close
تبلیغات در اینترنت
جشن بهاربُد و روز پیام آوری زرتشت
صفحه اصلی نقشه سایت خوراک
تبلیغات
تبلیغات شما
محصول پرفروش فروشگاه
تبلیغات شما
تبلیغات شما
زهرا حاتمی فیلم های لیلا را هم نگاه نمی کند؟بازگشت داور جنجالی به لیگ برتر؟/کار محسن قهرمانی به FIFA و AFC می کشدچرا قدم كوتاه است؟مصرف قهوه خطر ابتلا به سرطان رحم را کاهش می‌دهدعناصر اصلی دکوراسیون چیست؟ تصاویر جذاب و دیدنی روز - یکشنبه 13 اردیبهشت 9412چیزی که باعث می شودسال2020خارق‌العاده باشد!!بهترین رژیم غذایی برای پوست شمابروید از کارگردانان ایرانی بپرسید چرا سریال جذاب نمی سازندواريكوسل ،يك بيماري مردانه
بلوک راست
موضوعات
 • اخبار
 • سرگرمی
 • سلامت
 • اسرار خانه داری
 • دنیای مد
 • روانشناسی
 • آرایش و زیبایی
 • گردشگری
 • زناشویی
 • اشپزی و تغذیه
 • کودکان و والدین
 • فرهنگ و هنر
 • مذهبی
 • کامپیوتر و اینترنت
 • علمی
 • ورزش
 • بازار
 • آموزش زبان
 • آمار
  ● آمار مطالب کل مطالب : 1983 کل نظرات : 9 ● آمار کاربران افراد آنلاین : 2 تعداد اعضا : 1 ● آمار بازدید بازدید امروز : 145 بازدید دیروز : 159 بازدید کننده ارمزو : 31 بازدید کننده دیروز : 39 گوگل امروز : 0 گوگل دیروز : 3 بازدید هفته : 1,128 بازدید ماه : 2,877 بازدید سال : 33,566 بازدید کلی : 211,522 ● اطلاعات شما آی پی : 34.203.225.78 مروگر : سیستم عامل :
  آرشیو
  لینک های دوستان
  نظرسنجی
  مطالب سایت را چگونه ارزیابی میکنید

  Image
  قیمت
  خرید پستی

  برای ویرایش این بلوک به قسمت تنظیمات بلوک های دلخواه > بلوک فروشگاه شماره 2 مراجعه فرمایید.

  بلوک وسط

  جشن بهاربُد و روز پیام آوری زرتشت

  Akbar Balinparast
  15:6
  بازدید : 76

  جشن بهاربُد و روز پیام آوری زرتشت

  آیین‌های بزرگداشت روز پیام‌آوری زرتشت بکلی فراموش شده است

   

  جشن بهاربُد و روز پیام آوری زرتشت

  15 اردیبهشت مصادف با جشن بهاربُد و روز پیام آوری زرتشت
  در زمانی که گاهشماری گاهنباری یا کهن‌ترین گاهشماری شناخته‌شده ایرانی، روایی داشته و هنوز هم نشانه‌هایی از آن کم‌وبیش برجای مانده است؛ آغاز و میانه هر یک از فصل‌های سال جشن گرفته می‌شده است. یکی از این جشن‌های سالیانه که در پانزدهم اردیبهشت یا روز دی‌به‌مهر از اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شده، عبارت بوده از گاهنبار میدیوزَرِم (در اوستایی: مَـئـیـذیـوئی زَرِمَـیَـه) که به معنای میانه فصل سبز یا میانه بهار است.


  متن پهلوی «ویـچـیـتَـکی‌‌های زاد سْـپَـرَم/ زات سْـپَـرَم» (گزیده‌های زادسپرم)، بجز اشاره‌های کوتاه و جالبی که به تاریخچه و رویدادهای زمان زرتشت می‌پردازد، برانگیختن او به پیامبری را نیز به همین روز منسوب می‌دارد.
  زادسپرم نقل می‌کند که زرتشت در دی‌به‌مهر روز از اردیبهشت ماه یا پانزدهم اردیبهشت، به جشنگاهی می‌رود که در آن روز مردمان بسیاری در آنجا جشنی به نام «بهاربُد/ بهاربود» آراسته بوده‌اند. در بامداد آن روز، او برای کوبیدن هوم (هَـئـومَـه) به کرانه رود دائیتی می‌رود و در آنجا وهومن بدو فراز می‌آید. وهومن، پوشاکی از روشنایی بر تن داشت و سراسر اندام او از روشنایی بود. او زرتشت را به انجمن همپرسگی امشاسپندان بر کرانه رود دائیتی فراز می‌برد و در همین انجمن، اورمزد او را به دین‌آوری بر می‌گزیند.


  در ادامه متن، به کوتاهی اشاره‌هایی می‌رود به رخدادهایی که در سالیان و سده‌های پس از گزینش زرتشت به پیامبری روی می‌دهد. این فهرست رویدادها که یکی از منابع مهم رویدادنگاری و تقویم‌های تاریخی سنتی و اسطوره‌ای ایرانی است، با واقعه‌ای که در سیصدمین سال پس از پیامبری زرتشت روی می‌دهد، به پایان می‌رسد. رویدادی که اشاره به یورش اسکندر است.
  روایت زادسپرم از پیامبری زرتشت، در سده هفتم هجری و در مثنوی «زراتشت‌ نامه» به شعر برگردان شده و سپس در «دبستان المذاهب» دگرباره به نثر بازگو شده است.


  چــو یــک نـــیــمــه از مــاه اردیـــبــهــشـت
  گـذشـت و جـهـان گـشـت هـمـچـون بـهـشـت


  ازان پـــس ازان جــشــنــگــه گــشــت بـــاز
  بـــیـــامــــد بـــه نـــزدیــــک دریــــا فــــــراز


  بـــروزی کـــه خـــوانـــی وُرا دی بـــمـــهــر
  بــدانــگــه کــه خــورشــیــد بــنــمــود چـهــر


  امروزه بازمانده‌هایی از جشن کهن بهاربُد در نواحی گوناگون سرزمین‌های ایرانی برجای مانده است (مانند مراسمی زیبا و نمادین در حوض سعدی شیراز و چشمه مجاور آن)، اما آیین‌های بزرگداشت روز پیام‌آوری زرتشت بکلی فراموش شده و در هیچ کجا برگزار نمی‌شود.
  روایت‌هایی که زادسپرم در فصل‌های پنجم تا بیست و ششم گزیده‌های خود از رویدادهای زمان زرتشت بازگو کرده، همانند داستان زایش زرتشت، سرشار از اندیشه‌هایی است که شاید ریشه در واقعیت‌های تاریخی نداشته باشند، اما اهمیت بیشتر آنها در بررسی اندیشه‌ورزی و آرمان‌های مردمان پدید‌آورنده آن، نهفته است.


  «زادسپرم»، نام مؤلف این کتاب است که در اواخر سده سوم هجری، هیربد نیمروز بوده است. او پسر کهتر «جم شاپوران» رد پارس و کرمان بوده و نسب او را به آذرباد مهرسپندان، موبدان موبد معاصر شاپور دوم ساسانی دانسته‌اند. از برادر مهتر زات اسپرم که «منوچهر» نام داشته و به سنت طبقاتی و انحصاری موبدان بر بجای پدر، نشسته بوده است نیز کتاب‌هایی بازمانده که یکی از آنها بنام «نامه‌های منوچهر»، در بردارنده مباحثه‌هایی با زادسپرم است.داز نام کتاب چنین بر می‌آید که گویا این کتاب چکیده شده و خلاصه‌ای از کتابی بزرگتر بوده که امروز از بین رفته است.


  از گزیده‌های زادسپرم سه نسخه خطی برجای مانده است که کامل‌ترین آن در کتابخانه سلطنتی کپنهاگ نگهداری می‌شود. این کتاب را نخستین بار ای. وِسـت، در سال ۱۸۷۹ به انگلیسی ترجمه و در مجموعه «متون مقدس شرق» منتشر کرد:
  West, E. W., Sacred Books of the East, volume 5, Oxford University Press, 1879.


  پس از او دانشمندان دیگری همچون: ماریان موله Mole، زِنِـر Zaehner، والتر بیلی Bailey و دستور کانگا Kanga، ترجمه‌های دیگری از آنرا تهیه کردند. اما مهمترین ترجمه زادسپرم همراه با افزوده‌های فراوان از آن بهرام گور اَنْـکْـلِـسـاریـا است که متنی دقیق و انتقادی از این کتاب را در سال ۱۹۶۴ در بمبئی منتشر کرد:
  Anklesaria , B. T., Vichitakiha I Zat- Sparam, Bombay, 1964.


  استاد روانشاد دکتر مهرداد بهار نیز واژه‌نامه‌ای از این کتاب فراهم ساخت وقرائت‌های تازه‌ای نسبت به پژوهش‌های پیشین عرضه داشت (بهار، مهرداد، واژه‌نامه گزیده‌های زادسپرم، بنیاد فرهنگ ایران، ۱۳۵۱). او همچنین ترجمه بخش‌هایی از زادسپرم را نیز در کتاب‌های دیگری منتشر کرد (اساطیر ایران، بنیاد فرهنگ ایران، ۱۳۵۲؛ و پژوهشی در اساطیر ایران، جلد نخست، ۱۳۶۲).
  در سال ۱۳۶۶ استاد محمدتقی راشد محصل، نخستین متن کامل از زادسپرم را همراه با یادداشت‌ها و واژ‌نامه‌ای از لغات گوناگون زبان‌های ایرانی باستان را ترجمه و منتشر کرد که همچنان تنها گزارش متن کامل فارسی از این کتاب است (راشد محصل، محمد تقی، گزیده‌های زادسپرم، مؤسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی، ۱۳۶۶).
  در پایان یادآور می‌شوم که امروزه در روز شانزدهم اردیبهشت (مهر روز) جشنی با نام «می گلان/ مهرگلان» در بخش‌هایی از کردستان برگزار می‌شود.

  منبع : ghiasabadi.com

  مطالب مرتبط
  وقایع روز آخر زندگی آدولف هیتلر (+عکس)
  10 مه؛ روز جهانی پرندگان مهاجر
   چاپلین، ابرکمدینی که جسدش دزدیده شد
  تمام قد به افتخار آقای بازیگر
   عکس/ آقایان خواننده و بازیگر کنار هم
  اكبر عبدی مقیم ترکیه شد؟!
  چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (97)
  بیوگرافی شبنم قلی خانی
  مصاحبه جالب وخواندنی با شاهرخ استخری
  بیوگرافی سیاوش خیرابی بازیگر جوان
  ارسال دیدگاه
  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی
  تبلیغات
  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
  بلوک چپ
  ورود به سایت
  نام کاربری :
  رمز عبور :
  رمز عبور را فراموش کردم ؟
  عضویت
  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
  آخرین مطالب ارسالی سایت
  مطالب محبوب
  مطالب تصادفی
  بلوک چپ
  href="javascript:void(0)">ارسال لینک ارسال لینک
  تبلیغات متنی
  محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
  YOUR ADS
  تبلیغات متنی
  محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
  YOUR ADS
  تبلیغات متنی
  محل تبلیغات متنی شما با قیمت ارزان
  YOUR ADS