیماری های مسری اش را در جامعه منتشر کند.

من لذت خوردن وعده ای غذا و نوشیدن یک بطری کوچک آب معدنی را در چشم معتادان کارتن خواب دیدم و با برق نگاه معتادی که زخمش مرهم می گرفت آشنا شدم و از تاثیر این اقدامات بشردوستانه در جلب این معتادان به فرآیند درمان و قطع مصرف مطمئن شدم.

تهران، شهرما، پایتختی بزک شده است، اما زیر بزک صورتش زخم هایی دارد ناسور که اگر کسی دل و جرات خطرکردن داشته باشد، آن را خواهد دید، بسیار عریان و عیان و بی تعارف.

اخبار ا جتماعی  -  جام جم

Akbar Balinparast بازدید : 31 دوشنبه 24 فروردين 1394 نظرات ()
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: توقف خودرو در حریم تقاطع به هنگام چراغ قرمز باید پشت خط ایست باشد؛ همچنین بین دو خط هم قرار گرفته باشد، در غیر این صورت جریمه اعمال خواهد شد.

سردار سیدتیمور حسینی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در گفت‌وگو با فارس در مورد عدم اجرای طرح تردد وسایل نقلیه بین خطوط و اعمال قانون توسط پلیس راهور اظهار داشت: پلیس راهور مترصد است که برای تخلف عدم حرکت وسایل نقلیه بین خطوط با نصب دوربین بتواند به صورت هوشمند کنترل و نظارت را انجام دهد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تصریح کرد: جریمه پلیس راهور به هنگام عدم حرکت خودرو بین خطوط  در دو مورد اعمال می‌شود؛ یکی در مواقعی است که راننده خودرو به دلیل عدم رعایت حرکت بین خطوط و تغییر مسیر ناگهانی، تصادف کند و دیگری در تقاطع هاست.

این مقام ارشد راهنمایی و رانندگی به اجرای طرح خط سفید در معابر تهران اشاره و بیان داشت: در طرح خط سفید، گذرگاه عابر پیاده و حرکت بین خطوط در حریم تقاطع‌ها مدنظر است.

وی گفت: توقف خودرو در حریم تقاطع به هنگام چراغ قرمز باید پشت خط ایست باشد؛ همچنین بین دو خط هم قرار گرفته باشد؛ در غیر این صورت جریمه می‌شود.

سردار حسینی خاطرنشان کرد: در بزرگراه‌ها، عدم حرکت بین خطوط به صورت دستی یا به وسیله پلیس اعمال نمی‌شود.

اخبار اجتماعی - فارس

 

Akbar Balinparast بازدید : 33 یکشنبه 23 فروردين 1394 نظرات ()
معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: در آموزش و پرورش استان مهاجرت بی‌رویه نیروی انسانی به‌ویژه بعد از بروز پدید گرد و خاک را شاهد هستیم.

آمار خروج از استان و جابه‌جایی درون استانی بالاست. در سال جاری تعدادی از همکاران بازنشسته خواهند شد و این بر مشکلات کمبود نیروی انسانی می‌افزاید. کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش استان بیش از سایر استان‌هاست که لازم است این مشکل به صورت ویژه از سوی وزارت آموزش و پرورش پیگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: جهت حل مشکل نیروی انسانی در حال تشکیل کمیته سامان‌دهی نیروی انسانی هستیم. این کمیته متشکل از تمام معاونین اداره‌کل و مدیران اداره‌ها زیر نظر مستقیم مدیرکل است که وظیفه سامان‌دهی و حل مشکل نیروی انسانی در آموزش و پرورش خوزستان دارد. جلوگیری از نقل و انتقالات بی‌جا، جلوگیری از فعالیت‌های غیرآموزشی و غیرتخصصی و به‌کارگیری درست سرباز معلم مطابق با رشته و تخصصی از مهم‌ترین اهداف این کمیته است.

چلداوی ادامه‌داد: قطعا این مشکلات و کمبود نیروی انسانی بر افت تحصیلی دانش‌آموزان تاثیرگذار خواهد بود. تمام این موارد در کمیته ساماندهی نیروی انسانی، مطرح و برای حل آنها تلاش می‌شود. همچنین موضوع افت تحصیلی در کمیته برنامه‌ریزی با کارگروه‌های تخصصی از تمام جوانب مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد و برای مقابله با آن برنامه‌ریزی می‌شود.

وی با اشاره به لزوم ورود وزارت به صورت ویژه جهت برطرف کردن کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش خوزستان، تصریح کرد: کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش استان از تمام استان‌ها بالاتر است، به‌طوری که در هر منطقه، مدرسه، مقطع آموزشی و رشته، این کمبود وجود دارد و حتما باید این کمبود به صورت ویژه و با مجوز خاص از سوی وزارت آموزش و پرورش برطرف شود. این امر قطعا با همکاری مسئولان استانی و پیگیری نمایندگان استان در مجلس محقق می‌شود.

 

اخباراجتماعی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 50 شنبه 22 فروردين 1394 نظرات ()
حدود دو هفته از ماجرای فرودگاه جده می‌گذرد و با وجود آن‌که نامه‌نگاری‌هایی با مقامات سعودی شده، اما دولت عربستان تا امروز نه تنها عذرخواهی نکرده، بلکه "سکوت" تنها موضع‌اش نسبت به این ماجرا بوده است.

خبرهای رسمی درباره تعرض دو مامور سعودی به دو نوجوان پسر ایرانی در فرودگاه جده خیلی دیر درز کرد که شاید به خاطر برخی مصلحت‌اندیشی و ملاحظه‌ها بود. این در حالی بود که رییس سازمان حج و زیارت دلیل تاخیر در اطلاع‌رسانی را "حفظ حریم خانوادگی آسیب‌دیدگان و تبعات آن در حوزه اجتماعی" بیان کرده است.

سعید اوحدی پس از آن‌که رفتار این سازمان درباره این ماجرا "منفعل" اعلام شد، در پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت جزییاتی از آن ماجرا را شرح داد و سپس در نامه‌ای خطاب به وزیر حج عربستان، تعلل بیشتر در اعلام موضع رسمی نسبت به این حادثه‌ی تلخ را شرم‌آور و خلاف شرع خواند و تهدید به لغو عمره‌ از طرف ایران کرد.

در نامه‌اش که روز پنجشنبه 20 فروردین‌ماه برای "بندر بن محمد حجار" فرستاده، نوشته است: «انتظار می‌رفت جنابعالی که همواره نسبت به تأمین حقوق و امنیت زائران تأکید داشته‌اید، با دستور قاطع، محاکمه سریع این دو فرد مجرم به اشد مجازات که کمترین مطالبه به حق زائران عمره‌گزار است و موجب آرامش و اطمینان زائران درخصوص اهتمام و حساسیت وزارت حج عربستان نسبت به صیانت از حقوق زائران می‌شود را پیگیری می‌کردید.

جنابعالی نیز تأکید می‌فرمایید که عدم اقدام و پاسخگویی به موقع در مورد اینگونه جرائم موجب تقویت این شبهه خواهد شد که اهتمام و عزم جدی جهت تأمین امنیت زائران مشاهده نمی‌شود و پر واضح است که اعزام عمره‌گزاران زمانی می‌تواند تداوم داشته باشد که حقوق اولیه آنان شامل تأمین امنیت اخلاقی، جانی و اراده عملی به منظور حفظ حقوق اولیه زائرین وجود داشته باشد.»

رییس سازمان حج در بخش دیگری از این نامه تهدید کرده که دولت عربستان با تعلل بیشتر در برخورد با این ماجرا، عمره را به چالش خواهد کشید.

این نامه گویای آن است که سازمان حج و زیارت قبلا با وزارت حج عربستان مکاتبات دیگری درباره ماجرای فرودگاه جده داشته، در بخشی از این نامه آمده است: «شایان ذکر است در مکاتبات قبلی که بلافاصله ساعتی بعد از وقوع حادثه ارسال شد و مرتباً در حال پیگیری است، رسیدگی عاجل نسبت به این موضوع مهم و اشد مجازات برای دو مأمور مجرم و فاسد دستگیر شده و عذرخواهی رسمی عربستان بصورت جدی مطالبه شده است.» اما دولت عربستان تا امروز مواضع خود را درباره واقعه فرودگاه جده به طور رسمی اعلام نکرده است.

اگرچه حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان در همان روز پنجشنبه 20 فروردین‌ماه اعلام کرد: با پیگیری‌های فشرده صورت گرفته یک مقام عالی‌رتبه سعودی چهارشنبه شب در دیدار سفیر کشورمان در ریاض اعلام کرد؛ عاملان تعرض به دو نوجوان عمره‌گذار ایرانی شناسایی و بازداشت شده‌اند و به اشد مجازات خواهند رسید.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود، چرا که ایران برای تامین امنیت زائران‌اش خواهان برخورد جدی‌تری از سوی عربستان با این ماجرا است. به طوری که روز جمعه 21 فروردین‌ماه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت سرانجام سکوت‌اش را درباره ماجرای فرودگاه جده شکست و اقدام ماموران متخلف فرودگاه جده عربستان را محکوم کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر پس از گذشت دو هفته از وقوع ماجرای فرودگاه جده درباره تحریم عمره سرانجام اعلام مواضع کرد؛ مواضعی که لحن آن شاید بیشتر تحت تاثیر انتظار عمومی از مسوولان ایرانی در برخود با این ماجرا بود.

او تاکید کرده است: باید متخلفان این حادثه به اشد مجازات برسند و استمرار سفرهای عمره مفرده به عملکرد مقام‌های سعودی در برخورد با این موضوع بستگی دارد.

سرپرست حجاح ایرانی گفته است: درصورتی‌که مقام‌های سعودی برخورد قاطعی با این موضوع نداشته باشند، استمرار سفرهای عمره مفرده به مصلحت کشور و مردم ایران نیست.

قاضی‌عسکر همچنین تاکید کرده است: اگر متخلفان این حادثه زشت و بی‌سابقه به اشد مجازات برسند، کمی احساسات ملت بزرگ ایران فروکش می‌کند؛ اما در غیر این صوت کنترل کردن احساسات مردم آسان نیست و امکان دارد که تصمیمات دیگری در این زمینه گرفته شود.

از سوی دیگر آیت‌الله موسوی بجنوردی، عضو مجمع روحانیون مبارز درباره‌ی تعرض دو مامور عربستان به دو نوجوان عمره‌گذار ایران گفته است: کاری که نسبت دادند اگر آن‌ها انجام داده باشند از نظر اسلام حکمش "اعدام" است.

او تاکید کرده:‌ لازم است دولت جلوی عمره را بگیرد و مردم نیز نروند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی نیز در واکنش به حادثه ناگوار فرودگاه جده نیز این مساله را مطرح کرد که "ما نمی‌خواهیم مساله تحریم عمره را پیش بکشیم، اما آیا باید به هر قیمت رفت و به هر ذلتی تن داد؟"

اما در میان سکوت دولت عربستان و وزارت حج این کشور که باید ضامن امنیت زائران جهان اسلام در سرزمین وحی باشد، موج اعتراض‌ها در ایران همچنان ادامه دارد، امروز شنبه 22 فروردین‌ماه گروهی از مردم تهران در مقابل سفارت عربستان تجمع کردند و خواستار رسیدگی به بی‌حرمتی نسبت به دو نوجوان ایرانی شدند.

پیشتر از این، تعدادی از نمایندگاه مجلس برای طرح یک فوریتی لغو سفر حج عمره تا اطلاع ثانوی امضا جمع کردند و خواستند که دولت ایران از مواضع خود کوتاه نیاید و موضع مستحکم‌تری نسبت به این ماجرا داشته باشد.

جمهوری اسلامی ایران یک‌بار قبلا "حج واجب" را تحریم کرده بود. 28 سال پیش و پس از کشتار 275 حاجی ایرانی در مراسم "برائت از مشرکان" حج 1366 و به دستور امام خمینی (ره). آن واقعه روابط ایران و عربستان را رو به تنش برد.

دولت عربستان که مواضع سیاسی هم‌سویی با دولت ایران ندارد، اگرچه هیچ‌گاه از اجرای قوانین خود در مواجهه با زائران ایرانی صرف نظر نکرده، اما تا کنون درباره اتفاقات حج و عمره اندکی برخورد محافظه‌کارانه داشته و طرف ایرانی نیز تا به حال سعی کرده مواضع سیاسی‌اش را در سفرهای زیارتی حج وعمره دخالت ندهد.

اما اکنون به نظر می‌رسد طاقت دولت عربستان به سر آمده و خشم سیاسی‌اش را قصد دارد در سفرهای حج و عمره نشان دهد؛ مثل همان برخوردی که با زائران فلسطینی و سوری داشته است.

عربستان در اواخر سال گذشته به بهانه کمبود نیرو در سفارت و کنسولگری کشورش در ایران، روند صدور ویزای زائران عمره‌گذار ایرانی را متوقف کرد و باعث شد سفر عمره برای ایرانی‌ها به مدت 10 روز تعطیل شود. از سوی دگیر یک هواپیمای حامل زائران ایرانی را که سازمان هواپیمایی کشورش به آن مجوز داده بود و از ابتدای عملیات عمره درحال انتقال زائران به عربستان بود، به بهانه عمر بالا و نداشتن استاندارد جهانی بازگرداند و به آن اجازه فرود در فرودگاه این کشور را ندارد.

هرچند مقامات سازمان حج و زیارت و وزارت خارجه ایران سعی کردند تا به دست آوردن اطلاعات دقیق از بیان واکنش درباره این اتفاق خودداری کنند؛‌ اما این مساله باعث تعجب هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شده است؛ چراکه مدیرکل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: این امر کارشکنی و بهانه‌آوری سعودی‌هاست و هیچ‌گونه مشکل نقص فنی، ویزا و ... نداشتیم. به زعم ما سخت‌گیری‌های جدید عربستان قطعا بی‌ارتباط با شرایط سیاسی حاکم بر منطقه نیست.

حال بسیاری از هموطنان منتظر هستند تا ببینند در سرانجام این ماجرا چه روشی، عزت اسلامی و ملی ایرانیان را تضمین و تثبیت خواهد کرد.

 اخبار اجتماعی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 57 پنجشنبه 13 فروردين 1394 نظرات ()
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان خوزستان از شهادت 3 مأمور انتظامی و زخمی شدن 2 مأمور دیگر در حمله اشرار به ایستگاه پلیس در حمیدیه خبر داد.

سید رحمان موسوی دقایقی پیش در گفت‌و‌گو با فارس در اهواز اظهار داشت: ساعت 3 بامداد امروز افراد مسلحی با حمله به چادر محل استقرار پلیس در شهر حمیدیه اقدام به تیراندازی کردند که در این حمله 3 مأمور پلیس که دو تن از آنها سرباز بودند به شهادت رسیده و دو مأمور دیگر مجروح شدند.

وی ادامه داد: دو مأمور مجروح بلافاصله به مراکز درمانی اهواز منتقل شدند که حال عمومی آنها خوب گزارش شده است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان خوزستان با اشاره به اینکه انگیزه این جنایت هنوز مشخص نشده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک تیم کارشناس و متخصص در حال بررسی این حادثه برای شناسایی و دستگیری عاملان این جنایت هستند.

موسوی عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون امنیت خوبی برای مسافران نوروزی و کاروان راهیان نور تأمین شده و هیچ حادثه و مورد خاصی به جز جنایت شب گذشته در حمیدیه گزارش نشده است.

وی بیان کرد: شهدای این جنایت روز شنبه (15 فروردین) با حضور مسئولان استان خوزستان و مردم شهیدپرور در حمیدیه تشییع می‌شوند.

اخبار اجتماعی - فارس

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  نظرسنجی
  مطالب سایت را چگونه ارزیابی میکنید
  آمار سایت
 • کل مطالب : 1983
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 33
 • آی پی دیروز : 53
 • بازدید امروز : 171
 • باردید دیروز : 192
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 702
 • بازدید ماه : 5,323
 • بازدید سال : 5,323
 • بازدید کلی : 219,794