close
تبلیغات در اینترنت
اخبار علمی و آموزشی
loading...

oliv

اخبار علمی و آموزشی

Akbar Balinparast بازدید : 43 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 نظرات ()
تلویزیون های آینده می‌توانند حتی انواع مزه‌ها،‌احساسات و حتی عواطف را با کمک فناوری پیشرفته به تماشاگران خود القا کنند.

 

کارشناسان خبر از ساخت نسل جدیدی از تلویزیون ‌ها  با توانایی LD داده‌اند که رقیبی قدرتمند برای تلویزیون های 3D کنونی خواهد بود.

گفتنی است، در این تلویزیون ها طیف وسیعی از احساسات و عواطف انسان ها قابل دسترسی خواهد بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، در این تلویزیون ها حواس لامسه، چشایی، بویایی، شنیداری، بینایی و حتی مزه‌های شور، شیرین، ترش و تلخ قابل درک توسط بینندگان خواهد بود.

پژوهشگران حتی در نظر دارند عواطفی مانند شادی، غم، ترس و اضطراب را در تلویزیون‌های خود برای بینندگان ایجاد کنند.

ایده این تلویزیون منحصر بفرد توسط محققان دانشگاه ساسکس در حال بررسی و تکمیل است.

در این تلویزیون بر خلاف تلویزیون‌های 3 بعدی کنونی به جای برش‌های خاص در لبه‌های دستگاه از انفجار هوای اطراف تلویزیون و انتقال احساسات از این طریق استفاده خواهد شد.
اخبارعلمی - باشگاه خبرنگاران

Akbar Balinparast بازدید : 52 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 نظرات ()
رییس جدید سازمان فضایی اروپا از هدف خود برای ساخت یک پایگاه فضایی در سمت تاریک ماه خبر داده و خواستار همکاری شرکای بین‌المللی برای به واقعیت پیوستن این خواسته شده است.

یوهان دیتریش وورنر از آژانس‌های فضایی خواسته تا از محیط زیست به عنوان سکوی پرتابی برای مقاصد بعدی استفاده کنند.

وورنر که از پایان ماه ژوئن به عنوان مدیرکل سازمان فضایی اروپا فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، همچنین اظهار کرد که علم کلیدی می‌تواند در آنجا و بدون دخالت زمین انجام شود.

این سخنان در سمپوزیوم ملی فضا در بنیاد فضایی در کلرادو مطرح شد.

وورنر اظهار کرد: به نظر می‌رسد پیشنهاد ساخت یک پایگاه دائمی در ماه پس از ایستگاه فضایی بین‌المللی، مناسب باشد. ایستگاه ماه می‌تواند سکوی پرتاب مهمی برای کاوشهای بیشتر در فضای عمیق باشد.

اجماع عمومی در مورد منشأ ماه این است که احتمالا کمی پس از زمین شکل گرفته و در نتیجه برخورد یک جسم به اندازه سیاره مریخ با زمین بوجود آمده است.

نظریه برخورد عظیم بر این اساس است که لایه‌های خارجی زمین و جسم برخوردی به فضا پرتاب شده و در نهایت به شکل‌گیری کره ماه انجامیده است.

زمین و جسم برخوردی نه تنها ذوب شده، بلکه بخشی از آ‌نها بخار شده و یک دیسک از سنگ، ماگما و بخار را در اطراف زمین به وجود آورده است.

زمین و ماه پس از شکل‌گیری در آسمان یکدیگر بزرگ جلوه می‌کردند. این هندسه بسیار شبیه سیارات فراخورشیدی صخره‌ای است که اخیرا در فاصله بسیار نزدیک از ستاره‌شان کشف شده‌اند.

ماه حدود 10 تا 20 برابر نزدیکتر از فاصله کنونی به زمین قرار داشت و محققان دریافته‌اند که این کره به سرعت در یک موقعیت جزر و مدی قفل شده و همیشه یک سوی آن به سمت زمین قرار می‌گیرد.

وورنر این درخواست را زمانی اعلام کرد که جامعه فضایی جهان در حال آماده‌سازی برای انهدام ایستگاه فضایی بین‌المللی در دهه آینده، برای مثال در سال‌های 2020 تا 2024 هستند.

این امر بدان معنی است که برای نخستین بار پس از آغاز قرن جدید، دیگر یک پایگاه انسانی طولانی‌مدت در فضا وجود نخواهد داشت.

ایده ساخت یک ایستگاه فضایی از مدتها پیش مطرح شده است و کشورهایی مانند روسیه، ژاپن و چین در ماه‌های اخیر تمایل خود را برای بازگرداندن انسان به ماه ابراز کرده‌اند.

اما با اهداف کنونی ناسا برای تسخیر مریخ، بنظر می‌رسد که کشورهای دیگر باید برنامه‌های خود را به این منظور دنبال کنند. اگرچه چارلی بولدن، رئیس ناسا از تمایل خود برای مشارکت داشتن در این برنامه‌ها خبر داده است.

بولدن اظهار کرد که ناسا، ماموریت ماه را مانند پروژه ایستگاه فضایی بین‌المللی هدایت نخواهد کرد، اما در ایجاد یک زیرساخت در مدار ماه کمک خواهد کرد تا از آنجا بتوان به کارآفرینان، شرکای بین‌المللی و افرادی که قصد فرود بر سطح ماه دارند، یاری رساند.

وی افزود: اما امیدوارم حداقل به من اجازه بدهید تا یک فضانورد در ماموریتی که روی سطح ماه می‌رود، داشته باشم، زیرا این تجربه ارزشمندی خواهد بود.

مزایای ساخت یک پایگاه در سمت تاریک ماه چند برابر است. ماه بطور جزر و مدی به زمین چسبیده است، به این معنی که همیشه یک سوی آن از زمین قابل مشاهده خواهد بود.

اگر فضانوردان در آنجا اقامت داشته باشند، به سیستمی از ماهواره‌های ارتباطی نیاز خواهند داشت تا با زمین در ارتباط بمانند.

ساخت این زیرساخت‌ها زمانی سودمند خواهند بود که سیستم مشابهی برای ماموریت‌های سرنشین‌دار آینده به مریخ طراحی شود.

نتیجه دیگر خارج بودن از منظر زمین این است که سمت تاریک ماه هیچ نوع تداخل رادیویی از زمین دریافت نمی‌کند. این امر بدان معنی است که اگر یک تلسکوپ رادیویی در سمت تاریک ماه نصب شود، می‌تواند جهان را بدون هیچ نوع صدای زمینه رصد کند.

شاید مطلوب‌ترین نتیجه، ساخت یک پایگاه دائمی در سمت تاریک ماه باشد و این، به فضانوردانی برای استفاده از منابع محیطی آن نیاز خواهد داشت.

اگرچه اکنون ارسال فضاپیماهای باری ممکن است، اما آن‌ها باید تا جای ممکن پایدار باشند. برای مثال باید مقادیری از خاک ماه را به سوخت یا حتی آب تبدیل کرد.

اگرچه هنوز هیچ زیرساختی برای پایگاه ماه وجود ندارد، از این رو به تحقیقات چشمگیری برای امکان‌پذیر کردن چنینی رویایی نیاز است.

این اولین بار است که چنین پایگاهی پیشنهاد شده است. سازمان فضایی اروپا پیش از این برنامه‌هایی در مورد تصور خود از استعمار ماه را در سال 2013 مطرح کرده بود که بر اساس آن، می‌توان از چاپ سه‌بعدی برای ساخت ساختمان‌ها در ماه استفاده کرد.
اخبار فرهنگی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 50 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 نظرات ()
دانشمندان دانشگاه علم و صنعت پوهانگ کره جنوبی، نوعی ابزار دماسنج‌مانند ارائه داده‌اند که حمله قلبی افراد را در صورت بروز آن، تأیید می‌کند.

زمانی که عضلات قلب مانند آنچه در حمله قلبی رخ می‌دهد، آسیب می‌بینند، تراکم پروتئینی به نام پروتونین در جریان خون افزایش می‌یابد.

 

میکرورزوناتورها (میکرومرتعشگرها)، حسگرهای امواج صوتی سطحی و حسگرهای الکتروشیمیایی، از جمله ابزاری هستند که اغلب برای اندازه‌گیری تراکم‌های پروتئین تروپونین به کار می‌روند، اما این سیستم‌ها گران و غیرقابل‌حمل هستند. در این میان، شیوه‌ای موسوم به «ایمونواسی جریان جانبی»، جایگزینی ارزان‌قیمت برای این سیستم‌هاست اما خوانش‌های بسیار دقیقی ارائه نمی‌دهد.

پروفسور «سانگمین جوئن» و تیم علمی‌اش در کره جنوبی، ابزاری ارائه داده‌اند که بیشتر شبیه دماسنج جیوه‌ای یا الکلی عمل می‌کند.

برای استفاده از آن، نمونه‌ای از سرم خون بیمار به همراه محلولی حاوی نانوذرات تروپونین آنتی‌بادی دندریتیکی پلاتین، در یک آمپول شیشه‌ای قرار داده می‌شود. این نانوذرات حتی ذرات بسیار ریز تروپونین موجود در سرم را شناسایی می‌کنند. سپس پراکسید هیدروژن به آمپول افزوده می‌شود.

در یک واکنش شیمیایی، تروپونین، موجب تجزیه‌شدن پراکسید هیدروژن به آب و اکسیژن می‌شود و این امر، به نوبه خود موجب افزایش فشار درونی آمپول می‌شود.

زمانی که یک لوله شیشه‌ای مویرگی حاوی جوهر در درون آمپول قرار داده می‌شود، این فشار، موجب بالاآمدن جوهر در درون لوله می‌شود. درست مانند یک دماسنج، کاربران می‌توانند نشانگرهای عددی موجود بر روی لوله را در نقطه‌ بالاآمدن جوهر بخوانند و بالاآمدن جوهر نشان‌دهنده افزایش تراکم پروتئین تروپونین و بروز حمله قلبی است.

علاوه بر استفاده از این ابزار در مکان‌های دوردست و کشورهای فقیر، افراد حاضر در نزدیکی بیمار دچار عارضه قلبی، می‌توانند از این ابزار دماسنج مانند برای اطمینان از حمله وقوع قلبی استفاده کنند.

جزئیات این فناوری در مجله Analytical Chemistry ارائه شده است.

اخبارعلمی - ایسنا

 

Akbar Balinparast بازدید : 38 دوشنبه 21 ارديبهشت 1394 نظرات ()
شرکت خودروسازی تویوتا، خودرو جدیدی را معرفی کرده که سوخت آن هواست!

 تصور کنید که بجای انتشار ترکیب سمی دی‌اکسیدکربن، مونوکسیدکربن، هیدروکربن، بنزن و ذرات ریز در هوا، از اگزوز خودرو تنها آب بیرون بیاید. اکنون خودروی جدید «میرای» تویوتا که تا چندی دیگر وارد جاده‌ها خواهد شد، این تخیل را به واقعیت تبدیل کرده است.

 

«میرای» که به ژاپنی به معنی «آینده» است، بجای سوخت بنزین و دیزل، از هیدروژن استفاده می‌کند. این گاز مانند بنزین به درون باک تزریق شده و سپس توسط یک سلول سوختی که واکنش شیمیایی بین هیدروژن و اکسیژن موجود در هوا را ایجاد می‌کند، به برق تبدیل شده و خودرو را به جلو حرکت می‌دهد.تنها محصول جانبی این فرآیند، آب است.


احتمالا صاحبان پمپ‌بنزین‌ها به این خودرو به عنوان یک حیله نگریسته و آن را مانند بسیاری از خودروهای الکتریکی دیگر بدانند که تنها چند کیلومتر حرکت کرده و سرعت آن از 65 کیلومتر در ساعت افزایش نخواهد یافت. اما «میرای» در حقیقت خودرو مناسبی بوده و از سرعت 178 کیلومتر در ساعت برخوردار است. این خودرو در 9.6 ثانیه، صفر تا 100 کیلومتر را طی کرده و دارای برد 482 کیلومتر است.


مخزن فیبر کربن این خودرو در حدود 10 دقیقه پر خواهد شد.
خطر استفاده از هیدروژن در این خودرو بسیار کم است، زیرا سلول‌های سوختی در مخازن ضدگلوله قرار می‌گیرند. در حقیقت، خطر انفجار خودرویی با سوخت بنزینی، از این خودرو بیشتر خواهد بود. بنظر می‌رسد که خودروهایی مانند «میرای» می‌توانند در جهان تغییراتی بدهند. سال آینده، شرکت هوندا نیز وارد این بازار شده و شرکتهای فورد و نیسان نیز در حال بررسی این فناوری هستند. اگر همه خودروهای موتوری از سوخت هیدروژن استفاده کنند، می‌توان همه آلودگی‌های ناشی از ترافیک را از شهرها و خیابان‌ها زدود. همچنین کل محیط زیست و اقتصاد جهان نیز متحول خواهد شد.


اگرچه موانعی در این مسیر وجود دارد که اولین آن‌ها، هزینه است. در حال حاضر خودروهای هیدروژنی بسیار گران بوده و خودروی چهار در «میرای» قرار است با قیمت نزدیک به 63 هزار پوند وارد بازار شود. مشکل بعدی آن، کمبود ایستگاه‌های هیدروژن برای تامین سوخت این خودرو بوده و در حال حاضر تنها 12 ایستگاه در انگلستان موجود است. پیش‌بینی می‌شود که تعداد این ایستگاهها تا سال 2020 به 65 عدد رسیده و هزینه هر بار پر کردن باک، 65 پوند باشد.


اگرچه مشکلات این‌چنینی با دخالت دولت برای ارائه بودجه و وام قابل حل است. در ژاپن که بشدت در مورد سیاست انرژی خود نگران است، چنین کاری انجام شده است. دولت این کشور به عنوان بخشی از برنامه 254 دلاری آن برای ورود 6000 خودرو هیدروژنی به جاده تا سال 2020، یارانه‌ای برای خرید خودروهای هیدروژنی با قیمت 17 هزار پوند ارائه کرده است.


از دیگر مشکلات این خودروها این است که با وجود فراوانی هیدروژن، ایزوله کردن آن بسیار مشکل است. رایجترین روش، اصلاح متان بخار نام داشته که شامل ترکیب بخار با گاز طبیعی، حرارت دادن آن تا 1500 درجه فارنهایت و سپس افزودن کاتالیستی مانند نیکل برای تولید هیدروژن و مونوکسیدکربن است. نزدیک به 95 درصد هیدروژن جهان به این روش استخراج می‌شود.


البته این روش به دلیل محصولات جانبی آن، آنچنان سازگار با محیط زیست نیست. دانشمندان اکنون در حال بررسی برای روشهای زیست‌سازگارتر ایزوله کردن هیدروژن مانند استخراج آن از پوسته ذرت یا الکترولیز آب با توربین‌های بادی برای جداسازی هیدروژن از اکسیژن هستند.

اخبار علمی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 41 یکشنبه 20 ارديبهشت 1394 نظرات ()
در ماه های اخیر، ادعای جراح ایتالیایی مبنی بر پیوند سر انسان نه تنها با واکنش های مختلفی روبرو شده بلکه بسیاری از جراحان بین المللی از این پروژه با عنوان یک «پیوندی خیالی» یاد کرده اند.

پیوند عضو را می توان یکی از راه حل های جدید علم پزشکی برای نجات جان انسان ها دانست. از میان اندام هایی که پیوند زده می‌ شوند، می توان قلب، کبد، قرنیه، کلیه و ... را نام برد.

اما مدتی است خبر پیوند سر یک انسان به انسان دیگر(Head transplant) با حواشی بسیاری روبرو شده است.  «سرجیو کاناورو» مدیر گروه مدولاسیون عصبی پیشرفته در تورین ایتالیا مدعی شده که اولین پیوند سر دنیا را انجام خواهد داد. وی معتقد است با استفاده از این روش می توان به نجات جان انسان ها پرداخت. برای مثال، سر فردی که به واسطه بیماری لاعلاج یا بیماری تحلیل عضلانی و عصبی یا سرطان و ....  در حال مرگ است را می توان به بدن یک بیمار مرگ مغزی پیوند زد.

در سال ۱۹۷۰ میلادی، اولین پیوند سر میمون در حالی در کلیولند امریکا انجام شد که نخاع میمون هرگز به بدن جدید پیوند نخورده و به همین دلیل میمون فلج مانده و پس از ۹ روز، سیستم ایمنی میمون پیوند را پس زده و محکوم به مرگ شد.

این پیوند رویایی در حالی از سوی این جراح ایتالیایی مطرح شده که جراحان بین المللی از این پیوند با عنوان یک پیوند خیالی یا یک توهم یاد می کنند. برای مثال، دکتر «چاد گوردون»، استاد جراحی پلاستیک و اعصاب دانشگاه امریکایی «جانز هاپکینز» معتقد است، هیچ راه حلی برای پیوند مغز و نخاع وجود ندارد که پس از آن حرکات حسی یا بدن به درستی انجام شوند. وی در ادامه می گوید:« شاید این رویا را بتوان در صد یا صد و پنجاه سال آینده محقق کرد اما دور از انتظار است که تا سال ۲۰۱۷ میلادی بتوان به چنین پیوندی دست یافت. «ریچارد برچنز» مدیر مرکز تحقیقات بیماری‌ های فلج کننده در ایندیانای آمریکا نیز نظر «چاد گوردون» را تایید کرده است.  

اخبار,اخبار گوناگون,از رویا تا واقعیت پیوند سر انسان

وی در رابطه با این عمل جراحی می گوید:«در این جراحی سر فردی که دچار مرگ مغزی شده اما بدنش سالم است با سر فردی دیگر که دچار ضایعه نخاعی شده، جابه جا می شود. دکتر کاناورو مدعی است، مراحل اولیه این پیوند مانند پیوند نخاعی و بازداشتن سیستم ایمنی بدن برای عدم رد پیوند انجام شده و این عمل جراحی را تا سال ۲۰۱۷ میلادی انجام خواهد داد.

مراحل جراحی به این شکل است که سر فرد گیرنده و بدن فرد دهنده در ابتدای جراحی سرد و تا مدت زمانی که سلول‌ ها می‌ توانند کمبود اکسیژن را تحمل کنند، افزایش می یابد. سپس بافت های اطراف گردن جدا شده و عروق خونی اصلی با استفاده از لوله‌ هایی ظریف به یکدیگر متصل می‌شوند. سپس نخاع فرد دهنده‌ پیوند قطع شده و سر او را روی بدن فرد گیرنده قرار می‌ دهند، پس از آن نخاع با ماده‌ای به نام «پلی اتیلن گلیکول» که مثل چسب عمل می‌ کند به نخاع بدن جدید متصل می شود.

در نهایت، عضلات بخیه شده و فرد حدود چهار هفته در اغمای مصنوعی نگه داشته می‌ شود تا در مدتی که بافت ها ترمیم می‌ شوند تکان نخورد. در این مدت اعصاب و نخاع با شوک‌ های الکتریکی منظم و خفیف تحریک می‌ شوند زیرا این کار باعث می‌ شود تا پیوندها و ارتباطات عصبی جدید بین سر و بدن تقویت شوند. اما بزرگترین مشکل را می توان در اتصال نخاع به مغز دانست.

ادعای دکتر کاناورو در حالی است که یک مرد روسی که از یک بیماری کشنده رنج می برد با انجام این عمل توسط کاناوارو موافقت کرده است. وی از یک بیماری ژنتیکی سخت رنج می برد که رشد عضلانی وی از دوران کودکی متوقف شده است. اکنون «والری اسپریدونوف» اولین بیماری خواهد بود که پیوند سر را انجام خواهد داد. انجام این عمل جراحی در حالی از ابهام است که بسیاری از پزشکان و جراحان بین المللی انجام پیوند سر را غیر اخلاقی می دانند.

کاناورو  طرح جراحی پیوند سر انسان را در کنفرانس آکادمی جراحان پیوندی و اعصاب آمریکا (AANOS) که در ماه ژوئن در شهر مریلند برگزار می شود، ارائه خواهد کرد. 

 

اخبار,اخبار گوناگون,از رویا تا واقعیت پیوند سر انسان

 

جراحی پیوند سر خبرساز جراح ایتالیایی در حالی است که مدتی پیش نیز خبری مبنی بر انجام اولین جراحی پیوند سر انسان در شهر ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی منتشر شده بود. در این خبر آمده بود : «فردی که مبتلا به سرطان استخوان بود، پس از جراحی دشوار ۱۹ ساعته سرش از بدنش جدا و به بدن دیگر پیوند زده شد تا بیمار از سرطان نجات پیدا کند.»

 

اخبار علمی - خبرگزاری مهر

Akbar Balinparast بازدید : 42 یکشنبه 20 ارديبهشت 1394 نظرات ()
محققان ایرانی در یک شرکت دانش بنیان موفق شدند تا سیستمی را طراحی و تولید کنند که قادر است به صورت هوشمند و با استفاده از سنسور قارچی، زمین های کشاورزی را آبیاری کند.

 

 مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت:  تلاش محققان این شرکت، منجر به تولید دستگاه آبیاری هوشمند با استفاده از سنسور قارچی شد که این محصول در رده محصولات دانش بنیان به صورت هایتک قرار گرفته است.

به گفته وی دستگاه آبیاری هوشمند امکان کنترل، مانیتورینگ و آبیاری قطره ای مزارع و زمین های کشاورزی را بصورت یکپارچه و هوشمند فراهم می کند.

سعید فراقیان از دیگر محققان این طرح با بیان اینکه سیستم مرکزی این دستگاه در محلی مانند ایستگاه پمپاژ نصب می شود، اظهار داشت: تمامی ماژول های کنترلی دستگاه آبیاری هوشمند، بصورت بی سیم بر روی شیرهای برقی متصل شده و می توان تمامی سنسورها را به صورت قارچی در محل مشخصی از زمین نصب کرد.

وی افزود: این سیستم از اوایل امسال وارد بازار شده که با استقبال خوبی نیز روبرو شده و در حال حاضر جز محصولات دانش بنیانِ تایید شده از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شمار می رود.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این سنسورها دارای یک باطری و صفحه خورشیدی (دام سولار) است که اطلاعاتی مانند دما و رطوبت خاک و دمای محیط را بصورت بی سیم به دستگاه مرکزی ارسال می کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه این دستگاه آبیاری هوشمند با پردازش دقیق اطلاعات نسبت به شرایط محیطی بهترین تصمیم را برای آبیاری می گیرد، گفت: این دستگاه، ضمن مانیتورینگ اطلاعات برروی کامپیوتر و ثبت اطلاعات به صورت هوشمند عملیات آبیاری را انجام می دهد.

 سید حسن میر حسینی - مدیر واحد بازرگانی این شرکت نیز گفت: یکی از مزیت های اصلی این دستگاه حذف نیروی انسانی در زمان آبیاری مزارع و زمین های کشاورزی بزرگ است. همچنین به دلیل اینکه این دستگاه قابلیت کنترل از طریق اینترنت یا از طریق پیامک را دارد، صرفه جویی بسزایی در صرف زمان، نیروی انسانی و جلوگیری از به هدر رفتن آب می کند.

 محسن بیات یکی از متخصصان این شرکت اذعان داشت: این سیستم به دلیل داشتن برنامه تخصصی آبیاری که قابل نصب بر روی سیستم عامل ویندوز و آندروید است را می توان یکی از کامل ترین دستگاههای کنترلی در این زمینه دانست.

 اخبار علمی - مهر

Akbar Balinparast بازدید : 42 شنبه 19 ارديبهشت 1394 نظرات ()
یک کودک کانادایی به تازگی با روش جدید جایگزینی میتوکندری متولد شده است که می‌تواند جایگزینی برای روش جنجال‌برانگیز تولد با سه والد باشد.

زاین زاجانی 22 روز پیش در نورنتوی کانادا توسط یک روش جدید جایگزینی میتوکندری بدنیا آمد که مشابه روش بارداری با سه والدین است، اما در اینجا تنها از دو والد استفاده شده است.

والدین زاین که پس از چندین سال انتظار به روش بارداری خارج رحمی روی آورده بودند، متوجه شدند که تخمکهای مادر تاحدی پیر و بی‌کیفیت هستند. از این رو پزشکان از یک روش جایگزینی میتوکندری استفاده کردند.

محققان در این روش، میتوکندری را از سلول‌های بنیادی تولیدکننده تخمک در بافت تخمدان مادر جدا کرده و آن را با میتوکندری درون تخمک پیر جابجا کردند که در نتیجه پس از بارور شدن، مانند تخمک جوان عمل کرده و درمان لقاح خارج رحمی را موفق‌تر کرد.

روش‌های دیگر جایگزین میتوکندری که هنوز منجر به تولد کودک نشده‌اند، از میتوکندری شخص سوم استفاده می‌کردند؛ اما در این درمان جدید، از تخمک و میتوکندری خود مادر استفاده شد.

والدین زاین در روش قدیمی لقاح خارج رحمی تنها یک رویان زنده تولید کردند، اما روش جدید به آن‌ها چهار رویان داد که یکی از آن‌ها، به زاین تبدیل و دو رویان دیگر منجمد شدند تا در آینده برای تولد فرزندان دیگر مورد استفاده قرار بگیرند.

زاین نخستین مورد از هشت کودکی است که قرار است تابستان سال جاری توسط این روش در جهان متولد شوند. از آنجایی که این روش نوعی ژن درمانی تلقی می‌شود، استفاده از آن در آمریکا قانونی نیست اما بنظر می‌رسد که با تولد نوزادان بیشتر مشابه زاین، سازمان غذا و داروی آمریکا مجبور به تجدیدنظر شود. 

 

اخبار علمی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 60 پنجشنبه 17 ارديبهشت 1394 نظرات ()
پژوهشگران در ابتکاری جالب ، رباتی به شکل مارمولک با شبیه سازی نحوه حرکت و حفظ تعادل روی سقف ساختند.

 کارشناسان رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه استفورد کالیفرنیای ایالات متحده به تازگی روبات‌هایی به شکل مارمولک ساخته‌اند که بسیار کوچک هستند اما می توانند از دیوار بالا بروند و حتی به جابه‌جایی انواع بارها و محموله‌ها به لطف قابلیت چسبندگی در کف پاهایشان بپردازند.

 

اخبار,اخبار علمی ,رباتی به شکل مارمولک

 
گفتنی است، سازندگان این روبات‌ها امیدوار هستند در آینده از آنها برای نجات و بکارگیری در شرایط اضطراری و یا ساخت و ساز استفاده کرد.

 

اخبار,اخبار علمی ,رباتی به شکل مارمولک

 
این روبات‌ها تنها 9 گرم وزن دارند اما می‌توانند تا بیش از 100 برابر وزن خود بار حمل کنند.

 

اخبار,اخبار علمی ,رباتی به شکل مارمولک

 
این روبات Geckos  نام دارد و دارای موهای کوچکی بر روی پاهای خود هستند که به آنها اجازه می‌دهد بر روی سقف بدون سقوط حرکت کنند.

 

اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

 

Akbar Balinparast بازدید : 49 چهارشنبه 16 ارديبهشت 1394 نظرات ()
منجمان رصدخانه جنوبی اروپا از داده‌های ابزار MUSE برای ارائه نخستین تصویر سه‌بعدی از ستون‌های آفرینش در فضا استفاده کرده‌اند.

تصویر این سازه‌های عظیم متشکل از گاز بین‌ستاره‌ای، نخستین بار توسط هابل و در سال 1995 ارائه شد و یکی از مهم‌ترین تصاویر در عرضه فضا تا به امروز به شمار می‌آید.ستون‌های آفرینش که در سحابی عقاب واقع‌ شده‌اند، زمانی این ظاهر منحصر‌به‌فردشان را به خود گرفتند که ستارگان عظیم و تازه متولدشده O type و B type، ترکیبی از تشعشع فرابنفش و بادهای ستاره‌ای قدرتمند را تولید کردند که این تشعشع و بادها، ماده احاطه‌کننده ستون‌ها را برش دادند.

ستون‌هایی که امروزه مشاهده می‌شوند، از بسته‌های متراکم‌تری از ماده‌ تشکیل شده‌اند و این ماده در مقابل شرایط خشن ایجاد‌شده توسط ستارگان جوان، مقاومت بهتری دارد. ابزار MUSE بر روی تلسکوپ خیلی بزرگ در رصدخانه پارانال واقع در شیلی قرار دارد و توزیع این ستون‌ها در فضا را آشکارسازی کرده است.

بر اساس تصویر سه‌بعدی ارائه‌شده، ستون سمت چپ، در پشت خوشه ستاره‌ای NGC 6611 واقع شده و نوک این ستون، شفاف‌تر از مابقی آن است زیرا تشعشع ستارگان O-type و B-type واقع در NGC 6611 را دریافت می‌کند. در مقایسه، نوک ستون‌های دیگر تاریک به نظر می‌رسند.

با استفاده از مشاهدات جدید، منجمان می‌توانند تخمین بزنند که این ستون‌ها هر یک میلیون سال یک بار، جرمی معادل حدود 70 درصد جرم خورشید را از دست می‌دهند و تشعشع و بادهای ستاره‌ای از جانب ستارگان جدید، ظرف سه میلیون سال این ستون‌ها را تبخیر خواهند کرد. 

 

اخبار,اخبارعلمی,نخستین تصویر سه‌بعدی از ستون‌های آفرینش

 

 اخبار  علمی  -  ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 45 چهارشنبه 16 ارديبهشت 1394 نظرات ()
این تلکسکوپ در زمان خودش قدرتمندترین و پیرفته ترین فناوری ها را دارا بود و تا سالها به خاطر نبوغی که در ساختنش به کار رفته بود، مورد بحث و بررسی در مجامع مختلف بوده است.

25 سال قبل در چنین روزهایی، تلسکوپ هوایی هابل به فضا پرتاب شد. این تلکسکوپ در زمان خودش قدرتمندترین و پیشرفته ترین فناوری ها را دارا بود و تا سالها به خاطر نبوغی که در ساختنش به کار رفته بود، مورد بحث و بررسی در مجامع مختلف بوده است.

در این گزارش به بهانه 25 سالگی هابل نگاهی داریم به برخی از ویژه ترین تصاویر فضایی این تلسکوپ از قلب کهکشان و رموز ناگفته آن:

تصاویر عجیبی که تلسکوپ هابل جاودانه کرد

تصاویر عجیبی که تلسکوپ هابل جاودانه کرد

تصاویر عجیبی که تلسکوپ هابل جاودانه کرد

تصاویر عجیبی که تلسکوپ هابل جاودانه کرد

تصاویر عجیبی که تلسکوپ هابل جاودانه کرد

تصاویر عجیبی که تلسکوپ هابل جاودانه کرد

تصاویر عجیبی که تلسکوپ هابل جاودانه کرد

تصاویر عجیبی که تلسکوپ هابل جاودانه کرد

تصاویر عجیبی که تلسکوپ هابل جاودانه کرد

اخبارعلمی - نامه نیوز

Akbar Balinparast بازدید : 44 چهارشنبه 16 ارديبهشت 1394 نظرات ()
پژوهشگران مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، دو رقم هیبرید ذرت را عرضه کرده‌اند که علاوه بر نیاز کم به آبیاری، مقاوم بوده و تحمل بالایی در برابر دو آفت ذرت دارند.

دکتر زیبنده دهقان‌پور ، مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا با اشاره به تولید دو رقم هیبرید ذرت متوسط - زودرس با نام دهقان و رقم هیبرید زودرس فجر گفت: بذر این ارقام سالها پیش معرفی شدند که برای خالص سازی لاین‌های این بذرها 7 سال و برای آزمایش‌های مقایسه‌ای در کرج و سایر مناطق شش سال زمان صرف شده است.

وی زودرس بودن را از ویژگی‌های این لاین‌ها ذکر کرد و افزود: ارقام بذرهای تولید شده بین 15 تا 25 روز زودتر می‌رسند و از این رو نیاز به آب کمتری دارند و با توجه به شرایط خشکسالی و بحران کم آبی در کشور این ارقام مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

دهقان پور، با بیان اینکه ارقام زودرس سه تا چهار بار نسبت به ارقام دیررس آب کمتری نیاز دارند، ادامه داد: این ارقام در هر بار آبیاری حدود سه تا چهار هزار متر مکعب آب کمتری نسبت به ارقام دیررس نیاز دارند.

وی ادامه داد: کشت ارقام دیررس معمولا با فصل سرما و بارش‌های پاییزه مواجه می‌شوند که این امر باعث کاهش افت کیفیت ذرت خواهد شد؛ به گونه‌ای که دانه ذرت نمی‌تواند به طور کامل خشک شود؛ از این رو نیاز به دستگاه‌های خشک‌کن است.

مجری طرح با تاکید بر اینکه رطوبت بالا موجب افت کیفیت کاشت ذرت خواهد شد، اضافه کرد: این در حالی است که لاین هیبرید ذرت تولید شده علاوه بر آن که در زمان رطوبت مناسب و مطلوب برداشت می‌شود، موجب می‌شود که کشت پاییزه نیز با تاخیر مواجه نشود.

به گفته وی ارقام دیررس معمولا سبب خواهد شد تا کشت پاییزه (گندم و جو) با تاخیر مواجه شود که این امر کاهش کیفیت گندم و جو را به همراه دارد و عملکرد گندم را کاهش می‌دهد.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر به سایر ویژگی‌های این ارقام بذر ذرت اشاره کرد و یادآور شد: ارقام هیبریدی تولید شده نیاز به زمان مشخصی برای کشت ندارد به گونه‌ای که تا اوایل تیرماه در اکثر مناطق کشور قابل کشت است و در رطوبت مناسب برداشت می‌شود.

وی این مزیت را زمینه‌ای دانست تا کشاورز با انتخاب زمان مناسب اقدام به کشت ذرت کند و اضافه کرد: علاوه بر آن محصولات این ارقام از کیفیت بالاتری برخوردار است.

دهقان پور، این ارقام را مناسب شرایط خشکسالی کشور توصیف کرد و توضیح داد: در سال گذشته در کرمانشاه 10 هزار هکتار سطح زیر کشت به دلیل کمبود آب کاهش یافت که استفاده از این بذرهای تولید شده زارعان را یاری خواهد کرد تا در شرایط مناسب‌تری به کشت این محصول بپردازند.

مجری طرح به بیان تکنیک‌های تولید این ارقام پرداخت و با تاکید بر اینکه ذرت یک گیاه "دگر گشن" است یادآور شد: لاین‌های مورد نظر باید دارای یک پدر و یک مادر باشد که برای تولید پدر و مادر هر لاین باید ذرتی که گرده افشانی باز دارد را وادار به "خودگشنی" کنیم تا پدر و مادر را تولید کنیم.

وی ادامه داد: پس از این مرحله در خصوص اینکه تلاقی کدام مادر با کدام پدر موجب ترکیب بهتر و عملکرد مطلوب‌تر خواهد شد ، هفت سال مطالعه انجام شد تا بتوانیم لاین‌های مورد نظر را خالص سازی کنیم.

به گفته مجری طرح،هر سال، در مزارع، لاین مورد نظر کشت شد و با انجام فرآیند "خودگشن" ، پدر و مادرهای هر لاین به صورت ضعیف تولید شدند که با تلاقی آنها فرزندانی عرضه شد که عملکرد بهتری نسبت به پدر و مادر خود داشتند.

وی ادامه داد: برای انتخاب بهترین لاین آزمایشات مقایسه‌ای ارقام انجام شد که بر اساس استانداردهای موجود در کشور اقدام به مقایسه ارقام به منظور انتخاب بهترین آنها به لحاظ عملکردی و پایداری شد.

دهقان پور با بیان اینکه در این تحقیقات ارقام بسیاری از ذرت مورد مقایسه قرار گرفتند، گفت: برای هر مقایسه حدود 10 تا 20 رقم ذرت مورد بررسی قرار گرفتند.

استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، به مزایای ارقام هیبرید ذرت متوسط- زودرس دهقان (ذرت دانه‌ای سینگل کراس کرج 400) و هیبرید ذرت زودرس فجر (ذرت دانه‌ای سینگل کراس کرج 260) اشاره کرد و اظهار داشت: هر دو این ارقام مقاوم به بیماری سیاهک و فوزاریوم (پوسیدگی ذرت) هستند.

این محقق به بیماری سیاهک اشاره کرد و گفت: سیاهک، یک بیماری قارچی است که در صورت ابتلا، توده سیاهی بر روی ساقه و یا ذرت می‌نشیند و در نهایت پودر سیاهی بر روی ذرت ایجاد می‌کند.

 

اخبار علمی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 43 سه شنبه 15 ارديبهشت 1394 نظرات ()
مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در ایروین نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض ذرات باردار پرانرژی مانند ذرات موجود در پرتوهای کهکشانی، موجب بروز نارسایی شناختی در فضانوردان برای همیشه می‌شود.

این ذرات فضانوردان را در طول پروازهای فضایی طولانی بمباران می‌کنند و چنین موضوعی، آسیب مهمی به سیستم عصبی مرکزی می‌زند و منجر به نارسایی‌های شناختی می‌شود.

تحقیقات چارلز لیمولی و همکارانش برای فضانوردان عازم سفر دو تا سه ساله به مریخ، خبر خوشی نیست. نقص در عملکرد، نقص حافظه و از دست‌دادن هوشیاری و تمرکز در طول پروازهای فضایی ممکن است بر فعالیت‌های حیاتی در طول ماموریت اثر بگذارد. قرارگرفتن در معرض تشعشعات کیهانی همچنین ممکن است دارای پیامدهای ناخوشایندی برای توانایی شناختی فضانوردان در طول زندگی‌شان باشد.

در مطالعه انجام‌شده توسط تیم لیمولی، گروهی از موش‌ها در «آزمایشگاه تشعشع فضایی» ناسا واقع در لابراتوار ملی بروکهاون، در معرض تشعشع ذرات باردار (اکسیژن و تیتانیم کاملا یونیزه‌شده) قرار گرفتند.

دانشمندان دریافتند قرارگرفتن در معرض این ذرات منجر به التهاب مغزی شد و این موضوع خود، انتقال سیگنال‌ها در میان نورون‌ها را مختل کرد.

تصویربرداری‌های انجام‌شده نشان داد چگونه شبکه ارتباطاتی مغز به دلیل کاهش ساختار سلول‌های عصبی موسوم به دندریت‌ها دچار نقص شد. تغییرات سیناپتیکی بیشتر به همراه تغییرات ساختاری، در قابلیت‌ سلول‌های عصبی برای مخابره کارآمد سیگنال‌های الکتروشیمیایی اختلال ایجاد کرد.

به گفته محققان حاضر در این مطالعه، نارسایی‌های شناختی در فضانوردان ماه‌ها طول می‌کشد که بروز کند و زمان لازم برای سفر به مریخ برای ظهور چنین نارسایی‌هایی کافی است.

با این حال، افرادی که در ایستگاه بین‌المللی فضایی کار می‌کنند، با همین میزان پرتوهای کیهانی کهکشانی روبرو نیستند زیرا آن‌ها همچنان در درون مگنتوسفر حفاظتی زمین قرار دارند.

گفته می‌شود ذرات تشکیل‌دهنده این پرتوهای کیهانی کهکشانی، بقایای اصلی رخدادهای ابرنواختری در گذشته هستند.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Science Advances ارائه شده است.
اخبارعلمی -  ایسنا

 

Akbar Balinparast بازدید : 50 سه شنبه 15 ارديبهشت 1394 نظرات ()
رئیس پژوهشکده سرطان پستان از همکاری با محققان خارج از کشور در حوزه سلول درمانی برای درمان سرطان خبر داد و گفت: در این همکاری‌ها که در قالب انتقال تکنولوژی است درصدد ارائه راهکارهایی برای حساس کردن سیستم ایمنی در برابر سلول‌های سرطانی هستیم.

دکتر کیوان مجیدزاده  با اشاره به طرح‌های مهم پژوهشی در حال اجرا در گروه سلول درمانی این پژوهشکده، اظهار داشت: در روند زندگی هر فردی به طور معمول در موارد متعددی سلول‌های سرطانی در بدن افراد ایجاد می‌شوند ولی سلول‌های سیستم ایمنی، سلول‌های سرطانی را سرکوب می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه سرطان زمانی خود را نشان می‌دهد که برخی از سلول‌های سرطانی بتوانند از دست سلوهای ایمنی فرار کنند و سیستم ایمنی نتواند آن را سرکوب کند، اضافه کرد: مطالعات جدیدی را با همکاری مرکز تحقیقات آمستردام (AMC) به صورت مشترک در زمینه ایمنی درمانی با عنوان "سلول‌های دندریتیک" در درمان سرطان، در دستور کار داریم که در زمینه سرطان‌های سینه و پروستات است.

مجیدزاده همکاری با دانشگاه کارولینسکای سوئد در حوزه ایمنی درمانی و سلول درمانی را از دیگر اقدامات تحقیقاتی این پژوهشکده نام برد که به گفته وی بخشی از این پروژه تحقیقاتی مشترک در قالب انتقال تکنولوژی است و بخشی از آن تحقیقات جدیدی است که در پژوهشکده اجرایی خواهد شد.

وی به جزئیات پروژه تحقیقاتی "ایمنی درمانی" اشاره و خاطرنشان کرد: در این پروژه اقدام به حساس کردن و ایجاد تغییر در سلول‌های سیستم ایمنی فرد کرده‌ایم، به گونه‌ای که سیستم ایمنی فرد نسبت به سلول‌های سرطانی حساسیت بالا را پیدا کند و با سلول‌های سرطانی مواجه شده، با آنها مقابله کرده و آنها را از بین ببرد.

مجیدزاده ادامه داد: در این روش سلول‌های سیستم ایمنی که سلول‌های سرطانی توانسته‌اند از آنها فرار کنند حساس و تغییرات لازم در آنها ایجاد خواهد شد، به گونه‌ای که مجددا نسبت به سلول‌های سرطانی حساس شوند و واکنش لازم در مواجهه با سلول سرطانی از خود بروز دهند.

وی اجرای این پروژه را در زمینه سرطان‌های پستان، مغز و پروستات عنوان کرد و یادآور شد: با این روش می‌توان در بدن فرد سیستم مقابله‌ای ایجاد کرد تا در برابر سرطانی که در بدن ایجاد شده، مقاومت کند.

به گفته وی نتایج خوبی از این مطالعات به دست آمده است.

اخبارعلمی - ایسنا

 

Akbar Balinparast بازدید : 123 دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 نظرات ()
پرواز آزمایشی هواپیمای 10 موتوره که انرژی آن از باتری تامین می شود.

این هواپیما که می تواند همانند هلی کوپتر نیز پرواز کند از سوی ناسا (سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا)  طراحی در ایالت ویرجینیای آمریکا در حال پرواز آزمایشی است.

 

 

 اخبار علمی - مشرق

Akbar Balinparast بازدید : 54 دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 نظرات ()

 

در آینده با کمک پرینتر‌های 3 بعدی افراد حتی می‌توانند اعضای پیچیده بدن مانند چشم سالم و نو را جایگزین چشم ضعیف و بیمار خود کنند.

کارشناسان ایتالیایی در یک طرح منحصر بفرد اعلام کرده‌اند که در آینده با ساخت چشم زیستی مصنوعی انسان‌ها می‌توانند به جای انجام انواع اعمال جراحی و یا عینک برای اصلاح دید خود را از چشم جدید استفاده کنند.

 

اخبار,اخبار علمی,چشم زیستی مصنوعی

 

گفتنی است، محققان ایتالیایی اعتقاد دارند این طرح در سال 2027 اجرایی خواهد شد.

 

اخبار,اخبار علمی,چشم زیستی مصنوعی

 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، طراحان در نظر دارند چشم زیستی را با استفاده از پرینتر‌ 3 بعدی تولید کنند.

 

اخبار,اخبار علمی,چشم زیستی مصنوعی

 
کارشناسان برای تولید اندام زنده بدن باید از پرینتر 3 بعدی مخصوصی به نام BROPRINTER3D استفاده کنند که می‌توانند برای ایجاد بافت‌های بسیار پیچیده بدن مانند چشم بکار رود.

 

اخبار,اخبار علمی,چشم زیستی مصنوعی

 

از جمله مزایای چشم‌های تولیدی در آینده با این شیوه دارا بودن اینترنت بدون سیم و دوربین در داخل چشم برای عکسبرداری و ثبت رویدادهای دیده شده از طریق چشم است.

 

اخبار,اخبار علمی,چشم زیستی مصنوعی

 

محققان برای ساخت این چشم در نظر دارند نوع خاصی از الیاف بسیار کوچک را ساخته به عنوان نگهدارنده رگهای خونی در چشم مورد استفاده قرار دهند.
اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

Akbar Balinparast بازدید : 42 یکشنبه 13 ارديبهشت 1394 نظرات ()

 

نتایج یک بررسی بی سابقه پزشکی نشان می دهد حضور طولانی مدت فضانوردان در فضا می تواند به ایجاد تغییراتی در ساختار مغز آنها منجر شود.

گرچه ۵۴ سال از اعزام نخستین فضانوردان به فضا می گذرد اما ناسا همچنان درحال یادگیری حقایقی علمی درخصوص تأثیر شرایط فضا بر سلامت انسان است.

هم اکنون آژانس فضانوردی آمریکا درحال بررسی دقیق تأثیر حضور طولانی مدت در فضا بر سیستم بینایی فضانوردان است و در فازی پیچیده تر این تأثیرگذاری را بر سیستم مغزی آنها نیز مورد بررسی قرار می دهد.

نتایج بررسیهایی که تاکنون بر روی موشهای آزمایشگاهی صورت گرفته نشان می دهد حضور طولانی مدت در جایی که جاذبه اندکی وجود داشته و همواره در معرض امواج کیهانی قرار دارد می تواند اثرات مخربی بر مغز داشته باشد.

بر این اساس مشخص شده موشهای آزمایشگاهی که در معرض پرتوهایی شبیه پرتوهای کیهانی قرار می گیرند در مقایسه با موشهای سالم کمتر حس کنجکاوی دارند که این مسأله می تواند متأثر از پرتوهای کیهانی باشد.

نتایج این بررسی گرچه تاحدودی نگران کننده است اما به گفته محققان ناسا که آن را انجام داده اند جای هیچگونه نگرانی درخصوص وضعیت سلامت ساکنان ایستگاه فضایی بین المللی نیست چون میدان مغناطیسی زمین همچون سپری در برابر این پرتوها عمل می کند.

با این حال نکته اصلی مربوط به آینده می شود، جایی که ناسا و سایر غولهای نوظهور در زمینه اکتشافات فضایی در نظر دارند تا با اعزام انسان به جایی فراتر از ایستگاه فضایی بین المللی خبرساز شوند.

محققان ناسا هشدار می دهند قرار گرفتن در معرض پرتوهای کیهانی آن هم برای مدتی طولانی (سفرهای طولانی مدت فضایی نظیر سفر به مریخ ممکن است سالها به طول انجامد) به ایجاد تغییراتی در ساختار مغز منجر شود.

اخبار علمی - مهر

Akbar Balinparast بازدید : 36 جمعه 11 ارديبهشت 1394 نظرات ()
براساس گفته یکی از پزشکان شما می توانید با انجام یک حرکت ساده، زندگی افراد را نجات دهید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، پزشکان توصیه می کنند که در خانه همیشه پودر فلفل چیلی داشته باشید. چنانچه فردی دچار حمله قلبی شد و هوشیار بود سریعا به وی یک لیوان آب مخلوط با فلفل دهید و یا کمی فلفل تند زیر زبان شخص قرار دهید.

این پزشک در ادامه بیان کرد این روش ساده ترین و سریع ترین راه برای نجات جان یک فرد در طی چند ثانیه است. با این کار بیمار هوشیاری خود را به دست آورده و به وضعیت طبیعی بر می گردد.

این پزشک در پایان عنوان کرد: شما به طور قطع با این روش می توانید به نجات جان فرد دچار حمله قلبی کمک کنید.


 اخبار علمی  -  باشگاه  خبرنگاران

Akbar Balinparast بازدید : 58 جمعه 11 ارديبهشت 1394 نظرات ()

 

اخبار علمی - خودرویی بدون آلودگی+تصاویر

خودروی تک سرنشین اسپرت به منظور کاهش انتشار دی اکسید کربن و سهولت در عبور و مرور شهری ساخته شده است.

 SOL.E «سول ای» یک مفهوم جالب و دیدنی از تحرک شهری است؛ این وسیله نقلیه برای یک هدف ویژه یعنی کاهش تولید دی اکسید کربن ساخته شده است.

SOL.E توسط طراحی جوان به نام «آدام کاروالهو» ارائه شده است؛ این وسیله نقلیه به علت باریک بودن در فضای شلوغ شهری به راحتی می‌تواند عبور کند و جایگزین خوبی برای ماشین‌های قدیمی است؛ به طور قابل توجهی گازهای گلخانه‌ای CO2 را کاهش می‌دهد؛ مواد استفاده شده متشکل از فیبرکربن، پلاستیک قابل بازیافت، آلومینیوم آنودایز، کولار یا کربن لاستیک است.

این خودرو به عنوان یک مطالعه پروژه نهایی توسعه داده شده است و در طراحی خودرو پراگ، کنفرانس بین المللی جوانان طراح جهان درسال 2014 شرکت کرده است.

 

اخبار,اخبار علمی ,خودرویی بدون آلودگی

 

اخبار,اخبار علمی ,خودرویی بدون آلودگی

 

اخبار,اخبار علمی ,خودرویی بدون آلودگی

 

اخبار,اخبار علمی ,خودرویی بدون آلودگی

 اخبار علمی - فارس

 

Akbar Balinparast بازدید : 66 پنجشنبه 10 ارديبهشت 1394 نظرات ()
مهندسان یک شرکت آمریکایی، سامانه‌ پهپادمانندی به نام PhoneDrone ارائه داده‌اند که مغز آن گوشی هوشمند است.

به گزارش ایسنا، چنانچه کاربران به تبلت یا گوشی هوشمند با سیستم‌عامل iOS یا اندروید دسترسی داشته باشند، می‌توانند با استفاده از آن و از طریق وای‌فای، این ابزار پهپادمانند را کنترل کنند. آن‌ها همچنین قادر خواهند فیلم زنده ارسالی از دوربین PhoneDrone را تماشا کنند.

با استفاده از تلفن همراه، کاربران می‌توانند پهپاد را در حالت «مرا تعقیب کن» پرواز دهند؛ در این حالت، گوشی هوشمند موجود در پهپاد، بر روی سیگنال تلفن همراه دوم قفل خواهد شد و سپس پهپاد به صورت خودکار در حالت پرواز خواهد بود.

خود سیستم پهپادمانند می‌تواند به گوشی‌های iPhones 4 و بسیاری از تلفن‌های اندروید مجهز شود. تلفن‌همراه بالدار مجهز به بال‌های پیشرانشی است که برای پرواز می‌توانند جمع شوند؛ سامانه PhoneDrone همچنین دارای آینه تاشویی است که به دوریین تلفن همراه آن امکان فیلمبرداری می‌دهد.

مدت پرواز این سامانه‌ پهپادمانند بین 20 تا 25 دقیقه اعلام شده و این فناوری به یک سیستم اجتناب از برخورد فراصوت نیز مجهز است.

شرکت xCraft در حال جمع‌آوری بودجه برای تجاری‌سازی این محصول است که احتمالا با قیمت 199 دلار به بازار عرضه خواهد شد. 

 

اخبار,اخبار علمی , گوشی هوشمند بالدار

 

اخبار,اخبار علمی , گوشی هوشمند بالدار

 

اخبار,اخبار علمی , گوشی هوشمند بالدار

 

اخبار,اخبار علمی , گوشی هوشمند بالدار

 

اخبار,اخبار علمی , گوشی هوشمند بالدار

 

اخبار علمی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 43 پنجشنبه 10 ارديبهشت 1394 نظرات ()
"یک طراح سوئیسی ابزاری مفهومی ارائه داده که فضولات سگ را به انرژی برق تبدیل می‌کند..

کاربر می‌تواند کیسه‌ای زیست‌تخریب‌پذیر مملو از فضولات سگ را در داخل بخش هضم‌کننده سامانه Poo Poo Power قرار دهد؛ این قسمت حاوی باکتری‌های لجن‌خوار است و زمانی که آن‌ها فضولات را مصرف می‌کنند، گاز متان ساطع می‌کنند و این گاز به جریان برق تبدیل می‌شود.

این ابزار خانگی بوده و برق تولید شده در باتری‌هایی ذخیره می‌شود که می‌توان از آن‌ها در سراسر خانه استفاده کرد.

به گفته «اوسئان ایزارد» طراح این دستگاه، فضولات جمع‌آوری‌شده از یک سگ (بین 250 تا 340 گرم) می‌تواند یک فن را برای دو ساعت نیرودهی کند.

در آمریکا، سگ‌ها سالانه حدود 100 میلیون تن فضولات تولید می‌کنند که بخش اعظم آن‌ به محل‌های دفن زباله منتقل می‌شوند؛ در آنجا گاز گلخانه‌ای متان تولید شده و به درون جو ساطع می‌شود. فضولات سگ‌ها همچنین حوضچه‌های آب را آلوده می‌کند.

مطالعه صورت گرفته در سیاتل نشان می‌دهد که حدود 20 درصد از باکتری‌های موجود در آب محلی ناشی از فضولات سگ‌ها هستند.


اخلار علمی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 44 پنجشنبه 10 ارديبهشت 1394 نظرات ()
"زوج آمریکایی مونوپادی جدید شبیه به دست انسان اختراع کرده‌اند. آن‌ها این مونوپاد عجیب و غریبشان را «بازوی سلفی» نامیده‌اند..

در حالی که موج عکس‌های سلفی و مونوپاد جهان را فراگرفته است، این زوج آمریکایی به جای مونوپادهای معمولی، ورژن بازوشکل آن را طراحی کرده‌اند. به نظر آن‌ها این مونوپاد از انواع دیگر خودش صمیمانه‌تر است و کسانی که این عکس را مشاهده می‌کنند

 

احساس می‌کنند که دست فرد درون عکس را می‌فشارند. آن‌ها معتقدند که اختراع آن‌ها در انتقال احساس از دیگر مونوپادها موفق‌تر است. این مونوپاد جالب که از پشم شیشه ساخته شده، سبک و قابل حمل است.

 

اخبار,اخبار علمی,عجیب ترین منوپد دنیا وزنه برداری

 

اخبار,اخبار علمی,عجیب ترین منوپد دنیا وزنه برداری

 

اخبار علمی - مهر

Akbar Balinparast بازدید : 41 چهارشنبه 09 ارديبهشت 1394 نظرات ()
مطالعه جدید مؤسسه تحقیقات مغز مک‌گاورن در دانشگاه ام‌آی‌تی نشان می‌دهد بخش مهمی از مغز کودکان فقیر رشد نمی‌کند.

دانشمندان، مغز کودکان ثروتمند 12 و 13 ساله را با مغز کودکان از خانواده‌های کم‌درآمد مقایسه کردند.

آن‌ها دریافتند بخش خاصی از مغز به نام neocortex در کودکان فقیر نازک‌تر از همان بخش در مغز کودکان ثروتمند است. این بخش از مغز، نقش مهمی را در حافظه و توانایی یادگیری ایفا می‌کند.

این بخش از مغز برای دانش‌آموزان حائزاهمیت است زیرا آن‌ها اغلب بر اساس توانایی‌شان برای به یادآوردن حجم زیادی از اطلاعات سنجیده می‌شوند.

در این پژوهش، کودکانی که neocortex نازک‌تری داشتند در آزمایش‌های استاندارد عملکرد ضعیفی داشتند. همچنین، بیش از 90 درصد دانش‌آموزان ثروتمند در آزمایش‌های استاندارد ریاضی و زبان انگلیسی نمره بالای متوسط کسب کردند و این میزان برای دانش‌آموزان فقیر کمتر از 60 درصد بود.

تفاوت‌ها در موفقیت تحصیلی کودکان مدت‌هاست که بررسی می‌شود اما اکثر تحقیقات، تاثیرات نژادی را بررسی کرده بودند.

محققان هنوز علت دقیق تفاوت مغز کودکان ثروتمند و فقیر را نمی‌دانند زیرا مولفه‌های زیادی مانند تغذیه، بهداشت، تحصیلات اولیه، سطوح استرس و کیفیت مدارس می‌تواند بر توانایی یادگیری و رشد مغز کودکان اثر بگذارند.

یافته‌های تیم تحقیقاتی، اهمیت مداخله اولیه برای اطمینان از این موضوع را برجسته می‌کند که کودکان کم‌درآمد ابزار لازم برای موفقیتشان را دریافت کنند. 

 

اخبار علمی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 44 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 نظرات ()
دانشمندان آلمانی تارهاي عنكبوت مصنوعی توليد كردند كه قصد دارند از اين دستاورد برای ترميم و ساخت بافت ماهيچه‌های قلب، پوست و بافت‌های عصبی استفاده كنند.

 به نقل از  شبکه خبری يورونيوز دانشمندان آلمانی با توجه به محکمی تار عنکبوت و استفاده‌اي که اين نوع تار مي‌تواند در زندگي انسان داشته باشد اکنون به فکر ساخت نوع مصنوعي آن افتاده‌اند.

تارعنکبوت يکي از مواد بسيار محکم در جهان است که حاصل 400 ميليون سال تکامل است.

اکنون دانشمندان بايروت آلمان از طريق باکتری‌هايی که در روده انسان و حيوانات وجود دارد توانسته‌اند تارهای عنکبوت مصنوعی بسازند.

 توماس شويبل يکی از پژوهشگران آلمانی می‌گويد: ويژگي‌هاي خاص فيبر عنکبوت به دليل محکمي بسيار بالا و در عين حال انعطاف پذيري آن است. براي پاره کردن يک رشته تار عنکبوت بايد مقدار زيادی انرژی مصرف کرد.

نمونه‌های اوليه تارهای عنکبوتی که به طريق مصنوعی به دست آمده‌اند بسيار براق و سفيد است.

توماس شويبل مي گويد: هنوز مشخص نيست از اين تارها چه استفاده‌ای می‌توانيم برد اما اين را می‌دانيم که از طريق باکتری مواد و محصولات مختلفی از جمله کرم‌های دست و پا و مواد آرايشی و پزشکی به دست می آيد.

دانشمندان اکنون در اين انديشه هستند که از طريق ترکيب همين تارهای عنکبوت مصنوعی با ياخته‌های موش (سلول هاي موش)، ياخته‌هاي زنده‌اي توليد کنند که بتواند ماهيچه‌هاي قلب، پوست و بافت‌هاي عصبي را ترميم و بسازد.

اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

Akbar Balinparast بازدید : 50 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 نظرات ()
این اتومبیل با هوا کار می کند. البته هوای فشرده، سالم ترین اتومبیل و خودرویی است که تا به حال ساخته شده چون از اگزوز این ماشین هیچ چیز بیرون نمیاید جز همین هوایی که تنفس می کنیم.

اخبار,اخبار علمی,خودروی هوازی

 

این اتومبیل با هوا کار می کند. البته هوای فشرده، سالم ترین اتومبیل و خودرویی است که تا به حال ساخته شده چون از اگزوز این ماشین هیچ چیز بیرون نمیاید جز همین هوایی که تنفس می کنیم. این اتومبیل توسط شرکت MDI طراحی شده بطوریکه برای سه نفر جا داشته باشد. مانند بازی های کامپیوتری با یک جوی استیک کنترل می شود. این اتومبیل ساخت یک شرکت هندی به نام تاتا موتورز است. قیمت این خودروی عجیب و کم نظیر 10هزار دلار است.

 

اخبار,اخبار علمی,خودروی هوازی

 

اخبار,اخبار علمی,خودروی هوازی

 

اخبار,اخبار علمی,خودروی هوازی

 

اخبار,اخبار علمی,خودروی هوازی

 

اخبار,اخبار علمی,خودروی هوازی

 

اخبار,اخبار علمی,خودروی هوازی

 

اخبار علمی - لاپلاس

Akbar Balinparast بازدید : 53 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 نظرات ()
همزمان با توسعه فناوری های نوظهور و تغییر سبک زندگی این پرسش جذاب مطرح می شود که آشپزی در آینده چگونه خواهد بود؟

«دنیا در سال ۲۰۲۵ چگونه خواهد بود؟» و «آشپزخانه ها در آینده چه هماهنگی با دنیای پیشرفته خواهند داشت؟» اینها پرسشهایی هستند که پروژه «آشپزخانه مفهومی Ikea ۲۰۲۵» امیدوار به یافتن پاسخی برای آنهاست.


پروژه آشپزخانه مفهومی نتیجه همکاری شرکت طراحی IDEO London و گروهی از دانشجویان دو دانشگاه لاند و آیندهوون است. هدف اصلی این پروژه ترغیب افراد به استفاده خلاقانه تر از مواد غذایی همزمان با تشویق آنها برای گام برداشتن به سوی سبک زندگی همسو با طبیعت است.


در این پروژه ایده هایی درباره جهان در ۱۰ سال آینده مطرح می شود و طی آن دانشجویان در معرض دنیایی از منابع محدود انرژی در آینده قرار می گیرند. از آنها خواسته شده تا دنیایی را تصور کنند که متوسط سن افراد بالاتر رفته و در عین حال شمار فرزندان نیز کمتر از زمان حال است و بر اساس این فاکتورهای به فکر طراحی آشپزخانه ای فوق مدرن باشند.
در این پروژه اینگونه تصور شده که آشپزخانه ها نه تنهای مکانی برای تهیه غذا، بلکه محلی برای انجام سایر کارهای روزمره هستند. در چنین آشپرخانه ای فرآیند بازیافت به شدت مورد توجه قرار دارد و حتی باید نگاه اجباری به آن داشت.


پس از انجام گفتگوهایی با مردم و کسب نظرات آنها و در نهایت انتقال موارد مطرح شده به طراحان پروژه، ایده هایی شکل گرفت که برخی از آنها در نوع خود جالب توجه هستند. از آشپرخانه های موقت گرفته تا طرح هایی که بیشتر شبیه زندگی به سبک روستایی هستند. در این مورد اخیر یک میز واحد به عنوان محلی برای آشپزی، خوردن غذا، انجام کارهای روزمره و بازی کردن کودکان ارایه شده است.


در بالای چنین میزی دوربین هوشمند و پرژکتوری نصب شده که در نقش یک مرکز کنترل تعاملی عمل می کند. ماده اولیه برای تهیه غذا بر روی میز قرار گرفته و در ادامه دوربین هوشمند آن را تشخیص داده و بلافاصله از طریق پرژکتور پیشنهادهایی برای استفاده از آن و مواردی درباره طرز تهیه غذاهای مختلف از آن ارایه می شود. در عین حال سیستم سیم پیچ القایی تعبیه شده در زیر میز که به یک شبکه رایانه ای متصل است، فرآیند پخت ماده غذایی را انجام می دهد.
اخبار علمی - مهر

Akbar Balinparast بازدید : 52 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 نظرات ()


 اخبار بین الملل - هشت فن‌آوری پیشرو که دنیا را تغییر داد + تصاویر

بی‌گمان همواره در تاریخ مخترعان و فن‌آوری‌هایی را می‌توان سراغ گرفت که به گونه‌ای دنیا را در زمان خود تغییر داده‌اند. این اختراعات و فن‌‌آوری‌های پیشرو اما در ‌یک قرن اخیر بیش از همیشه خودنمایی کرده‌اند،‌ به ویژه آنکه از این یازده تکنولوژی، به ‌بر‌ترین و پیشرو‌ترین فن‌آور‌ی‌های تاریخ یاد می‌کنند.

به گزارش «تابناک» در زیر ‌خلاصه‌وار شما را با هشت فن‌آوری پیشرو که به باور مؤسسه MacRobert به عنوان یازده تکنولوژی که دنیا را تغییر داده‌اند، آشنا می‌سازیم.

۱ ـ هواپیمای Harriet: در سال ۱۹۶۹ شرکت‌های Freeman و Fox بدنه و ساختاری غول‌پیکر را برای موتور رولز رویس و Severn Bridge طراحی کردند تا هواپیمای Harriet نخستین فن‌آوری پیشرو قرن متولد شود.

اخبار,اخبارعلمی,فن‌آور‌ی‌ها

 

۲- CT Scanner: در سال ۱۹۷۱ یک مهندس انگلیسی با نام «گودفری هونسفیلد» نخستین دستگاه CT Scanner را برای عکسبرداری از مغز طراحی کرد. هفت سال بعد، وی نایل به دریافت جایزه نوبل نیز شد. دستگاه CT Scanner را‌ رنسانس در رادیولوژی تلقی می‌کنند که از زمان اختراع تا کنون، جان میلیون‌ها ‌تن را نجات داده است.

اخبار,اخبارعلمی,فن‌آور‌ی‌ها

 
۳ – CRT یا Continuously Regenerated Trap: این فن‌آوری به کامیون‌ها و اتوبوس‌های دیزل این اجازه را می‌دهد ‌آلودگی که از موتورهای آن‌ها به راه می‌افتد، کنترل کنند. این ابزار توسط «جانسون ماتی» در سال ۲۰۰ طراحی شد.

 

اخبار,اخبارعلمی,فن‌آور‌ی‌ها

 

۴ ـ تکنولوژی CDT: در سال ۱۹۸۹ محققان ‌دانشگاه کمبریج دریافتند، اگر جریان الکتریکی را از میان برخی خواص پلیمری بگذرانند، آن‌ها به دیود‌های نورانی تبدیل می‌شوند؛ بنابراین، Cambridge Display Technology در سال ۱۹۹۲ تجاری‌سازی شد و اکنون در نسل جدیدی از پنل‌ها به کار گرفته می‌شود.

 

اخبار,اخبارعلمی,فن‌آور‌ی‌ها


۵ ـ اسکنر Optos PLC: «داگلاس اندرسون» پس از آنکه فرزندش ناباورانه بینایی یکی از چشم‌هایش را از دست داد، این اسکنر لیزری را برای تشخیص بیماری‌های نادر چشمی در سال ۲۰۰۶ اختراع کرد. هم‌اکنون این ابزار در ۶۵۰۰ نقطه ‌سراسر جهان مورد استفاده است.

اخبار,اخبارعلمی,فن‌آور‌ی‌ها

 
۶ ـ i-LIMB Hand: در واقع i-LIMB Hand همانند یک دست واقعی عمل می‌کند. فن‌آوری اصلی به کار رفته در این ابزار، مربوط به وضعیت Multi-Articulating در انگشتان آن می‌شود که اجازه می‌دهد، دقیقا همانند انگشتان واقعی عمل کنند. این دست توسط تیمی برجسته از محققان و دانشمندان علم پزشکی و الکترونیک و رایانه در سال ۲۰۰۸ طراحی شده است.

اخبار,اخبارعلمی,فن‌آور‌ی‌ها

 
۷ ـ مکعب آب ppپکن: رقابت‌های شنای المپیک ۲۰۰۸ پکن در محلی برگزار شد که به دلیل تکنولوژی به کار ر‌فته در ساخت آن، یکی از اختراعات پیشرو لقب گرفته است. در طراحی این ساختمان مکعب، مفاهیم Virtual Prototyping به کار گرفته شده که پس از خود، رهیافتی جدید ‌در طراحی پیش گذاشت.

اخبار,اخبارعلمی,فن‌آور‌ی‌ها


۸ ـ BGAN: در سال ۲۰۱۰ شرکت Inmarsat اقدام به پایه‌گذاری BGAN یا Broadband Global Area Network کرد که شبکه نسل سوم اینترنت یا ۳G را ارائه نمود. از این سرویس بعدا ‌بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی ‌استفاده کردند.
 

اخبار,اخبارعلمی,فن‌آور‌ی‌ها

 

 اخبار علمی - تابناک

Akbar Balinparast بازدید : 49 شنبه 05 ارديبهشت 1394 نظرات ()
محققان انگلیسی در حال توسعه فناوری «پوست هوشمند» برای بدنه هواپیما هستند که امکان تشخیص سریع آسیب‌دیدگی را فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا، طرح مفهومی پوست هوشمند (smart skin)‌ توسط شرکت صنایع دفاعی و هوافضای انگلیس (BAE Systems) ارائه شده است.

«پوست هوشمند» ساختاری شبیه پوست انسان داشته و با کمک هزاران میکروحسگر، قادر به سنجش شرایط محیطی از جمله سرعت باد، حرارت، فشار فیزیکی با عملکردی بسیار دقیق‌تر از حسگرهای موجود است.

مشابه ارسال سیگنال‌ها از طریق پوست به مغز، ارتباط بین میکروحسگرها از طریق نرم‌افزار مخصوص برقرار می‌شود.

این حسگرها در حقیقت ابزاری برای نظارت بر سلامت بدنه هواپیما محسوب شده و مشابه پوست انسان، می‌توانند آسیب‌دیدگی بدنه را حس کنند؛ از این طریق نیاز به بررسی‌های مستمر به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده و از بروز خطاهای انسانی پیشگیری می‌شود.

پوست هوشمند مجهز به میکروحسگرهای چند منظوره در آینده نزدیک جایگزین حسگرهای گران‌قیمت و تک‌عملکردی خواهند شد. 

 

اخبار,اخبار علمی , هواپیماهایی با پوست شبه‌انسانی

 اخبار علمی - ایسنا

Akbar Balinparast بازدید : 56 شنبه 05 ارديبهشت 1394 نظرات ()
محققان شرکت زیمنس توانسته‌اند قوی‌ترین و در عین حال سبک‌ترین موتور را برای هواپیما‌ها طراحی کرده و بسازند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران محققان شرکت زیمنس قوی‌ترین و سبک‌ترین موتور الکتریکی را برای استفاده هواپیما‌ها ساخته‌اند.

 

اخبار,اخبار علمی ,سبک‌ترین موتور

 
این موتور وزنی معادل ۵۰ کیلوگرم دارد و گفته می‌شود که می‌تواند قدرتی حدود ۲۶۰ کیلووات در ۲۵۰۰ RPM تولید کند؛ این قدرت ۵ برابر بیشتر از هر نوع مدل موتوری است که برای هواپیما‌ها ساخته شده است.

 

اخبار,اخبار علمی ,سبک‌ترین موتور

 
به گفته این محققان موتور الکتریکی قادر است هواپیمایی را با میزان وزن ۱۸۰۰ کیلوگرم (حدود ۲ تن) را از زمین بلند کند.

 

اخبار,اخبار علمی ,سبک‌ترین موتور

 
همچنین نسبت میزان الکتریسیته آن نسبت به سایر موتورهای پرقدرت هواپیما‌ها، ۵ کیلووات برای هر کیلوگرم است؛ که این نسبت برای سایر موتورهای هواپیمایی حدود ۱ کیلووات برای هر کیلوگرم است.

اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

Akbar Balinparast بازدید : 48 پنجشنبه 03 ارديبهشت 1394 نظرات ()
تصاویر تازه فضاپیمای کاسینی از سطح قمر «انکلادوس» زحل، سرنخ‌هایی از حیات را زیر پوسته یخی این جرم کهکشانی در اختیار دانشمندان گذاشته است.

تحقیقات برای یافتن حیات در دیگر سیارات کهکشانی از مدت‌ها قبل آغاز شده بود اما دانشمندان ناسا از ماه گذشته با دقت و وسواس بیشتری این پروژه را پی گرفتند و فضاپیمای کاسینی پس از یک ماه گردش در اطراف سیارات اولین تصاویر واضح از فعل و انفعالات زیر پوستی سنگ‌های قمر ششم زحل را به زمین فرستاد.

 

به گفته دانشمندان در صورتی که این تعاملات درونی در قمر انکلادوس ثابت شود می‌توان این قمر را تنها جرم کهکشانی دانست که به جز زمین دارای چشمه‌های آب زیرزمینی و صخره‌های سوزان در زیر پوسته خود است.

 

«جان ویس» یکی از کارشناسان این پروژه در دانشگاه واشنگتن می‌گوید: بررسی تصاویر نشان می‌دهد برخی ذرات متصاعد شده از این قمر در یک عکس در تصویر بعدی محو می‌شود که این فعل و انفعالات قمر زحل را تأیید می‌کند.

 

این قمر زحل که قطرش 500 کیلومتر است دارای تعداد زیادی چشمه‌های فعال است که تکه‌های یخ از آن فوران می‌کند. محققان ناسا با استفاده از برنامه‌های شبیه‌سازی، ردگیری خط سیر حرکتی یخ‌های در حال فوران از چشمه‌ها را آغاز کرده‌اند. شواهد اولیه نشان داده فوران این قطعه یخ‌ها پیچی شکل بوده و هر کدام با دیگری فرق دارد.


دانشمندان امیدوارند با اثبات این فعل و انفعالات به قابل حیات بودن این قمر آسمانی برای بیگانگان دست یابند.

ذرات متصاعد شده قمر از زحل در حلقه گاز این سیاره محو می‌شود.
 
اخبار علمی - روزنامه ایران

 

Akbar Balinparast بازدید : 51 چهارشنبه 02 ارديبهشت 1394 نظرات ()
با ورود انسان به فضا و پیشرفت‌های علمی و اشتیاق انسان به سفر به فضا، بحث جدی و جدیدی در خصوص چگونگی اسکان ماجراجویان فضایی در سال‌هایی نه چندان دور مطرح شده است.

کار‌شناسان فضایی اعتقاد دارند نسل جدیدی از ایستگاه‌های فضایی باید در آینده نزدیک جانشین ایستگاه فضایی بین المللی ISS شود تا فضانوردان بیشتری با شبیه سازی حالت کره زمین بتوانند آنجا زندگی کنند.  

عجیب‌ترین ایده‌ها برای محل سکونت انسان آینده در فضا

گفتنی است؛ از جمله طرح‌های پیش رو، شرکت DC است که نوعی سازه به شکل قارچ را پیشنهاد کرده که در هر دقیقه ۴ بار به دور خود می‌چرخد و می‌تواند نوعی گرانش مصنوعی ایجاد کند.  

عجیب‌ترین ایده‌ها برای محل سکونت انسان آینده در فضا

بودجه مورد نیاز برای ساخت این ایستگاه فضایی منحصر بفرد ۳۰۰ میلیارد دلار است و ۳۰ سال طول می‌کشد تا کار ساخت و راه اندازی آن به اتمام برسد. 

عجیب‌ترین ایده‌ها برای محل سکونت انسان آینده در فضا

در این ایستگاه فضایی پنل‌های خورشیدی وجود خواهد داشت و با توجه به کافی بودن فضای داخلی آن انواع امکانات رفاهی مانند سالن‌های ورزشی و حتی هتل برای گردشگران فضایی وجود خواهد داشت.  

عجیب‌ترین ایده‌ها برای محل سکونت انسان آینده در فضا

کار‌شناسان با توجه به صرف ۱۰ سال زمان و بودجه ۱۰۰ میلیارد دلاری برای ساخت ISS ساخت ایستگاه جدید را بسیار سخت و پیچیده عنوان کرده‌اند.
اخبارعلمی - باشگاه خبرنگاران

Akbar Balinparast بازدید : 50 چهارشنبه 02 ارديبهشت 1394 نظرات ()

 

طراحی باورنکردنی جدیدترین خانه دوستدار محیط زیست با دیوارهای شیشه‌ای مملو از آب باعث تحسین متخصصان از سراسر جهان شده است.

پژوهشگران نوعی خانه مدرن تولید کرده‌اند که در دیوارهای آن به جای سنگ و بتن از آب استفاده شده است.

خانه‌ای مدرن با دیوارهایی از جنس آب

گفتنی است، آب میان دیوارهای شیشه‌ای در تابستان‌ها خنک و در زمستان‌ها گرم می شود تا دمای مناسب و مطلوب خانه را تولید کند.

خانه‌ای مدرن با دیوارهایی از جنس آب

بررسی‌ها نشان می‌دهند، از جمله مزایای این فناوری عدم هدررفت آب است که به عنوان یک منبع انرژی در طول زمستان و تابستان تنها تغییر دما می‌دهد.

خانه‌ای مدرن با دیوارهایی از جنس آب

این خانه به نام All water توسط یک معمار اهل کشور مجارستان طراحی شده است.

خانه‌ای مدرن با دیوارهایی از جنس آب

انرژی لازم برای تغییر دمای آب ها توسط پنل‌های خورشیدی تعبیه شده بر روی سقف و یا کف خانه تامین می‌شود.

مخترع این فناوری به نام دکتر Gutai ادعا می کند استفاده از آن سبب 20 درصد کاهش در هزینه های انرژی خواهد شد.

از دیگر مزایای این طرح حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلوده شدن آن است.
اخبارعلمی - باشگاه خبرنگاران

 

Akbar Balinparast بازدید : 41 چهارشنبه 02 ارديبهشت 1394 نظرات ()
پیشرفتهای علمی جدید به دانشمندان این امید را داده است تا یک سفینه فضایی به سمت ستاره خورشید بفرستند.


سازمان فضایی ناسا در طرحی منحصر بفرد در نظر دارد یک فضا پیما به اتمسفر فوقانی ستاره خورشید برای اولین بار ارسال کند.

اخبار , اخبار علمی,تصاویر اولین سفینه فضایی به اعماق خورشیدی


گفتنی است، تخمین زده می‌شود که دمای خارج سفینه فضایی به 2 هزار و 500 درجه فارنهایت در زمان نزدیک شدن به ستاره خورشید برسد.

اخبار , اخبار علمی,تصاویر اولین سفینه فضایی به اعماق خورشیدی


بررسی‌ها نشان می‌دهند، این طرح قرار است در سال 2018 اجرایی شود.

کاوشگر خورشید قرار است در این سفر به بررسی بادهای خورشیدی و همینطور شناسایی نوع ذرات پر انرژی پرتاب شده از ستاره خورشید بپردازد.

اخبار , اخبار علمی,تصاویر اولین سفینه فضایی به اعماق خورشیدی


همچنین مطالعه میدان‌های مغناطیسی و پلاسما از جمله دیگر موضوعات ماموریت این کاوشگر در ستاره خورشید خواهد بود.

قرار است این فضا پیما از نوعی مواد مخصوص جهت جلوگیری از ذوب به خاطر دمای بالا در سیاره خورشید ساخته شود که از جمله آنها نوعی سپر کربن کامپوزیت با ضخامت 4 و نیم اینچ است.

اخبار , اخبار علمی,تصاویر اولین سفینه فضایی به اعماق خورشیدی


این فضا پیما به اندازه یک اتومبیل کوچک خواهد بود و قرار است به نزدیکترین فاصله از خورشید برسد.

قرار است آزمایشگاه فیزیک دانشگاه جان هاپکیز با هیئت مدیره ناسا در ارتباط با این طرح در سال جاری همکاری کنند.

اخبار علمی - دیلی میل / باشگاه خبرنگاران

Akbar Balinparast بازدید : 108 چهارشنبه 02 ارديبهشت 1394 نظرات ()

 

برای لحظه‌ای هزینه‌ای را که ماهیانه یا سالیانه برای اینترنت پرداخت می‌کنید در نظر آورید. حال تصور کنید ‌زمانی فرا رسیده که هیچ بهایی ‌برای ارتباط با اینترنت و بهره‌گیری از همه تسهیلات آن پرداخت نمی‌کنید. پرسش اساسی ‌این است، ‌آیا زمانی فرا می‌رسد که اینترنت برای بشر رایگان باشد؟ ‌اگر پاسخ مثبت است، این شرایط در چه صورتی فراهم خواهد شد؟

برای لحظه‌ای هزینه‌ای را که ماهیانه یا سالیانه برای اینترنت پرداخت می‌کنید در نظر آورید. حال تصور کنید ‌زمانی فرا رسیده که هیچ بهایی ‌برای ارتباط با اینترنت و بهره‌گیری از همه تسهیلات آن پرداخت نمی‌کنید. پرسش اساسی ‌این است، ‌آیا زمانی فرا می‌رسد که اینترنت برای بشر رایگان باشد؟ ‌اگر پاسخ مثبت است، این شرایط در چه صورتی فراهم خواهد شد؟

 

ایده اینترنت رایگان شاید یک ایده و طرز تلقی افراطی عنوان شود. بسیاری این ایده را مطرح کرده‌اند و خواستار یک ارتباط اینترنتی رایگان برای همه دنیا شده‌اند و دیگرانی در مقابل سعی در پاسخ‌گویی به این ایده داشته‌اند.

طی یک دهه گذشته هزینه ارتباط با اینترنت به واسطه پیشرفت تکنولوژی بسیار کاهش یافته ‌و این امر برخی را به این موضوع رهنمون کرده ‌که شاید زمانی فرا برسد که اینترنت برای همیشه به شکل رایگان در اختیار بشر قرار بگیرد.

اخبار , اخبار علمی,رایگان شدن اینترنت,اینترنت رایگان برای بشر


هزینه‌های ارتباط اینترنتی


اکنون برقراری یک ارتباط اینترنتی برای مشتریان در بر دارنده هزینه‌ای است که البته از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. بسیاری از مشتریان اینترنت بدون در نظر داشتن اینکه این هزینه‌ها به چه دلیل است و چرا برخی از آن‌ها باید بهای بیشتری برای اینترنت نسبت به کاربران دیگر در سراسر دنیا پرداخت کنند، ماهیانه یا سالانه مبالغی را برای این ارتباط حیاتی کنار می‌گذارند.

برای مثال در ایالات متحده یک کاربر به شکل متوسط ماهیانه ۴۷ دلار برای یک ارتباط اینترنتی نا‌محدود بر پرداخت می‌کند. ارتباطی که سرعت دانلود در آن برابر با ۳۵.‌۲ مگابیت بر ثانیه خواهد بود؛ یعنی برابر با ۴. ۴ مگابایت بر ثانیه به شکل ثابت. در ایران برقراری یک چنین ارتباط نا‌محدودی با این سرعت ‌برای کاربران خانگی مقدور نیست و برای شرکت‌ها و نهاد‌ها نیز هزینه‌های گزاف میلیونی‌ دارد.

بخشی از این هزینه ناشی از وجود رقابت در بین ISP‌ها برای سرمایه گذاری بیشتر و جذب مشتریان بیشتر است و البته نباید از فعالیت‌های حاشیه‌ای که در همه کشورهای دنیا از جمله ایالات متحده برای حفظ بازار ISP‌ها وجود دارد – همچون لابی‌های استراتژیک برای سهم بیشتر از پهنای باند – نیز غافل بود.

حال در برخی کشور‌ها نظیر رومانی یا سنگاپور این حاشیه‌ها چندان موضوعیت ندارند و همین ‌منجر به آن می‌شود که یک ارتباط اینترنتی نامحدود با سرعت دانلود ‌حدود ۷۱.‌ مگابیت بر ثانیه در رومانی تنها ۱۱ دلار ماهیانه هزینه‌ داشته باشد.

این موضوع یک پیام اساسی دارد: امکان کاهش هزینه‌های اینترنت وجود دارد؛ اما ضرورتا این امر به معنی رایگان شدن اینترنت نیست.

در حالی که ایده استفاده از اینترنت بدون ‌داشتن هزینه یک ایده خارق‌العاده است؛ اما حتی اگر این هزینه‌های جانبی را نیز از اینترنت حذف کنیم، هنوز موضوع اصلی بر سر هزینه نگهداری و تداوم کار سخت‌افزارهایی است که به عنوان زیر‌ساخت‌های وب عمل می‌کنند. برای رایگان کردن اینترنت نخست لازم است که هزینه‌های این سخت افزار‌ها به صفر برسد.

ایده فیس‌بوک: Internet. org
مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار فیس‌بوک همواره از مدافعان پرشور ارائه اینترنت به کاربرانی بوده ‌که قادر به پرداخت هزینه‌های آن نیستند و در راستای این ایده نیز دست به کار شده و پروژه Internet. org را رقم زده است. این ایده بر این مبناست که کاربران قادر به دسترسی مستقیم به ۳۷ برنامه و ابزار آنلاین، از جمله فیس‌بوک‌ بدو نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای باشند.

برای رسیدن به این هدف زاکربرگ طرح همکاری با ISP‌هایی را از سراسر دنیا در سر دارد تا این خدمات را ‌رایگان از مسیر سرورهای خود عملی سازند تا هیچ هزینه‌ای بر گردن کاربران قرار نگیرد.

اخبار , اخبار علمی,رایگان شدن اینترنت,اینترنت رایگان برای بشر


البته این ایده در برخی کشور‌ها از جمله هندوستان به سرعت مخالفانی را برانگیخت. استدلال این مخالفان این بود که یک چنین برخوردی با اینترنت منجر به نقض منشور آزادی اینترنت یا Net Neutrality خواهد بود؛ ایده‌ای که بر‌ این امر مبتنی است که همه اینترنت بی‌هیچ کم و کاست و ‌‌‌هیچ دخالتی آزادانه در دسترس باشد.

البته در برابر این مخالفت‌ها زاکربرگ عنوان کرده ‌که دسترسی به ۳۷ ابزار از جمله فیس‌بوک قطعا بهتر از عدم دسترسی کامل به اینترنت است.

آیا زمانی می‌رسد که اینترنت بی‌هزینه باشد؟
تا زمانی که نگهداری و استفاده از سخت افزار‌ها هزینه ‌دارد، اینترنت رایگان نخواهد بود. البته ارتباط وایرلس استثنایی بر این مورد است. برای مثال سازمان‌ها و نهاد‌ها می‌توانند با ‌یک Hotspot اقدام به عرضه اینترنت رایگان کنند؛ اما تنها تا زمانی که پهنای باند به آن‌ها اجازه دهد. به محض افزایش ترافیک اینترنت این سازمان‌ها نیز مجبور به بلاک کردن روتر‌ها با استفاده از گذرواژه خواهند بود تا تنها به مشتریان یا کاربران اصلی خود خدمات دهند.

اخبار , اخبار علمی,رایگان شدن اینترنت,اینترنت رایگان برای بشر


ایده‌های دیگر اینترنت رایگان نیز نمونه‌هایی است که از پشتیبانی دولتی برخوردار هستند و از سوی دولت‌ها ارائه می‌شوند. خوب که دقت کنیم خواهیم دید ‌این اینترنت نیز چندان رایگان نیست، زیرا هزینه آن را مالیات دهندگان قبلا پرداخت کرده‌اند.

آن گونه که به نظر می‌رسد، هنوز زمان اینترنت رایگان فرا نرسیده است. شاید در آینده‌ای نه چندان دور پیشرفت‌های تکنولوژی هزینه‌های اینترنت را به قدری کاهش دهد که عملا اینترنت به شکل رایگان در اختیار کاربران قرار گیرد؛ اما امروز قطعا آن زمان نیست.

اخبار علمی - تابناک

Akbar Balinparast بازدید : 74 سه شنبه 01 ارديبهشت 1394 نظرات ()
نتایج جدیدترین تحقیق صورت گرفته توسط محققان ناسا و دانشگاه آریزونا نشان می‌دهد، سن ماه 4.47 میلیارد سال است.

به گزارش ایسنا، به گفته محققان، ماه در اثر برخورد یک پیش‌سیاره با زمین نوپا، شکل گرفته است، اما زمان وقوع این رویداد مورد بحث دانشمندان جهان است. رمزگشایی از اسرار شکل‌گیری ماه با استفاده از نمونه خاک و سنگ‌هایی که در مأموریت آپولو به زمین منتقل شدند، همچنان ادامه دارد.

در جدیدترین تحقیق، متخصصانی از ناسا، دانشگاه آریزونا و موسسه اهداف اکتشاف علمی (INET) اقدام به تجزیه و تحلیل شهاب‌سنگ‌هایی کردند که پس از برخورد کیهانی که احتمالا منجر به شکل‌گیری ماه شد، به زمین رسیده‌اند.

در پی برخورد بین یک پیش‌سیاره با زمین نوپا، شهاب‌سنگ‌های چند کیلومتری با سرعتی غیرمعمول با سیارک‌ها در کمربند سیارکی - بین مدارهای مریخ و مشتری - برخورد کردند.

متعاقب این برخوردها، بقایایی از این شهاب‌سنگ‌ها به زمین رسیدند که قدمت آنها به 4.47 میلیارد سال قبل بازمی‌گردد.

نتایج این تحقیق در مجله Science منتشر شد.

اخبار علمی - ایسنا

 

Akbar Balinparast بازدید : 47 یکشنبه 30 فروردين 1394 نظرات ()

 

خودروی تسلا دارای موتور الکتریکی است در آینده نزدیک در یک مسابقه سرعتی شرکت می‌کنند تا توان سرعت موتوری خود را به رخ جهان بکشند.

 شرکت تسلا به تازگی نوعی خودرو الکتریکی ساخته است که سرعت آن می‌تواند تا بالای 160 مایل در ساعت افزایش یابد.

گفتنی است، این خودرو به نام Eoppo3 بر  روی باتری 50 کیلو وات ساعتی از جنس لیتیوم است که سبب حرکت در موتور آن می‌شود.  

اخبار,اخبار علمی,خودروی الکتریکی تسلا جهان را شگفت‌زده کرد‌

 این خودرو هزار و 368 اسب بخار قدرت دارد و قرار است در یک مسابقه صعود به قله بین المللی هیل در کلرادو ایالات متحده قدرت خود را به رقیبان نشان دهد.  

اخبار,اخبار علمی,خودروی الکتریکی تسلا جهان را شگفت‌زده کرد‌

 شرکت تسلا امیدوار است در ماه ژوئن سال جاری بتواند قدرت خودروی خود را به نمایش بگذارد. البته مسئولین این شرکت اعلام کرده‌اند کار بر روی توسعه این خودرو همچنان ادامه دارد.

در این مسالقه خودروهای الکتریکی قرار است یک مسافت 20 کیلومتری را با سرعت بپیمایند.

   اخبار,اخبار علمی,خودروی الکتریکی تسلا جهان را شگفت‌زده کرد‌

 این خودرو براساس ادعای سازندگان خود در عرض تنها 3 ثانیه به سرعت 60 مایل در ساعت می‌رسد و نیز سبب آلودگی محیط زیست به خاطر وجود بنزین در ترکیبات خود نمی‌شود.


بنابراین گزارش وزن این خودرو حدود هزار و 20 کیلوگرم است.

اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

Akbar Balinparast بازدید : 32 شنبه 29 فروردين 1394 نظرات ()

 

اخبار علمی - دستگاهی شگفت انگیز شما را نشسته ورزش می‌دهد + تصاویر

مضرات نشستن بیش از حد را می‌توان با استفاده از یک فناوری منحصر بفرد تبدیل به یک ورزش مفید برای بدن کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، یک وسیله جالب اجازه می‌دهد افراد بدون بلند شدن از پشت میز کارشان به ورزش بپردازند.
 
گفتنی است، این دستگاه همانند یک پدال پایی عمل می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد با کمک تلفن همراه هوشمند خود که این وسیله را کنترل می‌کند و به ورزش در حالت نشسته بپردازد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، مقدار قدرت دستگاه را می‌توان با استفاده از پیچ تنظیمی دستگاه تغییر داد.
 

اخبار,اخبار علمی ,ورزش


این دستگاه در حدود ۱۷۹ دلار قیمت گذاری شده است و با فناوری بلوتوث به گوشی تلفن همراه فرد وصل می‌شود.
 

اخبار,اخبار علمی ,ورزش


فرد کاربر با استفاده از این دستگاه نوعی پالس مغناطیسی دریافت می‌کند و از این طریق وزن او کاهش یافته و مفاصل پای او دچار فرسودگی و تخریب نخواهد شد.

اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

 

Akbar Balinparast بازدید : 26 شنبه 29 فروردين 1394 نظرات ()
افراد سیگاری از کشیدن سیگار به همراه برخی خوراکی ها لذت می برند غافل از این که ترکیب سیگار بااین خوراکی ها مرگبار است .

کشیدن سیگار به همراه قهوه برای سیگاری ها بسیار خوشایند است . پزشکان هشدار می دهند که ترکیب این دو بسیار خطرناک است ، چرا ؟


کافئین قهوه ،سم موجود در تنباکو را چندین برابر می کند . کشیدن سیگار به همراه قهوه عادت بسیار بد ورایجی است . بهتر است که روز خود را با نوشیدن کاکائو و یا چای آغاز کنید . پزشکان می گویند که استعمال دخانیات در آغاز صبح خطرناک است . چراکه معده شما خالی است . متخصصَان تغذیه در این مورد هشدار می دهند که کشیدن سیگار بامعده خالی شمارا دچار سرگیجه وحالت تهوع می کند وبااین کار اشتهای خود را از دست می دهید . به همین دلیل بسیاری از افراد سیگاری از خوردن صبحانه خودداری می کنند . که البته این کار برای سلامتی مضر است . بلافاصله پس از صرف غذا سیگار نکشید . مطالعات نشان داده :


*کشیدن سیگار بلافاصله بعد از غذا مانند این است که نصف پاکت سیگار کشیده اید .
*ترکیب سمی دیگر ، کشیدن سیگار به همراه الکل است چراکه الکل غشاء سلولی را از بین برده وسرعت ورود مواد سمی به داخل همان سلول را افزایش می دهد.


افرا د سیگاری بهتر است ،یک ساعت پس از صرف غذا سیگار بکشند وپیش از همه اینها دهان خود را با آب گرم بشویند با این کار نه تنها ششها شسته می شودبلکه تمایل به کشیدن سیگار نیز کم می شود .

 

اخبار علمی - سایت خبری تحلیلی ساعت24

Akbar Balinparast بازدید : 49 جمعه 28 فروردين 1394 نظرات ()

خبار علمی - وسایل حمل و نقل آینده را ببینید/ از خودروهای همه کاره تا قطارهای عجیب

با پیشرفت علم و تکنولوژی وسایل حمل و نقل نیز دستخوش تغییرات شگرفی از جمله شکل ظاهری و میزان سرعت و شتاب خواهند شد. اما وسایل حمل و نقل آینده چه ظاهری دارند.

در عصر مدرنیته مهندسان و کارشناسان شهرسازی از تغییرات جدید باز نمانده و وسایل حمل و نقل جدیدی را طراحی کرده اند که می تواند آینده متفاوتی را تداعی کند.


کشتی هایی با پنل های خورشیدی

 

اخبار,اخبار علمی,خودروهای عجیب

 

در ماکت های اولیه نسل آینده کشتی ها از پنل های خورشیدی استفاده شده که نه تنها می تواند مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهد بلکه کشتی های غول پیکر متفاوتی خواهند بود که می توانند سرمایه گذاران و مخاطبان بیشتری را به خود جلب کنند.


خطوط هوایی

 

اخبار,اخبار علمی,خودروهای عجیب

 
تردد در شهرها به دلیل افزایش ساکنان و گسترش حمل و نقل عمومی و استفاده از خودروهای شخصی با مشکلات متعددی مواجه شده است. به همین دلیل مهندسان به دنبال راه حل جدیدی بودند تا بتوانند از حمل و نقل هوایی نیز بهره ببرند و مونوریل هوایی با سرعت حدودا 100 کیلومتر در سرعت می تواند انتخاب مناسبی باشد.


کامیون هایی متفاوت

 

اخبار,اخبار علمی,خودروهای عجیب

 

کامیون ها و ماشین های سنگین جزو وسایل نقلیه ای هستند که در داخل و خارج از مرزها به فعالیت می پردازند اما گاهی اوقات به دلیل اینکه محموله ها به خوبی بسته نشده اند در حین رانندگی از یدک ماشین جدا شده و خسارات جبران ناپذیری را به وجود می آورند. با نسل جدید کامیون های آینده نه تنها هیچ محموله ای از یدک جدا نمی شود بلکه در زمان هایی که راننده احساس خستگی می کند، می تواند رانندگی کامیون را همانند هواپیما در حالت اتومات قرار دهد.


خودروهای پرنده

 

اخبار,اخبار علمی,خودروهای عجیب

 

این خودروها در حالتی بین ماشین و هواپیما قرار داشته و از قابلیت هدایت در آسمان و زمین برخوردارند. مهندسان این خودرو درصدد آن هستند تا بتوانند قابلیت های دیگری مانند حرکت در آب را نیز به این خودرو اضافه کنند. ساخت این خودرو از سال جاری در هلند آغاز شده است.


قطار متفاوت

 

اخبار,اخبار علمی,خودروهای عجیب

 
الون ماسک بنیانگذار شرکت اسپیس ایکس ادعا می کند در سال های آینده  این شرکت قطاری را خواهد ساخت که  1290 کیلومتر بر ساعت شتاب خواهد داشت و مسیر 563 کیلومتری لس آنجلس تا سان فرانسیسکو را تنها در 35 دقیقه طی می کند. حرکت قطار در درون تونلی بدون هوا خواهد بود تا مقاومت هوا را به کمترین میزان خود رسانده و شرایط حرکت قطار فراهم شود.


نسل جدید خودروهای هوشمند و مدرن

 

اخبار,اخبار علمی,خودروهای عجیب

 

پیش از این خودروهای بدون سرنشین تنها خودروهای آزمایشی بودند که نگاه مخاطبان را به خود جذب نمی کردند اما اکنون کارخانه های مشهوری مانند بنز و
BMW  نیز ساخت چنین خودروهایی را آغاز کرده اند که می تواند در جذب مشتریان سهم به سزایی داشته باشد.


نسل جدیدی از موتورهای هوشمند

 

اخبار,اخبار علمی,خودروهای عجیب

 

موتورهای برقی متفاوتی به بازار ارائه شده اند که با شارژ محدود و ظاهری جذاب می توانند نگاه مخاطبان را به خود جذب کنند. شرکت تویوتا، یکی از شرکت هایی است که به ساخت چنین خودروهایی روی آورده است.
 اخبار علمی - مهر

Akbar Balinparast بازدید : 44 جمعه 28 فروردين 1394 نظرات ()

 

اخبار علمی - کشف چراغ راهنمایی و رانندگی در مریخ+تصویر

برخی از کاربران معتقد بودند که این تصویر می تواند نشانه ای از حضور بیگانگان و موجودات زنده در سایر اجرام آسمانی باشد و از این شی با عنوان شی که هوشمندانه طراحی شده، یاد کرده بودند.

 مریخ نورد کنجکاوی پیچیده ترین کاوشگر سازمان فضایی امریکا (ناسا) در روزهای اخیر تصویر عجیبی از سیاره مریخ به زمین مخابره کرد تا تعجب زمینیان را برانگیزد.
مریخ همواره یکی از سیاره های اعجاب انگیزی بوده که هر روز رازهای جدیدی را برای زمینیان افشا می کند. مریخ نورد کنجکاوی پیچیده ترین کاوشگری است که به سطح مریخ فرستاده شده است. این مریخ نورد در مدت ماموریت فضایی خود تصاویر مختلفی را از سطح مریخ به زمین ارسال کرده است اما اکنون تصویر عجیبی از این مریخ نورد به زمین مخابره شده تا تعجب جهانیان را برانگیزد. یکی از شهروندان انگلیسی در فیلم های منتشر شده از سوی ناسا پی به تصویر عجیبی برد که از چشمان کارشناسان ناسا بازمانده بود.

"جوزف وایت" در این رابطه می گوید:" من همیشه تصاویر و فیلم های منتشر شده از سوی ناسا را دنبال و مشاهده می کنم اما در فیلم جدیدی که از سوی ناسا منتشر شد، تصویر عجیبی را دیدم که برایم سوال برانگیز بود. در تصویری که توسط دوربین علمی "MastCam" کنجکاوی گرفته شده بود، یک جسم عجیب بر سطح زمین ترک خورده سیاره مریخ دیده می شد. این تصویر را در شبکه های اجتماعی و اینترنت منتشر کردم تا بتوانم علاوه بر اینکه مسئولان ناسا را متوجه این شی کنم، از نظرات سایر کاربران نیز آگاهی پیدا کنم. به نظر من این شی عجیب شبیه چراغ راهنمایی و رانندگی بود و تمامی کاربران نیز چنین نظری داشتند."


این تصویر در روزهای اخیر بیش از چندین میلیون بار در شبکه های اجتماعی و همینطور اینترنت به اشتراک گذاشته شده و کاربران نظرات مختلفی را درج کرده اند.
برخی از کاربران معتقد بودند که این تصویر می تواند نشانه ای از حضور بیگانگان و موجودات زنده در سایر اجرام آسمانی باشد و از این شی با عنوان شی که هوشمندانه طراحی شده، یاد کرده بودند. با وجود تمام سر و صداهایی که این جسم عجیب به راه انداخت اما ناسا نه تنها با نظرات کاربران مبنی بر حضور بیگانگان موافق نبوده بلکه اعلام کرده است که این جسم عجیب تنها یک سنگ معمولی است که در اثر فشارهای لایه های زمینی یا دلایل دیگر به این شکل مبدل شده است!

اخبار علمی - مهر

Akbar Balinparast بازدید : 45 جمعه 28 فروردين 1394 نظرات ()

 

اخبارعلمی - رؤیای نامرئی شدن به واقعیت پیوست+عکس

سرانجام یکی از جذاب‌ترین تخیلات انسان به حقیقت پیوست و نامرئی کردن تقریبا همه چیز با استفاده از یک ابزار ساده که در دانشگاه روچستر نیویورک ابداع شده، ممکن شد.

به نقل از دیجیتال ترندز، این ابزار که به شکل یک عدسی طراحی شده متشکل از تعدادی لنز اپتیکال است و هرچیزی که در روشنایی در پشت آن قرار بگیرد را نامرئی خواهد کرد.

این ابزار که The Rochester Cloak نام گرفته متشکل از چهار لنز است و نور ساطع شده از هر شی در محیط را به گونه‌ای خم می کند که دیگر آن شی از پشت لنزها قابل مشاهده نباشد. محققان می‌گویند می‌توان از لنزهای مختلف در هر ابعادی برای طراحی چنین ابزار نامرئی کننده‌ای استفاده کرد و آن را در ابعاد بزرگتر یا کوچکتری تولید کرد.

تاکنون در فیلم‌های علمی و تخیلی بارها شاهد نامرئی شدن افراد و اشیا بوده‌ایم و به نظر می رسد بسیاری از افراد از عملی شدن واقعی چنین ایده‌ای خوشحال خواهند شد. ساخت حرفه ای The Rochester Cloak حدود 1000 دلار هزینه در بر دارد، اما محققان می گویند نسخه ای ارزان قیمت از آن را می توان با وسایل ساده تر در منزل با صرف تنها 100 دلار تولید کرد.

اخبارعلمی - بازارخبر

 

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  نظرسنجی
  مطالب سایت را چگونه ارزیابی میکنید
  آمار سایت
 • کل مطالب : 1983
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 33
 • آی پی دیروز : 53
 • بازدید امروز : 184
 • باردید دیروز : 192
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 715
 • بازدید ماه : 5,336
 • بازدید سال : 5,336
 • بازدید کلی : 219,807